Sejm wybrał Mikołaja Pawlaka na Rzecznika Praw Dziecka. Tego kandydata zaakceptuje Senat?

Mikołaj Pawlak został powołany przez Sejm na Rzecznika Praw Dziecka. Jego kandydaturę musi teraz zaakceptować Senat. To już trzecia osoba wybierana przez PiS na to stanowisko.

Mikołaj Pawlak od dwóch lat pracuje w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie zajmuje się sprawami rodzinnymi - nadzoruje zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich. Wcześniej zajmował się prawem kanonicznym, w którym jest specjalistą. Był adwokatem w sądach kościelnych. Tygodnik "Polityka" przypomniał, że Pawlak jest współautorem ustawy, która miałaby obniżać wiek odpowiedzialności za czyny karalne z 13 do 10 lat. 

Podczas komisji sejmowej, która debatowała o tym, czy jest dobrym kandydatem na Rzecznika Praw Dziecka, sam zainteresowany zapowiadał, że chce walczyć przede wszystkim o zmniejszenie liczby samobójstw wśród dzieci oraz o ograniczenie im dostępu do pornografii. 

Opozycja zarzuca kandydatowi "ideologiczność". Przypomniano, że Mikołaj Pawlak jest blisko związany z arcybiskupem Andrzejem Dzięgą, zagorzałym przeciwnikiem in vitro. Pawlak pisał pod jego opieką pracę magisterską. O dostojniku zrobiło się głośno, gdy podczas kazania z 2015 roku mówił o zarodkach powstałych w wyniku tej metody "dzieci zamrożone", które "czekają w lodowatym zimnie".

Poprzednie kandydatki PiS

Pawlak został wybrany po przeprawach z dwiema poprzednimi kandydatkami. Pierwsza z nich - Sabina Zalewska - była krytykowana m.in. za poglądy dotyczące bicia dzieci. Co więcej, w pracy na ten temat pisała krytycznie o samej instytucji Rzecznika Praw Dziecka. Tygodnik Powszechny" poinformował, że Zalewska w swoich pracach naukowych skopiowała duże fragmenty pochodzące z tekstów innych autorów, często nie oznaczając ich jako cytaty. Sabina Zalewska nie uzyskała pozytywnej opinii komisji sejmowej. Nie poparło jej nawet PiS.

Kolejną proponowaną osobą była Agnieszka Dudzińska. Szerokim echem odbiła się w mediach jej wypowiedź na temat homoseksualizmu, która padła na posiedzeniu sejmowej komisji. Pytana o problemy dzieci homoseksualnych kandydatka na RPD stwierdziła, że panuje obecnie "zagrożenie" w związku z "modą na homoseksualizm". Mówiła, że "nie należy wzmacniać tendencji demoralizujących". Zaznaczyła jednak, że jako rzeczniczka nie będzie pomijać dzieci homoseksualnych, szczególnie w przypadkach, gdy są ofiarami prześladowania i hejtu. - Będę takich dzieci bronić jak własnych - zapewniła. Dodała również, że niezbędna jest edukacja seksualna w szkole. Dudzińska została wybrana przez Sejm, jednak nie zatwierdził jej Senat z powodu "cofnięcia rekomendacji kierownictwa partii".

Więcej o:
Komentarze (85)
Sejm wybrał Mikołaja Pawlaka na Rzecznika Praw Dziecka. Tego kandydata zaakceptuje Senat?
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 28 razy 26

  Co za głupie pytanie. Będzie rozkaz to i wilka zaakceptują jako obrońcę babć.

 • fctheduck

  Oceniono 21 razy 21

  Czy oni mają tylko dewiantów, religijnych fanatyków i „świeckie zakonnice”??? Nie było kandydata naprawdę pasującego na takie stanowisko???

 • taroudant

  Oceniono 20 razy 20

  W krainie Piss logicznym by było powołać na to stanowisko księdza pedofila. I jak się czyta życiorys tego dziwnego człowieczka to chyba właśnie poszli w tym kierunku.

 • sztucznypolak

  Oceniono 17 razy 17

  Dzieki takiemu rzecznikowi wychowamy lepszych, bardziej poslusznych wiernych.
  Czyz nie o to chodzi naszym katofaszystom?

 • zraluk7

  Oceniono 16 razy 16

  10 letnie dziecko ukradnie wafelka i zostanie wsadzone do celi z 19 latkami. Super rzecznik.

 • farsizm

  Oceniono 15 razy 15

  Raczej selekcjoner a nie rzecznik. Podziękujcie, rodzice panu Jarkowi.

 • srv14

  Oceniono 15 razy 15

  " Był adwokatem w sądach kościelnych. " - od razu widać ,że się nada tylko co na to dzieci?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX