Poseł PO Grzegorz Furgo zwrócił się do ministra kultury Piotra Glińskiego z prośbą o stanowisko ws. reportaży Anny Molskiej, które poznański oddział TVP wyemitował w związku z sierpniowym Marszem Równości. Według polityka, znajdowało się w nich "mnóstwo stwierdzeń sprzecznych z aktualną wiedzą medyczną na temat homoseksualizmu".
Jak mówiła reporterka w materiale relacjonującym Marsz Równości, marsz "promował homoseksualizm". Wyemitowano także wypowiedź ks. Dariusza Oko, który mówił, że "wszelkie badania pokazują rozwiązłość gejów" i mają oni w życiu "średnio 500 partnerów seksualnych".
Z kolei z materiału zapowiadającego wydarzenie można było dowiedzieć się, że "według specjalistów, u podstaw homoseksualizmu leży zaburzenie tożsamości płciowej, będącej dramatem człowieka". Autorka cytowała także komentarze dotyczące umieszczenia tęczowych flag na pojazdach komunikacji miejskiej.
Pozwolę sobie zapoznać Pana z nimi, by nie tylko widzowie TVP Poznań mieli tę przyjemność: "wstyd być poznaniakiem, co za spedalone miasto”, „pedalskie flagi na tramwajach w przededniu ich zlotu”. W innym zaprezentowanym wpisie prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak został nazwany „tęczowym Jacusiem” i „popaprańcem
- czytamy w treści interpelacji.
Poseł Furgo zapytał ministra kultury, czy zamierza podjąć działania eliminujące wulgaryzmy i mowę nienawiści w publicznych mediach.
Do pytań posła PO Grzegorza Furgi odniósł się sam prezes TVP Jacek Kurski. Stwierdził, że materiały wyemitowane w TVP3 Poznań zostały poddane "starannej analizie".
W wyemitowanych materiałach dziennikarka red. Anna Molska starała się przedstawić zdanie wszystkich zainteresowanych stron debaty wokół Marszu Równości (...). Materiały dotyczyły m.in. ozdobienia pojazdów komunikacji miejskiej tęczowymi flagami, co spotkało się z krytyką części mieszkańców Poznania (...). Wpisy, które zakwestionował p. poseł G. Furgo, mimo dużego ładunku emocjonalnego, są częścią debaty publicznej
- czytamy w piśmie Jacka Kurskiego.
Prezes TVP powołał się także na orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, z których wynika, że swoboda wypowiedzi "nie może ograniczać się do informacji i poglądów, które są odbierane przychylnie albo postrzegane jako nieszkodliwe lub obojętne, lecz odnosi się w równym stopniu do takich, które obrażają, oburzają lub wprowadzają niepokój".
Jacek Kurski podkreślił też, że w materiale relacjonującym Marsz Równości w Poznaniu oprócz przeciwników wydarzenia umieszczono także wypowiedź prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka, który objął marsz honorowym patronatem. "Przedstawiciel organizatorów, czyli grupy Stonewall odmówił dziennikarce TVP3 wypowiedzi" - czytamy w odpowiedzi prezesa TVP.