"Anioł stróż" i posądzenia o plagiat. Kulisy błyskotliwej kariery naukowej Marka Chrzanowskiego

Na 51 osób w komisji habilitacyjnej aż 17 wstrzymało się od głosu lub było przeciwnych kandydaturze Marka Chrzanowskiego. Pojawiły się głosy, że ma niewystarczający dorobek naukowy, miały paść również oskarżenia o plagiat.

O kontrowersjach wokół szybkiej kariery naukowej byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego napisze w poniedziałek "Rzeczpospolita", jednak fragmenty artykułu pojawiły się na stronie gazety już w niedzielę.

Jego "aniołem stróżem" miał być Glapiński

Marek Chrzanowski, dziś 37-letni, otrzymał tytuł doktora w 2006 roku w Szkole Głównej Handlowej - miał wówczas 25 lat. Potem robi karierę zawodową - pracuje w zespole koordynacyjnym Narodowej Rady Rozwoju. Od stycznia 2016 r. jest członkiem Rady Polityki Pieniężnej, do której zarekomendować miał go - według rozmówców "Rzeczpospolitej" - jego "anioł stróż", Andrzej Glapiński, od czerwca 2016 r. szef NBP.

Dorobek naukowy Chrzanowskiego miał nie być wystarczający

Wniosek o habilitację Marek Chrzanowski złożył w 2016 r. Zgodnie z informacjami przekazanymi "Rzeczpospolitej", wielu naukowców miało wątpliwości co do jego kandydatury. Pojawiały się głosy o zbyt małym dorobku naukowym - miał za sobą 30 publikacji, głównie w wydawnictwie własnej uczelni i ani jednej za granicą, miał też "nieimponujacą liczbę cytowań". Pojawiły się nawet podejrzenia o plagiat w monografii habilitacyjnej Chrzanowskiego. Trzy recenzje jego dorobku i monografii miały być bardzo krytyczne, jedna wręcz "miażdżąca". Jej autor negatywnie zaopiniował wniosek Chrzanowskiego, który był już wtedy szefem KNF

"Podczas posiedzenia Rady Kolegium Zarządzania i Finansów SGH (w lutym 2017 r.), kiedy ważyły się losy habilitacji Chrzanowskiego, wywiązała się burzliwa dyskusja. Z 51 głosujących aż 17 było przeciw lub wstrzymało się od głosu" - pisze "Rzeczpospolita. Wtedy właśnie podczas Rady Wydziału pojawił się Andrzej Glapiński, który od momentu zostania prezesem NBP według rozmówców gazety pojawiał się tam niezwykle rzadko.  - Anioł stróż był i pilnował do ostatniej chwili i kibicował, bo mogło być różnie - powiedział informator "Rzeczpospolitej". 

---

Już w poniedziałek gościem Poranka w Gazeta.pl będzie Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka Platformy Obywatelskiej i były marszałek Sejmu VII kadencji.

Więcej o:
Komentarze (372)
Afera KNF Kariera naukowa Marka Chrzanowskiego budzi wątpliwości
Zaloguj się
 • xsawer

  Oceniono 167 razy 159

  Narodziła się nowa świecka tradycja, każdy znaczący pisowiec ma swojego Misiewicza.

 • starczypl

  Oceniono 123 razy 117

  Wydmuszka naukowa, typowy piSSlamski dyzma - jak większośc w tej bandyckiej mafii polityczno - gospodarczej. A Janusze i Grażynki dalej - "wina Tuska". żal tego kraju, kondominium ruskich za niedługgo

 • borsuk_lu

  Oceniono 111 razy 103

  Dziwne, że tytuły zdobywał w latach, gdy rządziła partia Kaczyńskiego. Widać inaczej się nie dało....

 • cacadux

  Oceniono 102 razy 96

  Macierewicz ma Misiewicza, Glapiński Chrzanowskiego.
  Zapytam tradycyjnie: przypadek ?
  Odpowiem również tradycyjnie: nie sądzę.

 • 1moja

  Oceniono 81 razy 75

  "... Kulisy błyskotliwej kariery naukowej Marka Chrzanowskiego. ..." No blizniacza kariera. Jacy profesorowie tacy naukowcy.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • korkodyl_nilowy

  Oceniono 80 razy 74

  Czy moze ktos wyjasnic,
  jakim cudem Kulawy z bratem
  zdali egzamin z dwoch jezykow nowozytnych
  obowiazujacy na pierwszym roku studiow??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX