Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na prezydenta Warszawy. "Nikt nie zrobi tu Budapesztu"

Rafał Trzaskowski oficjalnie objął urząd prezydenta Warszawy. Po jego ślubowaniu głos zabrała ustępująca prezydent Hanna-Gronkiewicz-Waltz. Nazwiska wiceprezydentów i pozostałych współpracowników Trzaskowskiego poznamy w piątek 23 listopada.

W Sali Warszawskiej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyło się oficjalne zaprzysiężenie nowego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i 60 stołecznych radych.

Rafał Trzaskowski: To olbrzymi zaszczyt

Po uroczystym ślubowaniu nowy prezydent Warszawy podziękował mieszkańcom oraz ustępującej prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz.

- Miesiąc temu mieszkańcy stolicy powierzyli mi urząd prezydenta Warszawy. To olbrzymi zaszczyt, ale oczywiście jeszcze większa odpowiedzialność. Decyzją warszawiaków zaczyna się nowy etap w historii naszego miasta - mówił po objęciu urzędu.

Jak dodał, po obietnicach złożonych wyborcom przychodzi czas na ich realizację.

- Rozbudujemy finansowanie in-vitro, wzmocnimy systemy szczepień. Smog jest ogromnym zagrożeniem, dlatego będziemy go zwalczać - wyliczał najbliższe zmiany, którymi zajmie się jako prezydent.

Rafał Trzaskowski zapowiedział, że w poniedziałek 26 listopada przedstawi szczegółowy plan działań na najbliższe miesiące. Dodał, że do rozmów o obszarach działań w Warszawie zaprosi aktywistów miejskich. 

Gronkiewicz-Waltz: Nikt nie zrobi z Warszawy Budapesztu czy Moskwy

Po zaprzysiężeniu Trzaskowskiego głos zabrała ustępująca prezydent Hanna-Gronkiewicz-Waltz.

- Dziś mija 12 najważniejszych lat w moim życiu zawodowym. Przez te 12 lat wydarzyło się naprawdę wiele. Warszawa stała się metropolią, a warszawiacy czują się pełnymi europejczykami. To miasto wolnych ludzi. Nikt nie zrobi z Warszawy Budapesztu czy Moskwy - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Jak dodała, fundamentami Warszawy są "wolność i tolerancja".

- To nieprzemijające znaki naszej stolicy, a nad nimi jest prawo, wobec którego wszyscy są równi. Mam nadzieję, że zasady, którym hołduje Warszawa, zaczną znowu obowiązywać w całej Polsce. Chcę też powiedzieć, że warszawiacy są odważni i nie dają się zastraszyć ani przekupić - mówiła.

Na pytanie o to, jakich rad udziela Rafałowi Trzaskowskiemu odpowiedziała:

- Drogi Rafale, nigdy nie zapomnij, że to oni cię wybrali. To oni będą cię w trudnych chwilach bronić, sama się o tym przekonałam.

Wiceprezydentów miasta i pozostałych współpracowników nowego prezydenta Warszawy poznamy w piątek.

Więcej o: