Stanowisko polskiego rządu ws. listu Mosbacher. "Tak samo cenimy wolność mediów"

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska wydała oświadczenie ws. listu ambasador Georgette Mosbacher w obronie TVN. Kopcińska "nie komentuje treści listu" i zapewnia o bardzo dobrych relacjach z USA.

"Nie zamierzamy bezpośrednio odnosić się do treści listu Ambasador Mosbacher ani faktu jego opublikowania w mediach" - czytamy w stanowisku rzeczniczki rządu Joanny Kopcińskiej przesłanym Polskiej Agencji Prasowej. To pierwsza oficjalna reakcja polskich władz na burzę medialną po liście Georgette Mosbacher do Mateusza Morawieckiego ws. TVN.

Kopcińska w oświadczeniu zapewnia, ze "Polska i Stany Zjednoczone pozostają w bardzo dobrych relacjach i nie zmieni tego jeden incydent", podaje PAP na Twitterze. Kopcińska napisała:

Polska tak samo jak USA ceni sobie wolność słowa i w żaden sposób nie ogranicza wolności mediów.

Wczoraj amerykański Departament Stanu komentując sprawę podkreślał, że ambasador "reprezentuje amerykańskie ideały i wartości, które obejmują także wolność mediów". Rzeczniczka polskiego rządu stwierdziła, że "rynek medialny w Polsce jest pluralistyczny, a media prezentują pełne spektrum opinii".

Rzeczniczka pisze, że dzięki mediom "opinia publiczna dowiaduje się o bulwersujących wydarzeniach", takich jak neonazistowska impreza. Ocenia jednak, że "sprawa wymaga bardzo dokładnego wyjaśnienia" oraz zbadania, czy "nie zostały przekroczone granice między relacjonowaniem wydarzeń, a ich kreowaniem". 

Błaszczak: Ambasador debiutuje w roli dyplomaty

Wcześniej w radiowej Jedynce szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że zostanie wydane stanowisko rządu. Skrytykował jednak działania ambasador Mosbacher w sprawie list. - Chciałbym to potraktować tak: pani ambasador debiutuje w roli dyplomaty. To businesswomen, ma doświadczenie w biznesie - powiedział. 

Dodał, że "mamy tu do czynienia z pewnym nieporozumieniem wynikającym z braku doświadczenia dyplomatycznego pani Mosbacher".

"Mosbacher znakomicie reprezentuje w Polsce Departament Stan"

Wczoraj Georgette Mosbacher chwalił amerykański Departament Stanu. Podczas briefingu w Departamencie Stanu rzeczniczka Heather Nauert została zapytana przez amerykańskiego dziennikarza o list, który Georgette Mosbacher wysłała do premiera Mateusza Morawieckiego.

Nauert odpowiedziała, że ambasador Mosbacher znakomicie reprezentuje w Polsce Departament Stanu i amerykański rząd. - Ona ma polskie korzenie. Poza tym reprezentuje nasze ideały i wartości. Te wartości, które obejmują także wolność mediów, wszyscy bardzo sobie cenimy - powiedziała Nauert. Rzeczniczka Departamentu Stanu powiedziała, że nie zamierza odnosić się do treści listu, który wyciekł do prasy. Amerykański dziennikarz zwrócił uwagę, że polskie korzenie najwyraźniej nie pomagają ambasador Mosbacher w pisowni polskich nazwisk. - Ty to powiedziałeś, nie ja - odpowiedziała z uśmiechem Heather Nauert.

Krytyczny list Georgette Mosbacher

W piśmie skierowanym do Mateusza Morawieckiego Mosbacher krytykuje rząd w związku z wypowiedziami, m.in. szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, na temat autorów reportażu "Superwizjera" o polskich neonazistach. 

Początkowo nie wiadomo było, czy pismo jest autentyczne - zawierało błędy w nazwiskach i nie wysłano go na oficjalnej papeterii. Wpłynięcie listu potwierdził jednak rzecznik prezydenta (kopię miał otrzymać Andrzej Duda i minister Joachim Brudziński). Ambasada USA w Polsce poinformowała, że "nie może komentować oficjalnej korespondencji dyplomatycznej".

Więcej o:
Komentarze (355)
Stanowisko polskiego rządu ws. listu Mosbacher. "Cenimy wolność mediów"
Zaloguj się
 • za_miske_ryzu

  Oceniono 92 razy 84

  Trzeba przyznac, ze decyzja wlascicieli ITI, aby sprzedac TVN Amerykanom byla strzalem w dziesiatke. W przeciwnym wypadku rodzina Wejchertow i Walterow musialaby pewnie zrobic Pereire szefem TVN24, a do rady nadzorczej wstawic prawnika z Czestochowy.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 63 razy 57

  Teraz rząd ogłasza światu, że lubi wolne sądy, lubi sądziów po 65 roku życia, lubi wolność słowa. Ogólnie lubi rządzić i zajmować dobrze opłacane stanowiska...

 • krynolinka

  Oceniono 50 razy 42

  Wszystkim krytykom dyplomatycznych kompetencji pani ambasador amerykańskiej, dedykuję wypowiedź pana premiera Morawieckiego sprzed trzech lat. Pytany o to kto wygra wybory w USA, Clinton czy Trump, odpowiedział, że to wybór między dżumą a cholerą.
  I teraz nie wiem czyj przedstawiciel go zdyscyplinował w kwestii wolności mediów. Dżumy czy cholery..

 • antekpociecha

  Oceniono 49 razy 41

  A na poświadczenie to oświadczenie powinni opublikować tylko w mediach prawicowych i pana Rydzyka . ta partia się nazwala prześmiewczo tak jakby partia wegetarian nazwała się "Mięcho i Kiełbacha"

 • fakduck

  Oceniono 36 razy 28

  ... i dlatego chcemy je zrepolonizować, żeby nigdy nie zeszły ze słusznej linii naszej władzy.

 • d.kos

  Oceniono 36 razy 28

  Teraz widać wyraźnie jak pislam niewiarygodnie boi się USA. Pani ambasador tupnęła nóżką i jak pisalmiści troszkę się oburzyli na pokaz dla popierającej ich hołoty, tak zaraz potem podkulili ogonek i z powrotem padli na kolana przez jankesami.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 35 razy 25

  Szczyt hipokryzji, obłudy i kłamstwa. To mówią ci, którzy stworzyli gadzinowe media, gorsze od goebbelsowskiej propagandy.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 33 razy 25

  tak PIS ceni też praworzadność i konstytucję - to w słowach

  dla USA to podstawa cywilizacji - prawo (konstytucja) i wolne media (swoboda wypowiedzi)

  niestety bolszewia PIS tego nigdy nie pojmie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX