"Łamanie prawa bez żenady". Mikołaj Pawlak powołany wbrew ustawie o Rzeczniku Praw Dziecka

Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka, urząd może objąć osoba, która ma "co najmniej pięcioletnie doświadczenie w pracy z dziećmi lub na ich rzecz". Jak wynika z CV wybranego w piątek Mikołaja Pawlaka, nie posiada on tych kompetencji.

Wybrany w piątek przez Sejm na RPD kandydat PiS jest absolwentem prawa i prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2005-2016 pracował w sądzie biskupim przy rozwodach kościelnych. W 2011 roku rozpoczął własną praktykę adwokacką, zaś w latach 2016-2018 pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości jako Dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich, gdzie sprawował nadzór nad zakładami poprawczymi, sądami rodzinnymi czy schroniskami dla nieletnich.

Oznacza to, że w CV Mikołaja Pawlaka brakuje ustawowego wymogu, jakim jest co najmniej pięcioletnia praca z dziećmi lub na ich rzecz.

Mikołaj Pawlak powołany wbrew ustawie o Rzeczniku Praw Dziecka

- Czy osoba, która nie spełnia kryteriów na Rzecznika Praw Dziecka może nim zostać? Czy aktualny kandydat może nie wiedzieć, że nie spełnia kryteriów? (...) To łamanie prawa bez żadnej żenady. Klub PO nie może zaakceptować łamania prawa i nie może zaufać człowiekowi, który wiedząc, że łamie prawo, i tak kandyduje - mówiła podczas debaty w Sejmie przed wyborem Mikołaja Pawlaka posłanka PO, Magdalena Kochan.

Urzędujący Rzecznik Praw Dziecka także zwrócił uwagę na brak doświadczenia Mikołaja Pawlaka w pracy z dziećmi.

- Patrząc na CV, które zostało przedstawione parlamentowi, wydaje się, że tego punktu ustawowego, ten kandydat niestety nie spełnia - powiedział w sobotę na antenie Radia ZET Marek Michalak. Dodał, że przy osobie, która reprezentuje siedem milionów polskich obywateli, nie powinno być żadnych niedomówień. - Jeśli ktokolwiek je zgłasza, to należałoby to wyjaśnić, a nie próbować przegłosować, dlatego że mamy większość. To nie jest dobry kierunek, nie przy rzecznikach. Oni są reprezentantami obywateli - dodał.

Rzecznik Praw Dziecka powinien mieć kompetencje, doświadczenie w pracy z dziećmi, nie być skrajny w poglądach i stać po stronie dzieci. Przegłosowany głosami PIS Mikołaj Pawlak nie tylko nie spełnia tych warunków, to nawet nie wypełnia wymogów formalnych. #kadryPIS #Misiewicze

- skomentowała z kolei na Twitterze szefowa Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer.

Więcej o:
Komentarze (291)
"Łamanie prawa bez żenady". Mikołaj Pawlak powołany wbrew ustawie o Rzeczniku Praw Dziecka
Zaloguj się
 • ziaburek

  Oceniono 117 razy 113

  Prawo nie obowiązuje Prawa i Sprawiedliwości. Ale sprawiedliwości się doczekają...

 • jurek4491

  Oceniono 106 razy 100

  No i cóż z tego że nie posiada kwalifikacji , PiS jak by chciał to na stanowisko może powołać nawet krowę i wszyscy jednym głosem będą mówić że się nadaje bo mleko daje a dzieci lubią mleko .

 • swayzak77

  Oceniono 79 razy 77

  Jak patrzę na tego człowieka to mam tylko jedna myśl. W życiu nie zostawiłbym pod jego opieką mojego dziecka. Bałbym się.

 • biesczad1

  Oceniono 57 razy 57

  Podła zmiana gardzi wszystkimi: dziećmi też - widać to po ich stosunku do WOŚPu...

 • blablick

  Oceniono 57 razy 55

  Jak najbardziej sie nadaje: "jest absolwentem prawa kanonicznego".
  Kolega po fachu Harrego Pottera. Jak ma sie nie nadawać? :)

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 53 razy 47

  Fizys lepszego sortu. Kompetencje i doświadczenie również.

  Ci wszyscy oazowi katole wyglądają, jakby położne je na podłogę kilkukrotnie upuściły i nie dość, że na wygląd miało to wpływ, to i na rozwój intelektualny,

 • damtek

  Oceniono 46 razy 42

  Zmieni się rząd i p. Pawlak będzie sobie szukał nowej pracy.
  W normalnym kraju nie ma miejsca w instytucjach państwowych dla takich osobników.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX