Timmermans: "Polska nie zrobiła nic ws. Sądu Najwyższego". Ziobro wielkim nieobecnym

W Parlamencie Europejskim trwa powiedzenie komisji, która zajmuje się kwestią reformy sądownictwa i praworządności w Polsce. Frans Timmermans podczas swojego wystąpienia podkreślił, że Polska wciąż nie poczyniła żadnych kroków, żeby dostosować się do wytycznych Komisji Europejskiej.

Podczas swojego wystąpienia w Parlamencie Europejskim wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, że "nie może przekazać pozytywnych informacji" w sprawie zmian w polskim sądownictwie. Przedstawiciele polskiego rządu nie zjawili się na posiedzeniu.

Timmermans: Zagrożenie praworządności w Polsce nadal istnieje

Timmermans stwierdził że polski rząd nie poczynił żadnych kroków, żeby dostosować się wytycznych Komisji Europejskiej w sprawie zmian w polskim sądownictwie, które przedstawiono po tym, jak 24 września przeciw Polsce skierowano skargę do Trybunału Sprawiedliwości.

- Muszę państwa poinformować, że niestety do dzisiaj żadne z obaw Komisji wyrażone w jej uzasadnionej propozycji nie zostały rozwiązane przez stronę polską - powiedział podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego.

Jak dodał, zagrożenie praworządności w Polsce "nadal istnieje" i bardzo ważne jest, żeby "sędziowie mogli nadal pracować i orzekać w pełnej niezależności". 

- Odnotowuję także z obawą ostatnią rezolucję nowej KRS, która stwierdza, że sędziowie, o których była mowa, nadal są emerytami. To wiąże się z obawami dotyczącymi KRS i jej niezależności - mówił Timmermans.

"Wniosek ministra podważa podstawy istnienia UE"

Wiceszef Parlamentu Europejskiego nawiązał także do wniosku prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który w październiku poprosił Trybunał o zbadanie części przepisów Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Prosił wówczas o sprawdzenie, czy unijny artykuł 267 jest zgodny z konstytucją.

- Ten wniosek ministra sprawiedliwości podważa podstawy istnienia Unii Europejskiej -powiedział Frans Timmermans podczas posiedzenia.

Na spotkaniu był obecny przedstawiciel Komisji Weneckiej. Sam Zbigniew Ziobro się na nim nie pojawił. Jego nieobecność skomentował obecny podczas obrad poseł do Europarlamentu Jarosław Wałęsa. 

"Rozpoczynamy wysłuchanie publiczne dotyczące sytuacji w zakresie praworządności w Polsce. Niestety, Minister Sprawiedliwości „nie znalazł czasu” ani żeby przyjechać dzisiaj, ani spotkać się z delegacją podczas wizyty w Polsce" - napisał na Twitterze.

Więcej o: