Prawica oburzona listem Mosbacher do Morawieckiego ws. wolnych mediów. "To skandal dyplomatyczny!"

Falę krytycznych komentarzy wywołały doniesienia o liście, które ambasador USA Georgette Mosbacher miała wysłać do Mateusza Morawieckiego. "Nie podoba mi się, że ambasador sojusznika pozwala sobie na naciski" - komentuje na Twitterze publicysta Łukasz Warzecha.

Z informacji "Do Rzeczy" wynika, że ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher wysłała do premiera Mateusza Morawieckiego list, w którym skomentowała śledztwo ws. reportażu o neonazistach wyemitowanego przez TVN. Przypomnijmy: właścicielem stacji jest amerykański koncern Discovery Communications.

Ambasador Mosbacher pisze w liście, że Stany Zjednoczone nie będą tolerować wypowiadanych publicznie przez polskich polityków krytycznych słów pod adresem dziennikarzy stacji TVN, którzy zrealizowali materiał o funkcjonowaniu domniemanego nazistowskiego środowiska w Polsce.

"Dobrze byłoby przeprosić"

List ambasador Stanów Zjednoczonych wywołał oburzenie wśród prawicowych polityków i publicystów.

"To jest skandal dyplomatyczny, nie żadna wpadka! Trudno będzie po tym przejść do porządku dziennego" - czytamy w komentarzu na profilu tygodnika "Sieci" na Facebooku.

"Pani Georgette Mosbacher, jako poseł na Sejm RP ŻĄDAM od Pani szacunku dla Narodu i Państwa Polskiego i jego demokratycznie wybranych władz. Proszę szanować nasze zwyczaje i polskie prawo, które wiąże wszystkich, także antypolską, antydemokratyczną stację TVN" - napisała na Twitterze posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

"Szanowna Pani Ambasador Mosbacher, dziękujemy za wskazanie nam, troglodytom, jak powinniśmy się zachowywać wobec wyższych cywilizacji i wzorców, np. tych z Pani Indiany. Jak zginać karki i oddawać hołdy. I przepraszamy za nieodpowiedzialne ataki na święty TVN. Wdzięczni rabowie" - ironizował publicysta Stanisław Janecki.

"To jednak ciekawy paradoks, że propolski prezydent USA wysyła do tak proamerykańskiego kraju ambasador, która pisze później taki list. Ciekawe, czy G. Mosbacher zmieniłaby zdanie, gdyby zobaczyła wcześniejsze materiały TVN-u (zwłaszcza wieczór wyborczy) o D. Trumpie?" - napisał Karol Gac z tygodnika "Do Rzeczy".

"Nie podoba mi się, że ambasador nawet naszego sojusznika pozwala sobie na naciski w sprawie tego, co może uchwalić nasz Sejm. Dokładnie tak samo jak nie podobają mi się plany mieszania w rynku medialnym i uważam je za groźne dla wolności słowa" - stwierdził publicysta Łukasz Warzecha.

"Szanowna Pani Mosbacher - Jest Pani nieprzygotowana do pełnienia roli ambasadora w Polsce. Bardzo prosimy prezydenta Stanów Zjednoczonych o wyznaczenie kogoś mniej aroganckiego. Nasz rząd ma prawo nie tolerować manipulacji medialnych" - napisał Marcin Niewalda, dziennikarz, prezes Fundacji Odtworzeniowej Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Jeśli zna Pani choć trochę polską historię (a chyba powinna), to wie Pani, że Polska ma fatalne doświadczenia z ambasadorami, którzy dyktowali nam prawa. Jeśli zatem nie chce Pani, by Polacy zmienili nastawienie do USA to dobrze by było przeprosić" - zaapelował poseł partii Wolność Jacek Wilk.

"Szanowna Pani Ambasador, uprzejmie proszę uzupełnić swoją wiedzę o historii Polski. Polacy od trzech stuleci, szczerze nienawidzą, kiedy ambasadorzy mylą rolę dyplomaty z rolą namiestnika" - stwierdził Cezary Gmyz z TVP.

"Po co ja pana ministrem robiłem?" "A po co ja pana prezydentem?". J. Kaczyński i Lech Wałęsa spotkali się w sądzie

Więcej o:
Komentarze (937)
Prawica oburzona listem Mosbacher do premiera Morawieckiego. "To skandal dyplomatyczny!"
Zaloguj się
 • unixyz

  Oceniono 232 razy 212

  Hahaha jak ambasador PISowski w niemczech wali w nich jak beben to jest dobrze jak amerykanie zwrocili uwage na podstawowe wartosci to juz nie jest dobrze, hahaha - nie rozumieja swiata te pisiaki.

 • uploadhelski

  Oceniono 154 razy 140

  PiS to nie jest prawica! To skostniały twór, szowinistyczny w swojej nienawiści czy niechęci do wszystkich, bolszewicki w metodach działania, archaiczno-religijny w sferze moralności. Do tego można dodać, że antychrześcijański np. wobec uchodźców i wszystkich, którzy są słabsi od PiS-u lub wydają się im słabsi. Jednym słowem: arcy-mendy polityczne

 • krynolinka

  Oceniono 127 razy 117

  Uważajta Amerykańce bo zaraz się dowiecie kto uczył was na bizony polować!!

 • kiks11

  Oceniono 120 razy 108

  Szanowna prawa strono, nie macie monopolu na ten kraj i jego mieszkańców, na szczęście istnieją normalne media, które lepiej, czy gorzej pokazuja prawdę o waszych rządach. I bardzo proszę nie mówcie o demokracji, bo kompletnie nie rozumiecie tego słowa. Dla przypomnienia co dla was znaczy demokracja i swoboda wypowiedzi opozycji proponuje pooglądać relacje z sejmu i komisji sejmowych, to najlepszy dowód na wasze chamstwo, brutalność i zawłaszczenie tego kraju wbrew 65% społeczeństwa. Dziękuje Pani Ambasador za obronę ostatnich szańców normalności.

 • pawello-wawa

  Oceniono 101 razy 91

  Żałosne, jak te wszystkie katofaszystowskie kundle zabierają głos w imieniu całego narodu. Trybuni ludowi czy sygnaliści?

 • zetpaw

  Oceniono 80 razy 74

  I tak zachowała się elegancko, bo napisała list do Matołusza a mogła go wezwać na dywanik i leciałby z podkulonym ogonem !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX