Szczyt COP w Katowicach. Najważniejsi przywódcy nieobecni. Duda spotka się ze Schwarzeneggerem

Na szczycie klimatycznym w Katowicach nie będzie ani Merkel, ani Macrona, ani Trumpa. Andrzej Duda spotka się za to m.in. z Arnoldem Schwarzenegger czy wielkim księciem Luksemburga Henrykiem.

Na stronie Kancelarii Prezydenta opublikowany został kalendarz spotkań dwustronnych prezydenta Andrzeja Dudy w ramach szczytu COP24 w Katowicach.

Duda spotka się ze Schwarzeneggerem i księciem Luksemburga

W poniedziałek prezydent spotka się z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem, prezydentem Szwajcarii Alainem Bersetem, prezydentem Nigerii Muhammadu Buharim, premierem Francji Édouardem Philippe, premierem Fidżi Josaią Voreqe Bainimaramą i prezydentem Macedonii Gjorgiem Ivanovem. 

Wtorkowe spotkania prezydent Duda rozpocznie od rozmowy z byłym gubernatorem Kalifornii Arnoldem Schwarzeneggerem, prezydent Nepalu Bidhya Devi Bhandari, wielkim księciem Luksemburga Henrykiem. Po południu, i to będzie ostatnie spotkanie, głowa państwa spotka się z prezesem Solar Impulse Foundation Bertrandem Piccardem.

Spotkania będą trwały od 15 do 35 minut.

Bartosz Cichocki: To świadczy o tych państwach

Podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach weźmie udział ponad 60 delegacji narodowych i organizacji międzynarodowych z całego świata. Zabraknie jednak przywódców USA, Niemiec, Francji, Rosji.

Informacje te potwierdził w ubiegłym tygodniu wiceszef MSZ, Bartosz Cichocki. - Na szczycie klimatycznym w Katowicach nie będzie Angeli Merkel, nie będzie Trumpa, Putina i Macrona - powiedział na antenie Radia ZET. Zdaniem Cichockiego, decyzja wymienionych przywódców "świadczy o tych państwach i tym, na ile poważnie traktują sprawy klimatyczne".

Szczyt w Katowicach

Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach - COP24 - rozpoczyna się 2 grudnia i potrwa do 14. Podczas COP24 mają zostać ustalone zasady ochrony klimatu, tak aby zahamować proces globalnego ocieplenia. Oficjalne otwarcie szczytu klimatycznego przez prezydenta RP Andrzeja Dudę nastąpi 3 grudnia.

Więcej o: