Sondaż IBRiS. Czy Polacy chcą wyjścia Polski z Unii Europejskiej? Ponad 80 proc. osób na "nie"

Tylko niewielki odsetek Polaków chce tzw. polexitu, czyli wyjścia Polski z Unii Europejskiej - pokazuje ostatni sondaż IBRiS.

Ewentualny polexit, czyli wyjście Polski z Unii Europejskiej, to temat często podejmowany w ostatnich miesiącach. Wczoraj kraje UE zatwierdziły umowę dot. brexitu, a od dłuższego czasu rządom Prawa i Sprawiedliwości zarzuca się oddalanie Polski od Unii. Wdaje się więc, że polexit nie jest rzeczą niemożliwą.

Czy Polacy chcą, aby nasz kraj pozostał w Unii Europejskiej, czy woleliby wystąpić z tej wspólnoty? Takie pytanie zadano Polakom w ostatnim sondażu przeprowadzonym dla "Rzeczpospolitej".

Sondaż IBRiS. Polacy nie chcą wychodzić z Unii Europejskiej

Z przeprowadzonego przez IBRiS sondażu wynika jasno, że Polacy chcą, aby Polska pozostała krajem członkowskim Unii Europejskiej - prawie 84 proc. ankietowanych odpowiedziało, że Polska powinna w dalszym ciągu być członkiem wspólnoty europejskiej. 8 procent badanych odpowiedziało, że chce wyjścia Polski z UE, z kolei 8 proc., że trudno powiedzieć.

Co więcej, jeżeli w Polsce odbyłoby się referendum na temat członkostwa Polski w Unii Europejskiej, cieszyłoby się ono olbrzymim zainteresowaniem. Aż 90 proc. ankietowanych odpowiedziało, że wzięłoby udział w referendum na temat ewentualnego polexitu, a tylko 7 procent badanych nie poszłoby do urn. 3 procent ankietowanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Sondaż na temat polexitu został przeprowadzony przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Odbył się w dniach 26–27 października tego roku na próbie 1100 ankietowanych.

Więcej o: