Dera o ewentualnym przesłuchaniu Andrzeja Dudy ws. KNF: To taki sam obywatel jak każdy

Prezydencki minister Andrzej Dera podkreślił w Radiu ZET, że jeśli Andrzej Duda otrzyma wezwanie do prokuratury na przesłuchanie ws. afery KNF, na pewno się na nim stawi. To reakcja na sobotni wpis Romana Giertycha, który uważa, że prezydent jest jednym z najważniejszych świadków.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera w rozmowie z Radiem ZET powtórzył, że Andrzej Duda wciąż ma zaufanie do Zdzisława Sokala, swojego przedstawiciela w Komisji Nadzoru Finansowego. Sokal jest także szefem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

- Jeśli prokuratura uzna, a nie pan Roman Giertych, że pan prezydent ma zostać przesłuchany, to prezydent się stawi, bo jest takim samym obywatelem jak każdy - stwierdził Dera.

Nawiązał w ten sposób do sobotniego wpisu mecenasa Romana Giertycha, pełnomocnika biznesmena Leszka Czarneckiego, głównego właściciela Getin Noble Banku. Giertych stwierdził, że Andrzej Duda powinien być jednym z najważniejszych świadków przesłuchanych przez prokuraturę w kontekście działań Zdzisława Sokala.

Były już szef KNF Marek Chrzanowski w rozmowie z Czarneckim upublicznionej kilka dni temu przez "Gazetę Wyborczą" twierdził, że Sokal "ma swój plan". Ów plan miał polegać na doprowadzeniu do upadłości Getin Noble Banku i przejęcia go za "złotówkę" przez "jeden z tych dużych banków". Sam Sokal przekonywał w rozmowie z mediami, że działa zgodnie z prawem.

Afera KNF. Publikacja "Gazety Wyborczej"

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, przewodniczący KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł.

Leszek Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. We wtorek po południu prezes Marek Chrzanowski złożył dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Premier Mateusz Morawiecki dymisję przyjął.

---

Już w poniedziałek gościem Poranka w Gazeta.pl będzie Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka Platformy Obywatelskiej i były marszałek Sejmu VII kadencji.

Więcej o: