Ryszard Petru i Joanna Scheuring-Wielgus założyli partię Teraz!. "Nie chcemy walczyć z opozycją"

Teraz! - tak nazywa się nowa partia, którą założyli były lider Nowoczesnej Ryszard Petru i była posłanka ugrupowania Joanna Scheuring-Wielgus. 9 grudnia ma odbyć się konwencja programowa nowej partii.

Byli parlamentarzyści Nowoczesnej - Ryszard Petru i Joanna Scheuring-Wielgus - ogłosili utworzenie nowej partii o nazwie Teraz!. Konwencja programowa nowego ugrupowania ma odbyć się w Warszawie 9 grudnia.

- Polska stoi teraz przed wielkimi wyzwaniami, przed nami fundamentalny rok dla polskiej demokracji - tłumaczył pomysł na nazwę Ryszard Petru na konferencji prasowej. 

- "Teraz!" to słowo dynamiczne, prowadzi do działania, lubimy działanie i nie boimy się tego pytania - mówiła Joanna Scheuring-Wielgus.

- Nie zamierzamy z kimkolwiek konkurować po stronie opozycji, nasza oferta jest uzupełnieniem. Nie chcemy krytykować ani obecnych ugrupowań, ani tych, którzy powstaną potem. Chcemy współpracować - zadeklarowała parlamentarzystka.

Petru: Nie wstąpimy do Koalicji Obywatelskiej

Partia zapowiada start w wyborach do Parlamentu Europejskiego i Sejmu. Założyciele nie wykluczają koalicji, pod pewnymi warunkami.

- Jeżeli mamy się jednoczyć, to mądrze się jednoczmy, żeby zachować podmiotowość - stwierdził Petru.

Dodał, że widzi możliwość współpracy z Koalicją Obywatelską (Platforma Obywatelska i Nowoczesna), ale nie ma zamiaru do niej wstępować. - Gdyby Polskie Stronnictwo Ludowe było w Koalicji Obywatelskiej, straciłoby na tym - przekonywał polityk. 

- Mamy dosyć głosowania przeciw, a nie za. Teraz jest właśnie moment, żeby pokazać nową ofertę, trzeba wprowadzać zmiany - podkreślała Scheuring-Wielgus.

Szczegóły dotyczące programu mają być zaprezentowane na konwencji programowej. Partia ma opowiadać się m.in. za niskimi podatkami, wysokimi emeryturami przy jednoczesnym podniesieniu wieku emerytalnego, a także za wykluczeniem z programu Rodzina 500 plus osób zamożnych.

Petru i Scheuring-Wielgus poza Nowoczesną

Ryszard Petru w 2015 r. był jednym z głównych założycieli Nowoczesnej. Partia w wyborach parlamentarnych uzyskała 7,6 proc. poparcia i dostała się do Sejmu, wprowadzając 28 parlamentarzystów.

Petru przestał być szefem klubu poselskiego w kwietniu 2017 r., a w listopadzie ub. r. przegrał głosowanie na przewodniczącego partii. Wewnątrzpartyjne wybory wygrała wówczas Katarzyna Lubnauer.

W styczniu tego roku Petru zainicjował działalność stowarzyszenia "Plan Petru". W maju opuścił Nowoczesną, a kilka tygodni później wraz z Joanną Schmidt i Joanną Scheuring-Wielgus utworzył koło poselskie o nazwie Liberalno-Społeczni.

Joanna Scheuring-Wielgus odeszła z Nowoczesnej w maju 2018 r.

Więcej o:
Komentarze (202)
Ryszard Petru i Joanna Scheuring-Wielgus założyli partię Teraz!. "Nie chcemy walczyć z opozycją"
Zaloguj się
 • drakaina

  Oceniono 34 razy 22

  Opozycja nadal zamiast się jednoczyć woli się dzielić, teraz to już na partyjki i frakcyjki. I tak podamy partii rządzącej kolejne wyborcze zwycięstwo na tacy. Obudźcie się, politycy: z jednocyfrowych procentów w wyborach nie sklecicie większości w sejmie, bo nawet do niego nie wejdziecie...

 • tom_aszek

  Oceniono 24 razy 16

  Jednocześnie swoje ugrupowanie zapowiada Biedroń. Skąd obie partie zamierzają wziąć wyborców? Liczą na to, że ta około połowa uprawnionych, która nie chodzi na wybory, nagle ruszy się teraz na nie? Ja w to nie wierzę, zwłaszcza w przypadku eurowyborów, w których frekwencja zawsze jest mniejsza, zwłaszcza na wsi i w małych miejscowościach. A jeśli dostaną nawet po parę procent ale tylko w dużych miastach, to i tak wyjdzie z tego dwubarwny plankton polityczny.

 • t0tylk0ja

  Oceniono 36 razy 16

  To Kaczyński się cieszy. Czym większe rozczłonkowanie opozycji tym lepszy wynik PiS.

 • brytnej

  Oceniono 17 razy 11

  Tak im dopomóż buk.

 • szela81

  Oceniono 9 razy 7

  Debile. Każde najmniejsze rozwodnienie elektoratu nie-PiS jest kompletnie niepotrzebne i niewskazane. Ale mandat i dieta na następna kadencje są potrzebne co?

 • yaspiman

  Oceniono 11 razy 7

  już mają 2 członków, no jeszcze jest trzeci członek - petru

 • jep23

  Oceniono 12 razy 6

  Gdzie oni wszyscy się pomieszczą? W razie czego mam do wywalenia 3 osobową sofę.

 • po-nurak

  Oceniono 11 razy 5

  Więcej partii ! Więcej partii !
  Co za polityczna naiwność Petru, Biedronia, Zandberga.
  Powstanie kolejnych partii, ruchów, czy jak tam będą siebie nazywać, to prosta droga do oddania po raz kolejny pełnej władzy PiS-owi... System D'Hondta premiuje dużych, a duży jest tak naprawdę tylko PiS z przystawkami.
  Inicjatywy Biedronia odbiorą wyborców koalicji PO-N. oraz SLD, PSL-owi pewnie w mniejszym stopniu. W poprzednich wyborach parlamentarnych PSL się ledwo prześliznął nad progiem wyborczym, teraz SLD jest na granicy.
  Jak tak dalej pójdzie, to po stronie szerokiej opozycji znajdą się 4 partie, które zbiorą po 3-4% i nie wejdą do parlamentu. Będą sobie żyć z subwencji za przekroczenie progu 3%, tak jak teraz wygodnie żyje sobie Zandberg - nie robi nic, aby uzyskać większe poparcie, wejść w szersze porozumienie. Ładnie wygląda w TV, prawi te swoje banały. I oddaje władzę PiS.
  Biorąc pod uwagę taki scenariusz, w parlamencie znajdą się PiS z potężną przewagą nad osłabioną odpływem wyborców Koalicją Obywatelską. I może jeszcze Kukiz, o ile się nie zapije i o ile w jakiejś kolejnej partii głosów nie odbierze mu Jakubiak.
  Z drugiej strony Koalicja Obywatelska cierpi na betonowe przywództwo Schetyny i równie lotną Lubnauer u jego boku.
  Trzaskowski, który zaorał PiS w Warszawie nie ma widać ambicji bycia liderem PO, a tylko polityk jego formatu byłby w stanie wybić tę partię na poparcie wyższe niż 22-25%.
  Do tego są znacznie bardziej medialni (niż Schetyna) młodzi posłowie: Tomczyk, Brejza, Kierwiński, Mucha czy Budka. A do tego w Nowoczesnej ludzie tacy jak np. Szłapka.
  Bez odsunięcia Schetyny - jednego z polityków z największym procentem nieufności w społeczeństwie - guzik z tego będzie.
  A potem będą lamenty i rozpamiętywanie straconej szansy.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 7 razy 5

  Czemu nie założyli nowy bank. Albo firmę produkującą obcasy do obuwia. Pierwszego i drugiego nie potrafią...Kaczyński też niczego nie potrafi....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX