Opozycja bez litości o Kałuży: "Człowiek, który się sprzedał". Na sali okrzyki: "Judasz", "zdrajca"

"Zdrajca", "Judasz" - usłyszał dzisiaj w sejmiku radny Wojciech Kałuża, który przeszedł do PiS. Jego decyzja dała PiS władzę w woj. śląskim, a suchej nitki na byłym już koledze nie zostawiają politycy Nowoczesnej. Piszą m.in., że to "człowiek, który się sprzedał".

Jak rzadko polityka lokalna rozlała się dzisiaj po mediach. Wszystko za sprawą radnego ze Śląska Wojciecha Kałuży, który stał się języczkiem u wagi w ostatecznej batalii o sejmik województwa śląskiego.

Radny wszedł z jedynki na listach Koalicji Obywatelskiej do sejmiku (był członkiem Nowoczesnej), ale w środę poinformowano, że dołączył do Prawa i Sprawiedliwości. PiS podbierając radnego rozbiło wcześniejszy, koalicyjny układ Nowoczesnej-PO-SLD-PSL i zdobyło większość w sejmiku. Wstępnie wiadomo, że Kałuża ma zostać wicemarszałkiem woj. śląskiego.

Już prezentacja transferu Kałuży rozsierdziła jego dotychczasowych kolegów - obok radnego wystąpili: szef KPRM Michał Dworczyk i wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Dworczyk mówił, że to przykład na to, że w Polsce można "funkcjonować ponad podziałami politycznymi".

Moją partią jest Śląsk. Zobowiązania mam wobec swoich wyborców, którzy na mnie głosowali. A oni oczekują głównie skuteczności. Stąd moja decyzja o wsparciu dobrego programu, dobrych rozwiązań, dla Śląska

- tylko tyle powiedział na konferencji Kałuża. Zrobił to na 45 minut przed 1. sesją sejmiku województwa śląskiego.

Radni do Kałuży: Zdrajca! Judasz!

Gdy rozpoczęła się sesja sejmiku, co uchwyciły kamery Polsat News, Wojciecha Kałużę powitali oklaskami radni z PiS, natomiast przedstawiciele innych ugrupowań nie tylko wybuczeli go, ale wykrzykiwali: "zdrajca" i "Judasz".

Radny Kałuża stał się od razu obiektem komentarzy swoich dotychczasowych kolegów z partii. Monika Rosa, posłanka Nowoczesnej, zamieściła jego zdjęcie i dodała: "Tak wygląda człowiek, który się sprzedał".

Klubowy kolega Rosy, Adam Szłapka, stwierdził natomiast: "Nawet największa kasa nie stłumi wyrzutów sumienia. Takie rzeczy robi się raz w życiu. I ciążą całe życie".

Posłanka zapowiada śledzenie kariery Kałuży

Rozczarowania Kałużą nie ukrywał też Borys Budka, poseł PO, który wspierał radnego w walce o głosy w trakcie tegorocznych wyborów samorządowych. Jak komentował, Kałuża "oszukał wyborców".

Poseł Budka zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratory o możliwości popełnienia przestępstwa korupcji politycznej.

Posłanka Marta Golbik z PO, poprzednio w Nowoczesnej, wprost zapowiada z kolei, że dawni partyjni koledzy będą "śledzić karierę Wojtka i jego rodziny".

Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej" wspomniał natomiast innego polityka Nowoczesnej, który w pewnym momencie zapałał sympatią do Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej o: