Andrzej Duda w żelaznym uścisku terminatora. Prezydent na zdjęciu z Arnoldem Schwarzeneggerem

W Katowicach trwa drugi dzień szczytu klimatycznego ONZ. Jednym z gości jest Arnold Schwarzenegger. Zdjęcia z aktorem nie odmówił sobie nawet Andrzej Duda.
Zobacz wideo

Andrzej Duda podczas drugiego dnia szczytu ONZ w Katowicach spotkał się Arnoldem Schwarzeneggerem. Na Twitterze Kancelarii Prezydenta pojawiło się zdjęcie byłego gubernatora Kalifornii z prezydentem. Panowie szeroko się uśmiechają i trzymają za ręce, a aktor trzyma łokieć polskiego prezydenta.

„Terminator i Plastuś”, „No to już nikt nie fiknie Panu Prezydentowi” - brzmiały komentarze pod zdjęciem.

Kiedy człowiek sobie uświadamia, że Schwarzenegger rządził większym "państwem" niż Duda. Kalifornia ma aż 39,5 miliona mieszkańców, 423 000 km2 powierzchni

- napisał z kolei dziennikarz Paweł Machitko.

Przypomnijmy, że w poniedziałek podczas pierwszego dnia szczytu klimatycznego w Katowicach przemawiał zarówno Andrzej Duda, jak i Arnold Schwarzenegger. Mieli jednak odmienne zdanie. Gdy prezydent mówił o węglu i tym, że Polska ma jego zapasy na 200 lat, aktor podkreślał, że konieczne jest szybkie działanie w celu ograniczenia jego spalania.

- Nie ma dzisiaj strategii całkowitej rezygnacji z węgla w Polsce - powiedział podczas przemówienia Andrzej Duda. - Zmiany klimatyczne to problem dnia dzisiejszego, a nie przyszłości, cały świat powinien zacząć działać teraz - mówił z kolei były gubernator Kalifornii.

Szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach

Wtorek to drugi dzień szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. Głównym tematem jest rozwój elektromobilności. W debatach wezmą udział przedstawiciele przemysłu, państw, regionów i miast. Premier Mateusz Morawiecki spotka się we wtorek z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem, weźmie też udział w panelu Global Climate Action.

Prezydent ma rozmawiać także z prezydentem Nepalu Bidhya Devi Bhandarim, Wielkim Księciem Luksemburga Henrykiem oraz prezesem Solar Impulse Foundation Bertrandem Piccardem.

Szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach potrwa do 14 grudnia.

Więcej o: