Ryszard Petru i Joanna Scheuring-Wielgus założyli partię Teraz!. "Nie chcemy walczyć z opozycją"

Teraz! - tak nazywa się nowa partia, którą założyli były lider Nowoczesnej Ryszard Petru i była posłanka ugrupowania Joanna Scheuring-Wielgus. 9 grudnia ma odbyć się konwencja programowa nowej partii.

Byli parlamentarzyści Nowoczesnej - Ryszard Petru i Joanna Scheuring-Wielgus - ogłosili utworzenie nowej partii o nazwie Teraz!. Konwencja programowa nowego ugrupowania ma odbyć się w Warszawie 9 grudnia.

- Polska stoi teraz przed wielkimi wyzwaniami, przed nami fundamentalny rok dla polskiej demokracji - tłumaczył pomysł na nazwę Ryszard Petru na konferencji prasowej. 

- "Teraz!" to słowo dynamiczne, prowadzi do działania, lubimy działanie i nie boimy się tego pytania - mówiła Joanna Scheuring-Wielgus.

- Nie zamierzamy z kimkolwiek konkurować po stronie opozycji, nasza oferta jest uzupełnieniem. Nie chcemy krytykować ani obecnych ugrupowań, ani tych, którzy powstaną potem. Chcemy współpracować - zadeklarowała parlamentarzystka.

Petru: Nie wstąpimy do Koalicji Obywatelskiej

Partia zapowiada start w wyborach do Parlamentu Europejskiego i Sejmu. Założyciele nie wykluczają koalicji, pod pewnymi warunkami.

- Jeżeli mamy się jednoczyć, to mądrze się jednoczmy, żeby zachować podmiotowość - stwierdził Petru.

Dodał, że widzi możliwość współpracy z Koalicją Obywatelską (Platforma Obywatelska i Nowoczesna), ale nie ma zamiaru do niej wstępować. - Gdyby Polskie Stronnictwo Ludowe było w Koalicji Obywatelskiej, straciłoby na tym - przekonywał polityk. 

- Mamy dosyć głosowania przeciw, a nie za. Teraz jest właśnie moment, żeby pokazać nową ofertę, trzeba wprowadzać zmiany - podkreślała Scheuring-Wielgus.

Szczegóły dotyczące programu mają być zaprezentowane na konwencji programowej. Partia ma opowiadać się m.in. za niskimi podatkami, wysokimi emeryturami przy jednoczesnym podniesieniu wieku emerytalnego, a także za wykluczeniem z programu Rodzina 500 plus osób zamożnych.

Petru i Scheuring-Wielgus poza Nowoczesną

Ryszard Petru w 2015 r. był jednym z głównych założycieli Nowoczesnej. Partia w wyborach parlamentarnych uzyskała 7,6 proc. poparcia i dostała się do Sejmu, wprowadzając 28 parlamentarzystów.

Petru przestał być szefem klubu poselskiego w kwietniu 2017 r., a w listopadzie ub. r. przegrał głosowanie na przewodniczącego partii. Wewnątrzpartyjne wybory wygrała wówczas Katarzyna Lubnauer.

W styczniu tego roku Petru zainicjował działalność stowarzyszenia "Plan Petru". W maju opuścił Nowoczesną, a kilka tygodni później wraz z Joanną Schmidt i Joanną Scheuring-Wielgus utworzył koło poselskie o nazwie Liberalno-Społeczni.

Joanna Scheuring-Wielgus odeszła z Nowoczesnej w maju 2018 r.

Więcej o: