Polski rząd nie poprze światowej konwencji ws. migracji. Wcześniej wycofały się Węgry i USA

Nie będzie poparcia dla światowej konwencji ws. bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Jak uzasadniono, "dokument nie spełnił postulatów Polski", które dotyczą prawa do decydowania o tym, jakich migrantów państwa przyjmą na swoim terytorium.

Polska nie poprze porozumienia Global Compact ani podczas międzynarodowej konferencji w Marrakeszu zaplanowanej na 10 i 11 grudnia tego roku, ani w trakcie późniejszego głosowania podczas zgromadzenia ONZ. Dotyczy ono bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji.

Nie ma zgody polskiego rządu na Global Compact 

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu, polski rząd nie podpisze dokumentu, ponieważ:

nie spełnił postulatów Polski dotyczących potwierdzenia odpowiednio silnych gwarancji suwerennego prawa do decydowania o tym, kogo państwa przyjmują na swoim terytorium oraz rozróżnienia migracji legalnej i nielegalnej.

Wskazano również, że w ostatecznym projekcie porozumienia znalazły się sformułowania dotyczące kwestii rozróżnienia na migrantów i nielegalnych, które mogą powodować "znaczne trudności w interpretacji i implementacji porozumienia".

MSWiA: porozumienie "nie gwarantuje bezpieczeństwa dla Polski"

Odmowa podpisu pod porozumieniem jest zgodna ze wcześniejszymi deklaracjami polskiego rządu. W połowie października szef MSWiA Joachim Brudziński oświadczył, że będzie rekomendował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, by Polska odstąpiła od porozumienia.

- Będę rekomendował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu odstąpienie od porozumienia Global Compact. Naszym zdaniem projekt porozumienia GCM nie gwarantuje bezpieczeństwa dla Polski. Może również stanowić zachętę do podejmowania nielegalnej migracji - oceniał Brudziński.

Porozumienie Global Compact zostało wypracowane i przyjęte na forum ONZ, a w grudniu w Marrakeszu ma nastąpić jego formalne podpisanie. Ma prowadzić do zmniejszenia nielegalnej migracji między innymi poprzez walkę z przemytem ludzi i zwiększenie możliwości legalnej migracji. Jednym z punktów jest kontrola granic, porozumienie zakłada też pomoc i zapewnienie bezpieczeństwa migrantom.

Z porozumienia jako pierwsze wycofały się Stany Zjednoczone i Węgry. Więcej o porozumieniu Global Compact na Gazeta.pl można przeczytać tutaj

Więcej o: