Poranna rozmowa Gazeta.pl z Tadeuszem Cymańskim (23.11.2018)

- Kompromis i zmiana decyzji następuje nie dlatego, że ktoś nas przekonał, ale dlatego że leży to w interesie obu stron - powiedział w Gazeta.pl o zmianach w ustawie o Sądzie Najwyższym Tadeusz Cymański.

Jednym z tematów, które Łukasz Kijek poruszył w trakcie porannej rozmowy w Gazeta.pl z posłem Tadeuszem Cymańskim, był proces między Jarosławem Kaczyńskim i Lechem Wałęsą. - Trzymam kciuki za prezesa, ale eskalowanie, żeby pokazać, jaki straszny jest ten albo jaki okropny jest tamten jest fatalne - stwierdził. Odniósł się również do przepychanki słownej dotyczącej tego, czy to Wałęsa stworzył Kaczyńskiego, czy odwrotnie. - Myślę, że nikt tu nikogo nie stworzył, ja bym powiedział, że Lecha Wałęsę w dużym stopniu wyniosła historia. Jarosław Kaczyński, którego niektórzy nazywają dyktatorem, zrobił to własną ręką, własną pracą i cechami - powiedział.

"Wzięliśmy byka za rogi"

Kolejną poruszaną kwestią była ustawa o Sądzie Najwyższym zakwestionowana przez TSUE. - To nie jest łatwy moment, dlatego że były ogromne emocje, protesty. 
Kompromis i zmiana decyzji następuje nie dlatego, że ktoś nas przekonał, ale dlatego że leży to w interesie obu stron - zaznaczył Tadeusz Cymański. W jego przekonaniu prezesem Sądu Najwyższego zostanie ponownie prof. Małgorzata Gersdorf.

Jednocześnie "absolutnie zaprzeczył", jakoby ktokolwiek chciał wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej. - Słowo polexit to sabotaż, to szkodliwe. Nie ma czegoś takiego nawet w głowach, ani na języku czy w dokumentach - podkreślił.

- Po raz pierwszy mieliśmy odwagę dotknąć sprawy nietykalnej. Może zrobiliśmy to w sposób niedoskonały, ale nikt temu nie zaprzeczy, że w tej sprawie wzięliśmy byka za rogi - skomentował sytuację.

"Standardy zostały absolutnie złamane"

Tadeusz Cymański nie określił jednoznacznie, czy uważa, że komisja wyjaśniająca aferę KNF jest potrzebna. - Komisja zawsze jest potrzeba, kiedy mamy twarde dowody, których tu nie mamy, jasne fakty, kiedy nie ma działania państwa, było zaniechanie albo kiedy organy państwa nie wystarczają - stwierdził. - Nie udajemy, to dla nas bardzo przykra sprawa. Byłoby głupotą i bezczelnością, gdybym powiedział "drobiażdżek". (...)
Standardy zostały absolutnie złamane, jest śledztwo i ono nie będzie absolutnie umorzone - zapewnił.

Więcej o:
Komentarze (113)
Cymański komentuje sprawę ustawy o SN. "Nikt nie zaprzeczy, że wzięliśmy byka za rogi"
Zaloguj się
 • vito60

  Oceniono 30 razy 28

  Tadzio udaje, że to już koniec. Jestem przekonany, że SN to dopiero początek. Będziecie poprawiać swoje bolszewickie ustawy jedna po drugiej. To zresztą wasza specjalność. ŻADNEJ ustawy nie napisaliście poprawnie, bando dyletantów.

 • krynolinka

  Oceniono 32 razy 26

  Zapowiedź dalszej "reformy" sądownictwa jest. Z okazji dwudziestej piątej, jubileuszowej nowelizacji, przewidujecie panie Tadeuszu koncert Martyniuka?

 • falbor

  Oceniono 21 razy 21

  SN to tylko drobne ustępstwo taktyczne.... Jeżeli ktoś myśli, że BOLSZEWICY się cofają jest w błędzie !!
  Jak powiedział Ryszard Bugaj: PiS to armia zaciężna nastawiona na żołd i łupy. Wciąż im mało, nadal są głodni władzy, pieniędzy i bezkarności...

 • sil.m

  Oceniono 21 razy 19

  W PZPR powoływali się na ”pracujący lud miast i wsi” oklaskujący ich w pochodach pierwszomajowych a w PIS na „suwerena” co na miesięcznicach potulnie między barierkami pilnowanymi przez kulsonów urządzał rodeo prezesowi partii stojącemu na drabince, a protestujący przeciw tej maskaradzie to ubeckie twarze w szynszylach, komuniści i złodzieje, najedźcy o zdradzieckich mordach. To dwa kłamstwa maskujące dążenie rządzących do autoryzmu -->dyktatury. Kieruje tym przestępczym procederem jaśnie pan furman z Nowogrodzkiej z armią czerwonych pająków i jajcarzami usadowionych na dobrze płatnych posadach w państwowych przedsiębiorstwach bez stosownych kwalifikacji i konkursów. Jeden taki ważny artysta dr –przestępca konstytucyjny lansował swoich kandydatów spacerkiem między grobami. Ten proceder należy jak najszybciej ukrócić przez delegalizację partii łamiącej konstytucję, prowodyrów osądzić oraz przeprowadzić nacjonalizację majątku partii oraz jej członków. Będą też mogli odpracować to przy budowie kanału elbląskiego.

 • zdzich02

  Oceniono 20 razy 16

  PiS dzielnie się walczy z problemami, które sam stworzył.

 • octavia122

  Oceniono 16 razy 12

  Żal mi posła Cymańskiegp. Od ciągłego, niekontrolowanego machania rękami w trakcie swoich wypowiedzi facet chyba sam się znokautował i dostał opuchlizny mózgu.!!! Zamiast tv - Szpital!!!

 • sztucznypolak

  Oceniono 14 razy 12

  "nie dlatego, że ktoś nas przekonał"
  Po prostu znowu zwyciezyli 1:27.

 • pan.szklanka

  Oceniono 13 razy 11

  Cymański, nie byka za rogi, a mopa za rączkę. Po tym jak narzygaliście na ludzi i wam kazano posprzątać.
  Rzeczywiście sukces.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX