Jest potwierdzenie autentyczności listu Mosbacher. Ambasada mówi o "oficjalnej korespondencji"

Rzecznik Andrzeja Dudy Błażej Spychalski potwierdził w rozmowie z Wirtualną Polską, że kancelaria prezydenta otrzymała kopię pisma ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, a więc list jest autentyczny. Pismo dotyczy postawy rządu wobec materiału "Superwizjera" o polskich neonazistach.

- Kopia pisma, załączona do wglądu dla prezydenta Andrzeja Dudy wpłynęła do kancelarii - powiedział wp.pl Błażej Spychalski, rzecznik głowy państwa. Chodzi o list Mosbacher zaadresowany do Mateusza Morawieckiego (z kopią do Andrzeja Dudy i Joachima Brudzińskiego).

Ambasada USA w Polsce zdecydowała się nie komentować listu, ani błędów w nim zawartych (np. literówki w nazwiskach Morawieckiego i Brudzińskiego), jednak poniekąd potwierdziła jego autentyczność. 

"Ambasada nie może komentować oficjalnej korespondencji dyplomatycznej" - odpowiedź takiej treści otrzymał dziennikarz RMF FM Tomasz Skory. 

"Co należy odczytać tak: list pani Mosbacher do premiera Mateusza Morawieckiego jest oficjalnym pismem ambasady, a więc zawiera stanowisko ambasady, a więc Departamentu Stanu USA" - komentuje Bartosz Węglarczyk.

List Mosbacher do Morawieckiego

Przypomnijmy, informacje o krytycznym wobec rządu PiS liście ambasador USA Georgette Mosbacher krążą od poniedziałku. Najpierw o sprawie napisał tygodnik "Do Rzeczy", ale sam list nigdzie "nie wypłynął". Pismo Mosbacher opublikował dzisiaj dzisiaj dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej" Bartek Godusławki.

W piśmie Mosbacher krytykuje rząd w związku z wypowiedziami, m.in. szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, na temat autorów reportażu "Superwizjera" o polskich neonazistach. 

"To zaskakujące, że osoby publiczne atakują dziennikarzy, którzy wypełniają zadania niezależnych mediów w demokracji tętniącej w Polsce" - pisze dalej Mosbacher. Wytyka, że rząd jest bardziej zainteresowany "poddawaniem w wątpliwość intencji dziennikarzy i próbie powiązania stacji TVN z ekstremizmem" niż działaniami przeciwko grupom ekstremistycznym.

List to "samowolka"? Niemożliwe

Część polityków obozu rządzącego przekonywała, że list był "samowolką" Mosbacher, wynikającą z jej braku doświadczenia.

Dyplomaci w rozmowie z wp.pl wyjaśniają jednak, że to niemożliwe. - Owszem, jeśli chodzi o styl nowa ambasador jest zupełnie inna niż ambasador Jones. Jest bardziej bezpośrednia i energetyczna. To możliwe, że sama wyszła z inicjatywą napisania listu, ale w tak poważnych nie ma możliwości, by robiła to samowolnie. Nie napisała listu sama, a jego treść przed wysłaniem sprawdza jeszcze "góra", czyli Departament Stanu - mówi w były dyplomata do niedawna zajmujący wysokie stanowisko w ambasadzie USA w Warszawie.

Więcej o:
Komentarze (364)
Jest potwierdzenie autentyczności listu Mosbacher. Ambasada mówi o "oficjalnej korespondencji"
Zaloguj się
 • wernyh

  Oceniono 94 razy 74

  Smutna PiS-u dola,
  smutny Jaruś nasz -
  po to wstali z kolan,
  żeby paść na twarz :)

 • damtek

  Oceniono 77 razy 59

  Ci, którzy doprowadzili do tego, że nasze państwo przypomina republikę bananową, mają wielkie pretensje, że jest ono traktowane jak republika bananowa. Ci, którzy tolerowali chamstwo władzy teraz piszą o zasadach savoir vivre’u. Podpaliliście las, a teraz troszczycie się o róże.
  Tomasz Lis/twitter

 • bzzbzzbzz

  Oceniono 64 razy 54

  Ciekawe co na to prawicowi piewcy demokracji w stylu USA - Kolonko i Cejrowski ....

 • damtek

  Oceniono 66 razy 50

  Recenzentom listu pani ambasador USA, którym oczywiście nie odbieram prawa do jego oceny, nieśmiało sugeruję, by skupili się jednak na recenzowaniu przyczyn, a nie skutków. PiS doprowadził do konfliktu Polski ze wszystkimi naszymi sojusznikami. I tylko PIS za to odpowiada.
  Tomasz Lis/twitter

 • azx67

  Oceniono 62 razy 42

  No i wreszcie. Drugi bat na pis-dzielstwo. Pierwszy to Unia. Tak trzymać i walić po dudzie!

 • falbor

  Oceniono 58 razy 40

  Pan Prezydent to niezłomny i dumny patriota, więc na pewno pokaże p.ambasador jej miejsce w szeregu...

 • ja20034

  Oceniono 45 razy 35

  Pisie nie maja instynktu. Zamiast olać TVN, to go szturają. A wiadomo jak USA traktuje swoje firmy - są święte, czy to się komu podoba, czy nie. Znowu będzie jak z IPN: naprężą muskuły, żeby potem skulić ogon. A pisia szczujnia jazgocze, że aż miło posłuchać

 • apm1947

  Oceniono 41 razy 33

  Czekamy na komentarz ze strony Morawieckiego. Wypada przecież odpowiedzieć na taki list.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX