CBA sprawdza Adamowicza. Tego samego dnia jego teściowa usłyszała zarzuty

Gdańskie CBA rozpoczęło kontrolę oświadczeń majątkowych prezydenta Pawła Adamowicza za lata 2014-2018. Tego samego dnia teściowa Adamowicza usłyszała zarzut składania fałszywych zeznań podczas przesłuchania. Wszystko dotyczy śledztwa w sprawie rzekomego zatajania przez prezydenta Gdańska dochodów.

Paweł Adamowicz ledwo co wyszedł zwycięsko z batalii o Gdańsk (wygrał w II turze), a pojawiają się kolejne doniesienia o sprawie, która na czas wyborów samorządowych jakoś przycichła.

Jak opisują "Dziennik Bałtycki" i Radio Gdańsk Janina A., teściowa Adamowicza, usłyszała zarzuty dotyczące złożenia fałszywych zeznań podczas przesłuchania w charakterze świadka. Śledztwo dotyczy natomiast nieujawnionych dochodów prezydenta Gdańska.

Za składanie fałszywych zeznań grozi od 6 miesięcy do nawet 8 lat więzienia. Prokuratura z Wrocławia nie podała jednak więcej informacji na temat Janiny A. ze względu na dobro postępowania.

Tego samego dnia Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że delegatura w Gdańsku prowadzi postępowanie kontrolne wobec Adamowicza w zakresie prawidłowości i prawdziwości jego oświadczeń o stanie majątkowym w latach 2014-2018.

Oświadczenia majątkowe Adamowicza

To nie pierwsza taka kontrola. Poprzednia obejmowała lata 2007-2012 i w 2013 roku, na jej podstawie, złożono zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Aktualnie z oskarżenia Prokuratury Krajowej w Poznaniu przed Sądem Rejonowym w Gdańsku toczy się postępowanie karne o złożenie fałszywych oświadczeń majątkowych za lata 2009-2011.

W 2015 r. umorzona została część śledztwa, m.in. w zakresie dotyczącym przyjęcia w grudniu 2005 r., od nieustalonego przedstawiciela, bądź przedstawicieli "Pomeranka" Sp. z o.o., korzyści majątkowej znacznej wartości w postaci nienależnego rabatu na zakupione nieruchomości w łącznej wysokości nie mniejszej niż 348.346,69 zł, w związku z pełnieniem funkcji publicznej Prezydenta Miasta Gdańska

- czytamy na stronie CBA.

W wyniku śledztwa Adamowiczowi postawiono zarzuty związane ze złożeniem fałszywego oświadczenia majątkowego za 2012 r., w którym nie ujawnił posiadanych zasobów pieniężnych w kwocie ok. 150 tys. zł, a także nie ujawnił uczestnictwa w jednym z funduszów inwestycyjnych o wartości około 30 tys. zł.

W tej sprawie Prezydent Gdańska usłyszał zarzuty dotyczące nie ujawnienia urzędowi skarbowemu dochodów w celu uniknięcia opodatkowania.

Więcej o:
Komentarze (135)
Teściowa Pawła Adamowicza usłyszała zarzut składania fałszywych zeznań. CBA kontroluje prezydenta Gdańska
Zaloguj się
 • hi2per

  Oceniono 80 razy 60

  Kacper nie wygrał w wyborach, to teraz przyślą go jako komisarza. Można? Można! To już nie PRL, to powoli staję się Rosją Stalinowską.

 • wudeer

  Oceniono 54 razy 48

  największy szwindel w oświadczeniu majątkowym miał Szyszko, ale jakoś jemu podwładni Ziobry zarzutów nie postawili

 • czechy11

  Oceniono 42 razy 38

  PiS korupcja, dęte fałszywe zarzuty, zamordowana Barbara Blida, złodzieje zadający łapówkę. Obrzydliwa szarańcza.

 • ochujek

  Oceniono 42 razy 36

  Na szczęście teściowe Jarka i Krysi zarzutów nie usłyszały.

 • czechy11

  Oceniono 30 razy 24

  PiS ohydna mafia o mentalności i standardach stalinowskich. Jeszce rok i pozbedziemy sie tego wrzoda.

 • chi-neng

  Oceniono 31 razy 23

  A wszystko to Z MYŚLĄ O STŁUMIENIU AFERY KFN.

 • dyskootantka

  Oceniono 33 razy 23

  Nie chce się tego komentować. Trzeba by użyć słów, których nie uczą w przedszkolu. Ale wybory za rok.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX