Policjanci alarmowali, że muszą pilnować domu Zielińskiego. Są wyniki kontroli, były uchybienia

Koniec kontroli w komendzie w Suwałkach po doniesieniach o tym, że mogło dochodzić tam do nadużyć z inicjatywy wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego. Jak ujawniła policja, pojawiły się uchybienia ze strony kierownictwa suwalskiej policji.

Po tym, jak skargi i listy od policjantów z Podlasia nagłośniła posłanka PO Bożena Kamińska (Gazeta.pl publikowała wszystkie), w Komendzie Miejskiej Policji w Suwałkach zarządzono kontrolę.

Wśród doniesień ze strony funkcjonariuszy znalazły się twierdzenia, jakoby policjanci mieli "udawać Służbę Ochrony Państwa", nadmiernie angażowali się w różnego rodzaju uroczystości z udziałem urzędników czy pilnowali posesji wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego.

Kontrolę zlecił Komendant Głównej Policji Jarosław Szymczyk tydzień temu, a dzisiaj na stronach policji znalazło się podsumowanie jej wyników.

Kontrola policji w Suwałkach. Są uchybienia

wprawdzie inspekcja nie wykazała, że w komendzie w Suwałkach występowały sytuacje, które mogłyby zakończyć się zawiadomieniem prokuratury. Nie znaleziono też uchybień, które mogłyby stanowić podstawy do wszczęcia postępowań dyscyplinarnych.

W wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych nie stwierdzono, aby policjanci bezpośrednio kierowani do wykonywania określonych zadań w jakikolwiek sposób naruszyli dyscyplinę służbową. Funkcjonariusze działali na polecenie przełożonych i zgodnie z obowiązującymi przepisami

- czytamy w komunikacie policji. W trakcie kontroli stwierdzono też, że nie ma dowodów na to, że działania policjantów były zlecane przez wiceministra lub innych przedstawiciela MSWiA.

Jednak kontrola wykazała, że przełożeni w suwalskiej policji mogli ze zbytnią gorliwością realizować niektóre działania. Pada stwierdzenie, że wyniki wskazują "na uchybienia ze strony niektórych przełożonych". Jak czytamy:

Przełożeni wydający niektóre polecenia wykazali się zbyt dużą nadgorliwością, która mogła spotkać się z brakiem zrozumienia ze strony części funkcjonariuszy, a w konsekwencji także opinii publicznej.
Dlatego Komendant Główny Policji zapowiedział działania dyscyplinujące wobec przełożonych, którzy poprzez swoje nierozważne polecenia, stanowiące nadinterpretację obowiązujących procedur, narażają dobre imię funkcjonariuszy i Policji

Jak zaznacza policja, spora część działań kontrolnych w KMP w Suwałkach "wiąże się z informacjami niejawnymi", dlatego też nie mogą być podane opinii publicznej.

Komunikat MSWiA ws. kontroli. Pierwsze komentarze

Głos w sprawie zabrało także MSWiA, w oficjalnym oświadczeniu resortu czytamy, że zgodnie z zapowiedziami Komendanta Głównego Policji sytuacje, w którtych przełożeni zlecają policjantom "jakiekolwiek działania niewynikające z zadań Policji są niedopuszczalnie". Jednocześnie pada takie zdanie:

Chodzi zwłaszcza o działania wykraczające poza ustawowe obowiązki Policji w kontaktach oraz współpracy z osobami pełniącymi funkcje publiczne, takimi jak parlamentarzyści, czy samorządowcy wszelkich szczebli i różnych opcji politycznych. Wobec przełożonych wydających funkcjonariuszom polecenia wykraczające poza ustawowe obowiązki Policji będą wyciągane konsekwencje służbowe

Takie przedstawienie sprawy i wskazywanie, że wina leży po stronie kierownictwa suwalskiej policji, sprawiło, że według dziennikarzy i komentatorów pojawiły się sugestie, jakoby było to "robienie gruntu" pod ewentualną dymisję Jarosława Zielińskiego.

Wojciech Szacki z "Polityki" stwierdził: Brzmi jak zapowiedź pożegnania z wiceministrem Zielińskim". Natomiast Robert Zieliński z TVN24 napisał, że ostrzegał, że "nadużycia Zielińskiego i jego generalskiego faworyta na Podlasiu miały miejsce".

Więcej o:
Komentarze (72)
Wyniki kontroli w policji w Suwałkach. KGP: Są uchybienia, zbytnia nadgorliwość przełożonych
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 59 razy 55

  "..jakoby policjanci mieli "udawać Służbę Ochrony Państwa""

  skoro Zieliński udaje ministra ..

 • cezar85

  Oceniono 51 razy 47

  'Uchybienia' polegały na niesłusznych donosach

  warowanie pod domem pana, jest PiSim obowiązkiem

  UWAGA ZŁY PiS

 • jurek4491

  Oceniono 41 razy 39

  To jest oczywista oczywistość że nic nie znaleźli , a niby dlaczego mieliby znaleźć , swój kontroluje swojego to nigdy winny nie umoczy d.py - przecież wszystko jest GIT .

 • jur.jam

  Oceniono 35 razy 33

  Zawsze miernoty intelektualne przykładają wielką wagę do blichtru i celebry wokół siebie !!!!

 • entymolog

  Oceniono 32 razy 30

  Były uchybienia: konfetti przycięte nierówno, policjanci pilnujący chałupy Zielińskiego nie przystąpili wcześniej do komunii, itp.

 • chi-neng

  Oceniono 29 razy 27

  "Jednak kontrola wykazała, że przełożeni w suwalskiej policji mogli ze zbytnią gorliwością realizować niektóre działania. Pada stwierdzenie, że wyniki wskazują "na uchybienia ze strony niektórych przełożonych".
  -----
  No i summa summarum Kulsony zostaną ukarane, bo nie należy 'gryźć rękę , która je karmi'
  :)
  Po to zostali zatrudnieni, by pilnować ćwoków typu Zieliński, jak źrenicy własnego oka...

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 28 razy 26

  Jestem jeszcze w stanie zrozumieć wsadzenie na stołek Antka ciotki konia wuja brata, jeśli spełnia minimalnie wymogi, ale pisuar obsadza jakimiś świńskimi ryjami wszystkie możliwe stołki w tym kraju. Przecież tego czegoś być świń nie wysłał oporządzać, a co dopiero w ministry.

 • masakramasakra

  Oceniono 27 razy 25

  Wyje bać zielonego na bruk

 • justas32

  Oceniono 25 razy 23

  Tylko świnie służą Balbinie ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX