Georgette Mosbacher o Forcie Trump: Amerykański i polski żołnierz będą działać ramię w ramię

- Siły Stanów Zjednoczonych pozostaną w Polsce - powiedziała Georgette Mosbacher w RMF FM. Ambasador USA dodała, że Amerykanie widzą w naszym kraju "wiernego sojusznika".
Zobacz wideo

Terminu "Fort Trump" po raz pierwszy użył Andrzej Duda. Podczas wrześniowej wizyty w USA prezydent podczas rozmowy z Donaldem Trumpem stwierdził, że Polska jest gotowa przeznaczyć "olbrzymie fundusze" na ulokowanie na swoim terenie baz amerykańskiego wojska.

Georgette Mosbacher: siły Stanów Zjednoczonych pozostaną w Polsce

Choć temat nieco przycichł, co chwila wraca jak bumerang. Swoje trzy grosze dorzuciła ambasador USA w Polsce. Georgette Mosbacher w rozmowie z RMF FM zapewniła, że amerykańscy żołnierze będą w przyszłości stacjonować w Polsce.

- Zespoły robocze: amerykański i polski pracują nad różnymi wariantami, jakie wzmocniłyby tę stałą, militarną obecność. Mogę więc powiedzieć, że siły Stanów Zjednoczonych pozostaną w Polsce - powiedziała. - Amerykański i polski żołnierz będą działać ramię w ramię - dodała.

Dziennikarz RMF FM dopytywał o inne formy współpracy wojskowej między USA a Polską, głównie w kontekście konfliktu Rosji z Ukrainą.

 - Nasze armie prowadzą wspólne ćwiczenia i wspólne szkolenia. To się nie zmieni - zapewniła Mosbacher. Dodała, że USA widzą w Polsce „wiernego sojusznika”. - Dużo zainwestowaliśmy w zapewnienie wam bezpieczeństwa, bo wasze bezpieczeństwo sprawia, że Ameryka jest bardziej bezpieczna - powiedziała.

Obecnie w Polsce stacjonuje 4 tys. żołnierzy z USA.

Więcej o: