"Górnicza orkiestra na powitanie? Ten szczyt to farsa" - gorzkie komentarze uczestników COP24

Węgiel, węgiel, i jeszcze raz węgiel - na razie wszytko wskazuje na to, że wielu uczestnikom COP24, którzy przyjechali do Katowic z całego świata będzie się on śnił po nocach.
Zobacz wideo

- Nie ma dziś strategii całkowitej rezygnacji z węgla w Polsce - mówił podczas swojego wystąpienia na szczycie w Katowicach Andrzej Duda. Jak dodał, rząd planuje "zmienianie miksu energetycznego" i "rozwój ferm wiatrowych na Bałtyku. Ale to "węgiel jest naszym strategicznym surowcem"  - Mamy węgla na 200 lat i trudno, żebyśmy z tego naszego surowca, który daje nam suwerenność energetyczną, zrezygnowali - dodawał prezydent. Nic dziwnego, że tak zdecydowane słowa nie umknęły uwadze komentatorów.

"Prezydent Andrzej Duda powiedział dziś na COP24, że zasoby węgla wystarczą nam na 200 lat. Tymczasem, żeby uniknąć katastrofy klimatycznej musimy przestać go spalać w ciągu 12 lat. Takimi słowami Andrzej Duda naraża na szwank powodzenie negocjacji klimatycznych" - napisało na Twitterze Greenpeace.

Nic dziwnego, że w dużej mierze te słowa Andrzeja Dudy, który chwali się, że mamy czym palić przez dwa stulecia zmroziły zagranicznych obserwatorów szczytu. Fakt, że szczyt odbywa się w Polsce, która 80 procent energii czerpie z węgla nie umknął ich uwadze. Tak samo nie dało się ukryć, że w najbliższych dziesięcioleciach Polska nie ma konkretnych planów ograniczających jego spalanie. 

Uwagę przykuwa też stoisko Katowic ustrojone bryłami węgla. "Węgiel w podłodze, stosy węgla na ściany, ekspozycje mydła węglowego, węglowy żel pod prysznic i biżuteria z węgla. Przypomnijmy, że odbywa się to podczas szczytu klimatycznego" - przecierała oczy ze zdumienia szkocka aktywistka 

Urząd miejski w Katowicach tłumaczył pod postem naszego dziennikarza, że ideą stoiska była prezentacja transformacji Katowic "Black to Green". "W miejscu kopalni powstała Strefa Kultury, gdzie odbywa się #COP24. Ta symboliczna przemiana przedstawiona jest na naszym stoisku" - czytamy,

"COP24 otwiera górnicza orkiestra. Ten absurd oddaje, dlaczego uważam ten szczyt za farsę" - to kolejny komentarz.

Więcej o:
Komentarze (545)
COP24 Gorzkie komentarze uczestników. "Ten szczyt to farsa"
Zaloguj się
 • kaczoroa

  Oceniono 164 razy 154

  Myślałem, że jeśli chodzi o powody do żenady, to przerobiliśmy już wszystko, a tutaj nowe pokłady (węgla)

 • feurig59

  Oceniono 108 razy 98

  Tylko Du pa siem pomylił i przyszedł w góralskim wdzianku, a nie górniczym mundurze. Frajer. Prezydent kraju frajerów w pretensjach .

 • nieprawomyslny

  Oceniono 70 razy 70

  A na zakończenie tego szczytowania, każdy uczestnik dostanie deputat węglowy hahaha

 • treg

  Oceniono 70 razy 66

  To mi przypomina zjazd Gospodarzy Swiata w Alternatywach 4. Tam też przecierali oczy ze zdumienia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX