Morawiecki rozmawiał z Junckerem o skardze KE na Polskę. Co dalej? "Zobaczymy"

Podczas niedzielnego szczytu UE w Brukseli Mateusz Morawiecki wymienił kilka zdań z szefem KE, Jeanem-Claudem Junckerem. Wśród tematów pojawiła się kwestia skargi KE na Polskę.

W niedzielę na posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli zatwierdzono umowę brexitową 27 państw członkowskich UE z Wielką Brytanią. Choć brexit był głównym tematem rozmów, to na marginesie unijnego szczytu pojawiła się też okazja do innych rozmów. - To była bardzo pozytywna rozmowa - powiedział Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem KE Jeanem-Claudem Junckerem.

Morawiecki o rozmowie z Junckerem: "Zobaczymy, co będzie dalej"

Mateusz Morawiecki dodał, że zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym są pozytywnie odbierane w Komisji Europejskiej.

- Są postrzegane jako konstruktywny krok po naszej stronie - podkreślił premier. Szef rządu nie odpowiedział jednak na pytanie, czy przewodniczący Juncker zadeklarował, że Komisja wycofa skargę z Trybunału Sprawiedliwości na ustawę o Sądzie Najwyższym.

- Zobaczymy, jaki będzie dalszy bieg wydarzeń - powiedział enigmatycznie premier.

Przypomnijmy, że  we wrześniu Komisja Europejska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ustawę odsyłającą część sędziów w stan spoczynku bo uznała, że łamie ona unijne prawo. W zeszłą środę PiS w ekspresowym tempie przeprowadził nowelizację ustawy w Sejmie. Dokument w piątek zatwierdził Senat. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.

Najważniejszy w nowelizacji jest przepis, który cofa poprzednie zasady, zgodnie z którymi w stan spoczynku odesłano w stan spoczynku sędziów z ukończonym 65. rokiem życia. To dotyczy także I prezes SN Małgorzaty Gersdorf.

To już 7. nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, od kiedy władzę sprawuje Prawo i Sprawiedliwość.

Więcej o:
Komentarze (90)
Morawiecki rozmawiał z Junckerem o skardze KE na Polskę. "Zobaczymy, co będzie dalej"
Zaloguj się
 • tatulekonline

  Oceniono 30 razy 26

  Trzymam kciuki za Fransa Timmermansa z Komisji Europejskiej, że zmusi PIS do wycofania się również z sędziów dublerów w Trybunale Konstytucyjnym i niekonstytucyjnych zmian w ustroju sądów!

 • kichchi

  Oceniono 27 razy 25

  ue nie powinna wycofywać tej skargi niech cały czas wisi nad pise. to niebezpieczna bandycka formacja polityczna przyciśnięta może wprowadzić nawet stan wojenny

 • pyffello114

  Oceniono 21 razy 21

  A z prezydentem Europy, Donaldem Tuskiem Morawiecki nie rozmawial??
  Morawiecki po prostu Tuska sie boi!

 • konigin

  Oceniono 19 razy 17

  Mam nadzieje, ze Juncker dyplomatycznie spuscil krzywogebego na drzewo i swoje dalej beda w KE z pispolactwem robic.

 • wujekdolf

  Oceniono 17 razy 13

  znając pisiorskie tępe zdradzieckie mordy, jak już będą "na ostatniej prostej", już będzie się im wydawało że znowu wygrają, tak coś spie... że aż miło :)

 • andrzejkot79

  Oceniono 14 razy 12

  Proszę nie wycofywać skargi. Tylko w ten sposób wróci w miarę normalność w tym chorym kraju. Co to za obywatele którzy świadomie głosują za ludźmi łamiącymi wszelkie prawa....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX