Pokazano list Mosbacher do Morawieckiego. Krytykuje rząd za "atak na dziennikarzy"

Dziennikarze opublikowali w mediach społecznościowych list, który ambasador Georgette Mosbacher miała wysłać do Mateusza Morawieckiego. Krytycznie odnosi się do postawy polskiego rządu wobec autorów głośnego reportażu TVN o neonazistach i "urodzinach Hitlera". Ambasada na razie nie potwierdziła jego autentyczności.

"Piszę, by wyrazić swoje głębokie zaniepokojenie niedawnymi zarzutami, jakie stawiają członkowie polskiego rządu przeciwko dziennikarzom oraz zarządowi TVN" - tak zaczyna się list, który Georgette Mosbacher, ambasador USA w Warszawie, miała wysłać do premiera Mateusza Morawieckiego.

List Mosbacher do Morawieckiego

Kopie listu opublikowali na Twitterze m.in. Bartek Godusławski z "Dziennika Gazety Prawnej" oraz Patryk Michalski z RMF FM.

Mosbacher w liście wyjaśnia, że chodzi o dziennikarskie śledztwo "Superwizjera" ze stycznia tego roku o "neonazistach w Polsce". Odnosi się w piśmie do słów Joachima Brudzińskiego, który "publicznie oskarżył TVN o zainscenizowanie urodzin Hitlera". Chodzi o wpis Brudzińskiego na Twitterze. Szef MSWiA napisał 16 listopada: "Kiedy w polskim #Sejm mówiłem o ludziach którzy pod zdjęciem Hitlera i swastyką hajlują to byłem przekonany,że to garstka idiotów i imbecyli. Byłem naiwny. Wyglada na to, że była to ohydna, odrażająca i dewastującą wizerunek Polski w świecie prowokacja. Co na to właściciele TVN?"

"Osoby publiczne atakują dziennikarzy"

Krytycznych słów w liście jest więcej. "To zaskakujące, że osoby publiczne atakują dziennikarzy, którzy wypełniają zadania niezależnych mediów w demokracji tętniącej w Polsce" - pisze dalej Mosbacher. Wytyka, że rząd jest bardziej zainteresowany "poddawaniem w wątpliwość intencji dziennikarzy i próbie powiązania stacji TVN z ekstremizmem" niż działaniami przeciwko grupom ekstremistycznym. 

W ostatnim akapicie ambasador stwierdza, że USA jest razem z Polską jeśli chodzi o walkę z nienawiścią i ekstremizmem oraz doceniają poświęcenie Polski w czasie II wojny światowej. Mosbacher stwierdza, że ważne jest, aby USA i Polska "wspólnie wspierały wspierały wolność mediów, wolność słowa", które są "kamieniami węgielnymi demokracji".

Odręczny dopisek

"Mam nadzieję, że członkowie twojego rządu przestaną atakować, nie wspominając o ściganiu, niezależnych dziennikarzy, którzy wyrażają publiczne interesy i wzmacniają nasze społeczeństwa" - kończy się list ambasador. 

W piśmie Mosbacher pojawiają się błędy w nazwiskach: "Moraweicki" zamiast Morawiecki i "Brudzińksi" zamiast Brudziński.

W prawym dolnym rogu pojawia się odręczny dopisek - prawdopodobnie autorstwa Mosbacher. "Musimy rozwiązać ten problem, staje się on na drodze bardzo ważnych spraw" - czytamy w notce.

O liście informował wcześniej Wojciech Wybranowki z "Do Rzeczy". W komentarzu pod wpisem Bartka Godusławskiego z "Dziennika Gazety Prawnej" napisał: "Tak, to jest ten list, którego część wczoraj poznałem".

Ambasada USA nie potwierdziła autentyczności listu. Przygotowuje oświadczenie w tej sprawie.

Więcej o:
Komentarze (461)
Dziennikarze pokazali list Mosbacher do Morawieckiego
Zaloguj się
 • wernyh

  Oceniono 110 razy 84

  Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości, że ten rząd gra na to, żeby i USA, i UE odwróciły się do nas plecami, dzięki czemu Rosja będzie miała nas ja na tacy? Kto jeszcze popiera ten pisowski rząd rosyjskich zdrajców, ten albo też jest rosyjskim zdrajcą, albo brak mu piątej klepki.

 • mhjunior007

  Oceniono 79 razy 67

  Wyważony i dobrze napisany list, wyrażający w stonowany sposób oczywiste sprawy.
  Szczujnie PiSowskie pisały, że to aroganckie pouczanie i skandaliczna połajanka ze sformułowaniami typu "rząd USA nie będzie tolerować". Jeśli list jest autentyczny, będzie to kolejny dowód na kłamstwa pisowskich łże-mediów.

 • Oceniono 56 razy 44

  Cip ci... chodźcie tutaj niedouczone, odmóżdzone podkarpackie kmioty - wyborcy pisu! Powiedzcie z kim pisuar będzie budował sojusze? Z kolegą Putina Orbanem? Nie byłbym taki pewien, bo gdy przyszla chwila próby, to i on was strzelił w pysk przy pamiętnym 1-27 w sprawie Tuska:-)

 • acide94

  Oceniono 40 razy 32

  Trzeba dodatkowo podkreślać, że reżim pis finansuje TVP i Polskie Radio, czyli swoje stalinowskie partyjną tubę propagandową, z publicznych pieniędzy, czyli także z pieniędzy tej większości, która się pis brzydzi. Przestańcie kraść, załgane kato-narodowe kmioty.

 • skandy5

  Oceniono 25 razy 19

  PiS skłócił nas z Europą, Izraelem, teraz USA. Tylko z Rosją jest spoko

 • justas32

  Oceniono 29 razy 19

  Szanowna Pani Ambasador - w imieniu większości Polaków bardzo Pani dziękujemy za troskę o nasz kraj i dobre słowo. Pozdrawiamy ...

 • Paweł K.

  Oceniono 20 razy 18

  Niech im jarek albo dupa wypowiedzą wojnę, nie będą ani Amerykanie ani jakaś EU nam mówić co nam wolno a co nie i jakie swobody możemy deptać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX