Szczyt klimatyczny w Katowicach. Bez Trumpa, Merkel, Putina. Z Ukrainy przyjedzie minister

Podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach weźmie udział ponad 60 delegacji narodowych i organizacji międzynarodowych z całego świata. Zabraknie jednak przywódców USA, Niemiec, Francji, Rosji.

Informacje te potwierdził wiceszef MSZ, Bartosz Cichocki. - Na szczycie klimatycznym w Katowicach nie będzie Angeli Merkel, nie będzie Trumpa, Putina i Macrona - powiedział na antenie Radia ZET. Zdaniem Cichockiego, decyzja wymienionych przywódców "świadczy o tych państwach i tym, na ile poważnie traktują sprawy klimatyczne".

Wspomniani przywódcy przebywają obecnie na szczycie G20 w Argentynie. Rozpocznie się on w piątek 30 listopada i zakończy w sobotę 1 grudnia, czyli zanim zacznie się szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach.

Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach bez Trumpa, Merkel i Putina

Bartosz Cichocki powiedział, że zamiast Emmanuela Macrona na szczyt przyjedzie premier Francji Edouard Philippe, zaś zamiast prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki pojawi się jeden z ukraińskich ministrów.

Cichocki skomentował też obecność na szczycie Bono, frontmana U2, który od lat jest zaangażowany w sprawy związane ze zmianami klimatu. - Tracę sympatię do ich muzyki, więc nie bardzo mnie interesuje, czy będzie - stwierdził Cichocki. Dodał, że jego zdaniem muzyk chętnie wypowiada się na temat naszego regionu, mimo że "w niewielkim stopniu rozumie to, co się dzieje w Polsce". Na temat Bono wypowiedział się także minister środowiska. Henryk Kowalczyk stwierdził, że "nie umawia się z celebrytami". - Umawiam się z ministrami środowiska, których będzie naprawdę wielu. Będziemy rozmawiać o ochronie klimatu - powiedział na antenie RMF FM w środę.

Bartosz Cichocki skomentował też decyzję, że wśród sponsorów znalazła się Jastrzębska Spółka Węglowa. - Nie możemy udawać, że nie jesteśmy państwem węglowym (...) Ukrywanie tego byłoby bez sensu. Natomiast chcemy pokazać, że nasz przemysł węglowy również podchodzi konstruktywnie do tematu zmian klimatycznych - chce się dostosowywać i inwestować w technologie - powiedział Cichocki.

Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach - COP24 - odbędzie się w dniach 2-14 grudnia. Podczas COP24 mają zostać ustalone zasady ochrony klimatu, tak aby zahamować proces globalnego ocieplenia. Oficjalne otwarcie szczytu klimatycznego przez prezydenta RP Andrzeja Dudę nastąpi 3 grudnia.

Jedną z przyczyn globalnego ocieplenia są gazy cieplarniane, w tym CO2. Przypomnijmy, że na liście państw, które emitują najwięcej dwutlenku węgla rocznie, Stany Zjednoczone są na drugim miejscu (za Chinami), Rosja na czwartym, Niemcy na szóstym, zaś Francja na osiemnastym - wynika z raportu Komisji Europejskiej z 2017 roku.

Więcej o:
Komentarze (101)
Szczyt klimatyczny w Katowicach. Bez Trumpa, Merkel, Putina. Z Ukrainy przyjedzie minister
Zaloguj się
 • maxxx35

  Oceniono 24 razy 16

  grunt, że najwyższe władze San Escobar przyjadą.

 • menisk24

  Oceniono 21 razy 15

  Bono doskonale rozumie co się dzieje w Polsce. Prezydenci największych krajów pewnie też i chyba dlatego ich nie bedzie.

 • remo29

  Oceniono 23 razy 15

  Spoko, zamiast Trumpa przyjedzie Szydło, zamiast Putina Rysio Obatel i będzie sukces.

 • houq

  Oceniono 22 razy 14

  Świat olewa piSS na własne życzenie A ONI TUMANY JESZCZE TEGO NIE WIDZĘ

 • michael cerisano

  Oceniono 24 razy 14

  Polska to szczegolny kraj na swiecie i nikt nas nie rozumie i nikt obcy nie powininen zabierac glosu na nasz temat ... ciekawe rozumowanie pana Ministra

 • cezaryk

  Oceniono 17 razy 13

  Burmistrz Świnioszyc potwierdza swoją obecność. Burmistrz Koluszek takoż.
  Proszą aby wystąpił Stefan, ten słynny aktor discopolowy.

 • bronek176

  Oceniono 11 razy 11

  Smog nad rejonem Katowic przekroczony o 1000% a po drugie w Polsce nie mamy prezydenta to kto miał by ich powitać. Zakłamany premier skazany dwukrotnie z kłamstwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX