Prześwietlamy wydatki prezydenta. 100 tys. zł na spoty w TVP, 50 tys. na komiks, a tysiąc na czepek

Jacek Gądek
210 mln zł budżetu Kancelarii Prezydenta RP trafia na najróżniejsze rzeczy. Od 104 tys. zł na spoty w TVP, przez prawie 50 tys. zł na komiks, po 1,2 tys. zł na wykonanie czepka ludowego. Prześwietlamy umowy zawierane przez głowę państwa.

W rejestrach umów zawieranych (od początku roku do teraz) przez Kancelarię Prezydenta RP jest multum rzeczy. W tym te, które służą jako prezenty - to flagi, zakładki do książek, apaszki czy pióra. A także ordery.

Kancelaria organizuje wiele reprezentacyjnych wydarzeń, więc płaci:

- 37,8 tys. zł na zakładki do książek

- 70 tys. zł na usługi grawerskie na cały rok

- 91 tys. zł na dostawę orderów i 30,5 tys. zł na wstążki

- 104 320 zł za obszywanie wstążkami orderów oraz szycie rozetek

- 35 tys. zł na torby papierowe, a 49 tys. zł za okładki

- 60,2 tys. zł na galanterię skórzaną

- 110 tys. zł za oflagowywanie obiektów

- 39 tys. zł  na zabawki i upominki

- 158 tys. zł na pióra

- 18 tys. zł na apaszki

- 49,6 tys. zł na akcesoria militarne

Projekt referendalny na ponad 300 tys. zł

Na kampanię informacyjną ws. referendum dotyczącego konstytucji poszły w tym roku niemałe kwoty. Na wynajem sal konferencyjnych na PGE Stadionie Narodowym kancelaria wydała 111,5 tys. zł. Za "udzielenie wsparcia organizacyjnego w sprawach związanych z organizacją i promowaniem wydarzeń w ramach kampanii społeczno-informacyjnej" - 22,5 tys. zł. Dalej: 43 tys. zł dla ZPR Media S.A. (właściciela "Super Expressu") za przygotowanie i publikację dodatku dot. kampanii przedreferendalnej "Wspólnie o Konstytucji". W rejestrze są też umowy na 18 i 20 tys. zł dla innych kontrahentów (nie wymieniono ich nazwisk) za "wsparcie merytoryczne w ocenie możliwości uwzględniania postulatów dotyczących zmian w Konstytucji RP". A także inna pozycja: 15 tys. zł za wsparcie wydarzeń w ramach tej kampanii.

W sumie - razem z innymi pozycjami dot. zmian konstytucji - kwota sięga ponad 322 tys. zł. Referendum ostatecznie nie doszło jednak do skutku, bo nie zgodził się na to zdominowany przez Prawo i Sprawiedliwość Senat.

Kancelaria Prezydenta dba też, by wiedzieć, co piszczy w mediach. Także tych społecznościowych. Wydaje więc:

- 57 tys. zł za monitoring mediów (to kwota za usługi Press Service'u)

- 5,9 tys. zł za serwis Katolickiej Agencji Informacyjnej

- 8 tys. 250 zł na dwudniowe szkolenia z tego, jak działać w internecie

- prawie 30 tys. zł za wykonanie i strony internetowej

- 22 tys. zł na pomoc w opracowaniu pytań i przeprowadzenie sondaży

Przy okazji kancelaria płaci też za wydarzenia kulturalne:

- 9,8 tys. zł za występ zespołu AudioFeels

- 39,5 tys. zł dla Powiatu Tomaszowskiego za pomoc w organizowaniu Dożynek Prezydenckich w Spale, a konkretnie za konkurs "Najładniejszy wieniec" o nagrodę Prezydenta RP.

- 4 tys. zł na poprowadzenie dożynkowego konkursu

- 2 tys. zł za koncert Warszawskiego Chóru Chłopięcego

- 15 tys. zł za występ zespołu "Mazowsze". To koncert na uświetnienie wizyty prezydenta Etiopii z żoną w Polsce. "Spektakl w wykonaniu członków chóru, baletu i orkiestry zespołu 'Mazowsze' był prezentacją polskich tańców narodowych i regionalnych, tradycyjnych melodii oraz strojów. Pierwsza Dama Etiopii nie kryła podziwu dla różnorodności polskiej kultury i tradycji artystycznych. Tym, co wzbudziło jej szczególne zainteresowanie była rozmaitość ludowych kostiumów" - czytamy na stronie prezydenta.

- 20 tys. zł za adaptację "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego dla Andrzeja Dobosza felietonisty i krytyka literackiego

- 49,5 tys. zł za opracowanie i przygotowanie komiksu na Polską Wystawę Gospodarczą

- 60 tys. zł za skomponowanie utworu

- 10 tys. zł dla pianisty jazzowego Włodka Pawlika za wykonanie utworów

- 1,2 tys. zł za wykonanie czepka ludowego

Bez sprzętu elektronicznego ani rusz, więc KP wydała:

- 158 tys. zł na dostawę telefonów i 130 tys. zł na sprzęt wideo

- 287 i 252 tys. zł na zakup serwerów i komputerów

- 9,5 tys. zł za stację ładowania samochodów elektrycznych. Gdy we wrześniu pytaliśmy Kancelarię Prezydenta o elektryczną flotę, biuro prasowe odpowiedziało, że KP zakupiła jeden samochód BMW i3 za 145 tys. zł. Samochód wykorzystywany jest do obsługi poczty w kancelarii. - W związku z planem zakupu została zamontowana stacja przystosowana do ładowania samochodów elektrycznych o mocy do 22 kw. Jednocześnie uprzejmie informujemy, że KP RP nie planują w kolejnym roku zakupu samochodów elektrycznych - dodało biuro prasowe.

- 98 tys. zł na urządzenia techniki ochronnej. Kancelaria Prezydenta nie napisała, czy chodzi o "szumidła".

- 18 tys. zł na koszulki polo z logo Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Promocja kosztuje, więc:

- 9,9 tys. zł dla Polskiego Radia za przeprowadzenie transmisji w internecie i udostępnienie nagrań w sieci

- prawie 10 tys. zł dla Miejskich Zakładów Autobusowych za kampanię promocyjną

- 26,5 tys. zł na roczną subskrypcję Polityki Insight

- 104 tys. zł dla Telewizji Polskiej na emisję spotów w listopadzie i październiku, związanych ze Świętem Niepodległości

- 51 tys. zł za produkcję filmów i przygotowanie materiałów na stronę www prezydenta

- 6,6 tys. zł na spot na stronę plus 37 tys. zł na montaż filmów i wideogramów, a kolejne 51 tys. zł na montaż filmów, spotów i wystąpień głowy państwa

- 21 tys. zł, 18 tys. zł i 24 tys. zł na przygotowywanie informacji oraz materiałów publikowanych w mediach społecznościowych

Pomoc prawników nie jest tania.

Na to KP wydaje spore kwoty. 25 tysięcy złotych, 25,7 tys. zł plus 5,5 tys. zł, oraz 25 tys. zł poszło na wsparcie w "kwestiach konstytucyjnych i ustrojowych". Kwoty te trafiły kolejno do adwokatów: prof. Anny Młynarskiej-Sobaczewskiej, prof. Dariusza Dudka i dr. Marka Dobrowolskiego. Z kolei mec. Piotr Karol Krajewski (współpracownik Biura Narodowej Rady Rozwoju) miał wedle rejestru otrzymać 49,2 tys. zł za przedstawienie opinii prawnych i merytorycznych.

Kolejne 3 tys. zł powędrowało dla prof. Teresy Lubińskiej (minister finansów w pierwszych rządach PiS) za wygłoszenie wykładu i przygotowanie materiałów.

A. Duda: Pod biało-czerwonym sztandarem jest miejsce dla każdego z nas

Więcej o:
Komentarze (216)
Prześwietlamy wydatki prezydenta. 100 tys. zł na spoty w TVP, 50 tys. na komiks, a tysiąc na czepek
Zaloguj się
 • rts44

  Oceniono 80 razy 72

  a tyle ADRIAN pyszczył o wydatkach Pana Komorowskiego!I po co ci to było długopisie kaczki??

 • minkat

  Oceniono 55 razy 53

  brytyjska Rodzina Krolewska (cala: Krolowa, jej dzieci, wnuki,kuzyni-wszyscy z malzonkami + personel) kosztuje brytyjskiego podatnika 2x tyle co jeden PAD z jedna zona.

  brytyjska Rodzina Krolewska nie dosc, ze robi Wielkiej Brytanii pozytywny PR, ktorego za pieniadze nie da sie kupic to jeszcze napedza kilka galezi przemyslu. Fundacja Narodowa moze sie schowac.

  o ile dobrze pamietam to na obchody swojego Diamentowego Jubileuszu Elzbieta II dostala dodatkowe 30 milionow funtow. caly rok cos z tej okazji organizowano. PAD dostal 250 milionow zlotych i jedyne co bylo do tej pory to rzad Polski maszerujacy z nazistami i innym badziewiem.

  za swoje pieniadze PAD regularnie robi z siebie idiote. pamietacie tego "diabelka" na oficjalnym zdjeciu z innymi prezydentami? te niepasujace garnitury, wymiete plaszczyki, kapelusz trzymajacy sie mu na uszach i twarz blyszczaca jak psu jaja, a na dokladke czynnosci, ktore zyskaly mu przydomki "czlowiek z budyniu" i "dlugopis"?

  generalnie to chcialam w ten sposob pokazaj jak potwornie drogi jest ten prezydent i jak przy tym malo wydajny. zona rowniez.

 • jego-wysokosc

  Oceniono 49 razy 41

  Proszę się nie naśmiewać z wydatków Pana prezydenta Dudy. Naszemu pączusiowi, tak dzielnie łapiącemu hostię i otwartemu na kontakt z młodzieżą nocą na fejsie, należy się. Bez przesady, że 38 milionowy naród od tych kilkuset nędznych baniek zbiednieje.

 • fakiba

  Oceniono 43 razy 35

  Należy mu się ale do czasu , przyjdzie chwila w której przyjdzie za to wszystko beknąć , a ta chwila nadchodzi

 • malarzpokojowy

  Oceniono 36 razy 34

  158 tys na pióra.... Widać bedzie co podpisywać... a no i 37,8 tys. zł na zakładki do książek. Bardzo potrzebny zapewne zakup...

 • Paweł K.

  Oceniono 38 razy 34

  To nie głowa państw a tylko dupa państwa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX