Rafał Bochenek będzie miał nową funkcję. Były rzecznik Beaty Szydło przewodniczącym sejmiku

Rafał Bochenek, były rzecznik rządu Beaty Szydło, został rekomendowany przez komitet polityczny PiS na przewodniczącego sejmiku małopolskiego. Bochenek jest obecnie pełnomocnikiem ds. organizacji konferencji COP24.

Były rzecznik rządu Beaty Szydło i były podsekretarz stanu w KPRM Rafał Bochenek będzie miał nową funkcję. Jak poinformowała rzeczniczka PiS Beata Mazurek, Bochenek został rekomendowany przez komitet polityczny na przewodniczącego sejmiku województwa małopolskiego.

Bochenek pracuje obecnie w Ministerstwie Środowiska jako pełnomocnik ds. organizacji konferencji COP24, czyli sesji dotyczącej zmian klimatu, która odbędzie się w dniach 3-14 grudnia 2018 r. w Katowicach. W wyborach samorządowych uzyskał mandat radnego sejmiku - zdobył ponad 38 tys. głosów.

Przewodniczący sejmiku województwa zajmuje się organizacją pracy tego organu i prowadzeniem obrad. Nie może reprezentować województwa na zewnątrz.

W praktyce przewodniczący zarabia najwyżej kilkaset złotych więcej od "zwykłego" radnego. Przykładowo, dotychczasowa przewodnicząca sejmiku województwa małopolskiego Urszula Nowogórska w ub. r. za pracę w samorządzie otrzymała ok. 32 175 zł. Daje to miesięczne wynagrodzenie w wysokości ok. 2 681 zł.

Dla porównania - radny Jan Duda, prywatnie ojciec prezydenta Andrzeja Dudy, który nie był ani członkiem prezydium sejmiku ani zarządu województwa, w 2017 r. otrzymał 24 590 zł diety, czyli ok. 2049 zł miesięcznie.

Laskowski: Chciałbym po prostu powrotu do normalności

Więcej o: