Posłowie PiS piszą do Przyłębskiej ws. zaostrzenia przepisów aborcyjnych. Mazurek: To nie ich rola

79 posłów PiS wystosowało do Julii Przyłębskiej list, w którym apelują o "niezwłoczne wyznaczenie terminu rozprawy" dotyczącej aborcji. Chodzi o wniosek ws. zbadania konstytucyjności przepisów dopuszczających aborcję ze względu na ciężkie wady płodu. Apel posłów skomentowała Beata Mazurek.

W ubiegłym roku poseł PiS Bartłomiej Wróblewski złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów dopuszczających aborcję ze względu na ciężkie wady płodu. Pod wnioskiem podpisało się 107 posłów. Stwierdzenie niekonstytucyjności tego przepisu jeszcze bardziej zaostrzyłoby restrykcyjną jak na standardy europejskie ustawę. TK jednak nie pali się, by pochylić się nad wnioskiem.

Posłowie PiS: Projekt orzeczenia jest gotowy

Teraz, jak podaje Onet, 79 posłów postanowiło przypomnieć trybunałowi o sprawie i do Julii Przyłębskiej wystosowali list. Proszą w nim o "niezwłoczne wyznaczenie terminu rozprawy dotyczącej wniosku". Posłowie stwierdzają, że projekt stosowanego orzeczenia jest gotowy. "Po roku od złożenia wniosku wiadomo, że projekt orzeczenia w tej sprawie jest już gotowy. Brak wyznaczenia do tej pory terminu rozprawy nie znajduje przekonującego, merytorycznego wytłumaczenia" - czytamy w piśmie opublikowanym przez Onet. 

Parlamentarzyści piszą, że "przeciągające się prace w TK" odbierają z "olbrzymim niepokojem". "Trudno dziwić się zatem spekulacjom medialnym, sugerującym, że rozpoznanie wniosku jest celowo przeciągane z powodów politycznych, tak, by doczekać końca obecnej kadencji Sejmu i - korzystając z zasady dyskontynuacji prac parlamentu - doprowadzić tę sprawę do umorzenia" - stwierdzają posłowie.

Oko.press zwraca uwagę, że uznanie rzeczonego przepisu za niekonstytucyjny spowodowałoby w praktyce to samo, co przepisy proponowane przez Kaję Godek - aborcja w przypadku nieuleczalnej choroby lub wady płodu nie byłaby możliwa.

Adwokaci o zaostrzeniu prawa aborcyjnego

Na początku tego roku Naczelna Rada Adwokacka wydała opinię na temat projektu Godek. "Przedstawiona przez projektodawcę propozycja wprowadzenia zmian w aktualnie obowiązującej ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży nie zasługuje na aprobatę i powinna zostać oceniona negatywnie" - czytamy w opinii NRA. Rada stwierdza wprost, że zaostrzenie przepisów dotyczących aborcji "stoi w sprzeczności z szeregiem wiążących Polskę aktów prawnych o randze międzynarodowej i narusza podstawy demokratycznego państwa prawnego, w szczególności zakaz dyskryminacji i prawo do ochrony życia prywatnego".

Beata Mazurek: Nie jest rolą parlamentarzystów naciskanie na TK

Do inicjatywy posłów odniosła się Beata Mazurek. - To jest Trybunał Konstytucyjny, a nie instytucja partyjna i nie jest rolą parlamentarzystów naciskanie na TK - powiedziała, cytowana m.in. przez Polsat News. Rzeczniczka PiS stwierdziła też, że wniosek posłów do TK jest ich własną inicjatywą.

Więcej o:
Komentarze (127)
Posłowie PiS piszą do Przyłębskiej ws. aborcji. Mazurek komentuje
Zaloguj się
 • kukunapniu

  Oceniono 55 razy 53

  "To jest Trybunał Konstytucyjny, a nie instytucja partyjna"

  A do się dowcip Pani Mazurek wyostrzył!

 • kingsizemax

  Oceniono 39 razy 37

  W takich sprawach pisze się do Prezesa, a nie do pani, (ha, ha) prezes, która w TK może samodzielnie kwiatki podlać.

 • baska_w5

  Oceniono 27 razy 25

  Wychodzi na to, że niejaka Godek ma większą siłę przebicia niż setki tysięcy kobiet w Polsce, które podpisały się pod projektem ustawy łągodzącej przepisy aborcyjne.

 • ryyys

  Oceniono 19 razy 19

  Jak najszybciej uchwalcie całkowity zakaz aborcji.
  Wyjdziemy na ulice i w końcu posprzątamy po koalicji PiS - KK.

 • czarny222

  Oceniono 21 razy 19

  Przykrywają aferę KNF

 • wo151

  Oceniono 15 razy 15

  Leszek Kołakowski: ...”Jeśli Kościół nie potrafi przez nauczanie swoje i wpływ duchowy.. ...ograniczać grzechów, ...jeśli więc posłanie jego jest mało skuteczne... to sam siebie winić powinien, niż żądać świeckiego ramienia..”.

 • kylax4

  Oceniono 15 razy 15

  PolSSka to dzika teokracja. Zachód powinien zacząć ją traktować jak Iran.

 • agonda

  Oceniono 15 razy 15

  Jaki widać, 70 pisoludków stawia Muchomora nad Kaczyńskiego. Co na to "ciemny lud"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX