Chciał kar dla 10-latków. Kim jest Mikołaj Pawlak, kandydat na Rzecznika Praw Dziecka?

Mikołaj Pawlak, trzeci kandydat PiS na nowego Rzecznika Praw Dziecka, został w środę został zaakceptowany przez komisję sejmową. Kim jest, jakie ma doświadczenie i jakie zmiany chce wprowadzić?

W zeszłym tygodniu Beata Mazurek, rzecznika PiS poinformowała, że nowym kandydatem partii na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka będzie Mikołaj Pawlak. Został wybrany po tym, jak Senat odrzucił wcześniejszą kandydaturę PiS. Nie zgodzono się na to, aby stanowisko objęła Agnieszka Maria Dudzińska.

Wcześniej z kandydowania zrezygnowała Sabina Zalewska, która została skrytykowana za kontrowersyjne wypowiedzi o klapsach.

Kim jest Mikołaj Pawlak, kandydat na Rzecznika Praw Dziecka?

Jak podaje TVN, Mikołaj Pawlak od dwóch lat pracuje w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie zajmuje się sprawami rodzinnymi - nadzoruje zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich. Wcześniej zajmował się prawem kanonicznym, w którym jest specjalistą. Był adwokatem w sądach kościelnych.

Tygodnik "Polityka" przypomniał, że Mikołaj Pawlak jest współautorem ustawy, która miałaby obniżać wiek odpowiedzialności za czyny karalne z 13 do 10 lat. 

Podczas komisji sejmowej, która debatowała o tym, czy Mikołaj Pawlak jest dobrym kandydatem na Rzecznika Praw Dziecka, sam zainteresowany zapowiadał, że chce walczyć przede wszystkim o zmniejszenie liczby samobójstw wśród dzieci oraz o ograniczenie im dostępu do pornografii. 

Dodał również, że chce przyczynić się do tego, aby spadła przestępczość, której ofiarami padają dzieci. 

Czy Mikołaj Pawlak jest kompetentny?

Zdaniem opozycji Mikołaj Pawlak nie jest kompetentnym kandydatem na stanowisko. W środę alarmowała, że przede wszystkim nie spełnia wymogów formalnych. Z CV kandydata PiS na rzecznika ds. praw dzieci wynika, że ma tylko dwa lata doświadczenia w pracy z dziećmi lub na rzecz dzieci. Zgodnie z ustawą określającą wymogi potrzebne jest co najmniej pięć lat. 

Posłanka PO Magdalena Kochan zauważa, że pracy przy rozwodach kościelnych nie można podciągnąć pod ten wymóg.

W takim wypadku równie dobrze za świetnego kandydata można byłoby uznać kierowcę gimbusa, który woził dzieci z i do szkoły

- powiedziała posłanka PO.

"Obrońca dzieci nienarodzonych"

Opozycja zarzuca również kandydatowi na rzecznika "ideologiczność". Przypomniano, że Mikołaj Pawlak jest blisko związany z arcybiskupem Andrzejem Dzięgą, zagorzałym przeciwnikiem in vitro. Pawlak pisał pod jego opieką pracę magisterską. O dostojniku zrobiło się głośno, gdy podczas kazania z 2015 roku mówił o zarodkach powstałych w wyniku tej metody "dzieci zamrożone", które "czekają w lodowatym zimnie".

Mam wrażenie, że pan Pawlak jest obrońcą tylko dzieci jeszcze nienarodzonych, a gdy już się urodzą, to mogą natychmiast iść do więzienia

- powiedziała Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej. 

Więcej o: