Syn Julii i Andrzeja Przyłębskich znalazł pracę. Swoje CV wykorzysta u państwowego giganta

Jacek Gądek
Marcin Przyłębski, syn prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej i ambasadora RP w Berlinie prof. Andrzeja Przyłębskiego, pracuje dla państwowego giganta PZU - ustaliła Gazeta.pl.

Pracę zaczął już kilka miesięcy temu jako dyrektor i zajmuje się wizerunkiem spółki.

Marcin Przyłębski z wykształcenia jest germanistą. Przez sześć lat mieszkał w Niemczech. Zna - jak wynika z deklaracji na portalu LinkedIn - język angielski i niemiecki.

Praca dla czempiona wśród polskich ubezpieczycieli to ruch w górę. Wcześniej pracował dla banku Pekao. Obie te spółki są finansowo powiązane. W minionym roku ubezpieczeniowy gigant zrepolonizował bankowego giganta, kupując od włoskiego UniCredit 32,8 proc. akcji Pekao za 10,6 mld zł. Władze PZU oceniały, że to "wyjątkowa okazja przy atrakcyjnej cenie". Ogłoszono też sukces polityki przejmowania na powrót banków przez polski kapitał.

Przyłębski w PZU

Marcin Przyłębski w serwisie LinkedIn wciąż figuruje jako pracownik banku, a nie ubezpieczyciela. Dyrektorem ds. współpracy z instytucjami w banku został w listopadzie 2017 r. Wcześniej był dyrektorem Biura Obsługi Inwestorów w poznańskim ratuszu (pracował tam przez 10 lat) za prezydentur Ryszarda Grobelnego i Jacka Jaśkowiaka (PO).

Przeczytaj także:  Mąż swojej żony. W PiS mają ambasadora w Niemczech prof. Przyłębskiego za nadgorliwego lenia

Gdy przed kilkoma miesiącami "Newsweek" pisał o zatrudnieniu Marcina Przyłębskiego w banku, ówczesny pracodawca podkreślał, że "posiada on wszelkie kwalifikacje i doświadczenie do pełnienia funkcji dyrektora ds. współpracy z instytucjami".

PZU jest kością niezgody miedzy premierem Mateuszem Morawieckim a ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. Obecnie prezesem PZU jest Paweł Surówka, a więc ubezpieczyciel jest w sferze wpływów Ziobry. Surówka to bowiem bliski współpracownik jednego z zaufanych ludzi ministra - byłego prezesa PZU Michała Krupińskiego. W tej grupie kapitałowej pracuje także żona ministra, Patrycja Kotecka - jest szefową marketingu w Link4, który należy do ubezpieczyciela.

Sędzia Julia Przyłębska została prezesem Trybunału Konstytucyjnego w grudniu 2016 r.

Prof. Andrzej Przyłębski jest ambasadorem RP w Niemczech od sierpnia 2016 r.

Więcej o: