PFN nie powinna finansować kampanii "Sprawiedliwe sądy". Sąd: To sprzeczne ze statutem

Finansowanie kampanii "Sprawiedliwe sądy" ze środków Polskiej Fundacji Narodowej było niezgodne ze statutem - orzekł Sąd Rejonowy w Warszawie. Według sądu, sama fundacja działa jednak zgodnie z prawem - podaje RMF FM.

Polska Fundacja Narodowa działała niezgodnie ze swoim statutem, finansując kampanię "Sprawiedliwe sądy" - orzekł warszawski Sąd Rejonowy. Informację o orzeczeniu podało radio RMF FM. Jednocześnie zdaniem sądu fundacja nie naruszyła przepisów prawa.

Orzeczenie sądu zostało wydane na wniosek ówczesnej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która domagała się analizy działalności PFN.

W uzasadnieniu Sądu Rejonowego czytamy, że "podejmowane w trakcie tej kampanii działania nie tylko nie promują i nie chronią wizerunku Rzeczypospolitej Polskiej, ale wręcz przeciwnie wizerunek ten znacznie osłabiają".

Według sądu, kampania kreowała "wyłącznie negatywny, oparty na jednostkowych przypadkach, obraz władzy sądowniczej".

Kampania "Sprawiedliwe sądy"

"Sprawiedliwe sądy" to kampania organizowana w 2017 r., która miała w założeniu przekonać Polaków do sądowej reformy wprowadzanej przez PiS. Za finansowanie odpowiadała m.in. Polska Fundacja Narodowa - powołana do promocji Polski za granicą i finansowana przez spółki Skarbu Państwa. Opozycja krytykowała kampanię za stronniczość.

Kampania "Sprawiedliwe sądy" została sfinansowana przez PFN za kwotę ok. 10 mln zł.

Poranna Rozmowa z Pawłem Zalewskim

Więcej o: