Wiceprezydent Warszawy: Może zrobimy referendum ws. przeniesienia pomnika smoleńskiego

Paweł Rabiej, nowy wiceprezydent Warszawy był dziś gościem popołudniowej rozmowy w radiu RMF FM. Został zapytany m.in. o los pomnika smoleńskiego w Warszawie.

Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku stoi na placu Piłsudskiego w Warszawie od 10 kwietnia 2018 roku. Od początku budził wiele emocji. Władze miasta zarzucały m.in. to, że pojawił się tam niezgodnie z prawem. 

Paweł Rabiej nie wyklucza referendum ws. pomnika smoleńskiego

O losie pomnika smoleńskiego w Warszawie mówił w czwartek nowy wiceprezydent Warszawy - Paweł Rabiej. Został zapytany o to, czy miasto zorganizuje referendum ws. przeniesienia monumentu w inne miejsce. 

Prawo do takiego referendum ma rada miasta - stamtąd może wyjść inicjatywa. Wiem, że wielu radnych jest wzburzonych sposobem, w jaki ten pomnik i pomnik Lecha Kaczyńskiego na placu Piłsudskiego powstał. Będziemy przyglądali się emocjom ludzi wokół tego tematu

- odpowiedział wiceprezydent Rabiej w radiu RMF FM.

Przypominamy, że w kwietniu stacja TVN24 przeprowadziła wśród warszawiaków sondę, w której spytała o lokalizację pomnika na pl. Piłsudskiego. Wynikało z niej, że ponad połowa ankietowanych była jej przeciwna.

Powstanie pomnika smoleńskiego w Warszawie

Decyzja o umieszczeniu pomnika została wydana przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę na początku 2018 roku. Jeszcze w lutym stołeczny ratusz poinformował, że do miasta nie wpłynęła żadna informacja na temat lokalizacji. Bartosz Milczarczyk, rzecznik urzędu miasta podkreślał wtedy, że działania wojewody są niezgodne z prawem. Miasto twierdziło też, że działka, na której pomnik jest budowany... nie istnieje.

Mimo zarzutów pomnik powstał. Oficjalne odsłonięcie Pomnika ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku miało miejsce w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej. 

Więcej o:
Komentarze (239)
Wiceprezydent Warszawy: Może zrobimy referendum ws. przeniesienia pomnika smoleńskiego
Zaloguj się
 • kina9

  Oceniono 78 razy 60

  BRAWO !! Im szybciej tym lepiej.
  Poza tym usunąc pomnik PRZESTĘPCY i wspówinnego Katastrofy.
  Ta mała człeczyna nie dokonała NIC aby mu stawiać pomniki.
  PS
  Gwoli prawdy. Prezydent RP nie może być " WIELKI" nawet gdyby chciał. Konstytucja mu na to nie pozwala. Nie ma żadnego prawa do wtrącania się w bieżące zarządzanie Państwem . art.146 /
  Może co najwyżej być PRZESTĘPCĄ jak kaczyński nielegalnie prowadząc swoją PRYWATNĄ
  politykę zagraniczną.

 • junk92508

  Oceniono 63 razy 51

  Ja sobie nie życzę tych pomników w Warszawie.

  Kaczyński był najgorszym prezydentem Warszawy w ciągu 30 lat.

  Stawianie mu pomników bo hołdował łamaniu procedur bezpieczeństwa w imię kampanii wyborczej (w Katyniu był tylko w lata wyborcze co łatwo sprawdzić) to skandal.

 • chi-neng

  Oceniono 56 razy 50

  Rekomenduję gorąco referendum, a jeszcze bardziej gorąco przeniesienie pomnika.

 • krynolinka

  Oceniono 56 razy 42

  Z całym szacunkiem do ofiar, te schody i nie tylko schody pasują tam jak pięść do nosa.

 • warszawiak67

  Oceniono 49 razy 37

  Ech, a ja pamiętam jak zdejmowano pomnik Dzierżyńskiego na placu bankowym (wtedy pl. Dzierżyńskiego) i głowa mu odpadła. Ale był ubaw...

 • fiqumiku

  Oceniono 48 razy 34

  Brawo - proponuje przeniesc do wsi w ktorej PiS mial najwyzszy wynik wyborczy. Nikt sie tam nie obrazi, a Warszawa odetchnie od tej watpliwej jakosci sztuki

 • tetradrachma

  Oceniono 38 razy 34

  Usunąć oba. Dogadać się z Ruskimi i na miejscu katastrofy postawić płaska - skromna - tablicę z nazwiskami ofiar z wyjaśnieniem, KU PRZESTRODZE potomnych, że są to ofiary ludzkiego błędu i obłędu ...."pychy" !

 • owca888

  Oceniono 35 razy 29

  No i super. Odkąd go na rympał postawili, nie byłam na placu. I nie będę, bo nie chcę się denerwować. I "Spieprzajdziada" też przenieśmy. To plac Piłsudskiego, a nie tej miernoty prezydenta miasta, a potem równie miernego prezydenta kraju.

 • naczelnik_czerpak

  Oceniono 43 razy 25

  Błagam o referendum!!! Na tę okazję wszyscy Warszawiacy powinni zaopatrzyć się w młot u kamieniarza :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX