Afera KNF. Tak Marek Chrzanowski przedstawiał studentom SGH wzór na korupcję

Jeden ze studentów Szkoły Głównej Handlowej udostępnił fragmenty wykładu Marka Chrzanowskiego, który jest pracownikiem uczelni. Jak się okazuje, były szef KNF zaznajamiał studentów między innymi z zagadnieniem... korupcji. Jak podaje RMF FM, Chrzanowski został teraz wezwany przez władze uczelni i będzie musiał się tłumaczyć z udziału w aferze KNF.

"Korupcja jest patologią społeczną" - uczył studentów Marek Chrzanowski. Były szef KNF prowadził w Szkole Głównej Handlowej zajęcia dotyczące finansów publicznych, a także polityki społecznej i gospodarczej. Wśród objaśnianych przez niego zagadnień znalazła się korupcja - Chrzanowski mówił studentom, czym jest i objaśniał jej różne rodzaje i kategorie.

Afera KNF. Chrzanowski uczył studentów o korupcji

Slajdy z wykładów Marka Chrzanowskiego obiegły sieć dzięki jednemu z jego byłych studentów.

Jak czytamy w innych fragmentach prezentacji, były szef KNF uczył studentów, że korupcja to "jeden ze współczesnych problemów polskiej gospodarki", a jej źródłem jest "przekazanie przez państwo monopolu władzy urzędnikowi czy politykowi".

Korupcja jest patologią społeczną, czyli takim zachowaniem instytucji, czy też jakiegoś elementu systemu społecznego, który stoi w sprzeczności ze światopoglądem i systemem wartości akceptowanymi w danej społeczności

- czytamy na kolejnym slajdzie z wykładu Chrzanowskiego.

Z wykładu studenci dowiedzieli się też, że korupcyjne czynności możemy potocznie nazwać "smarowaniem", "pchaniem" czy "przemawianiem do ręki".

Chrzanowski wezwany "na dywanik"

Jak dowiedział się reporter RMF FM, władze Szkoły Głównej Handlowej po wybuchu afery KNF wezwały Marka Chrzanowskiego na rozmowę.

Jej dokładny termin nie jest jeszcze znany, ale najprawdopodobniej Chrzanowski będzie musiał się tłumaczyć przed władzami zakładu Zarządzania i Finansów na początku przyszłego tygodnia.

Z nieoficjalnych ustaleń RMF FM wynika, że na razie odesłanie go na przymusowy urlop jest bardziej prawdopodobne niż zwolnienie. 

Afera KNF

We wtorek "Gazeta Wyborcza" napisała, że Leszek Czarnecki, właściciel m.in Getin Banku oskarżył przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego o złożenie mu niezgodnej z prawem propozycji. Szef KNF miał zaoferować przychylność dla Getin Noble Banku, należącego do Czarneckiego, za około 40 milionów złotych. Marek Chrzanowski złożył dymisję, którą przyjął premier Mateusz Morawiecki

We wtorek po południu pojawiła się informacja o drugim zawiadomieniu ws. KNF. Radio ZET poinformowało, że do prokuratury trafiło pismo dotyczące Zdzisława Sokala, doradcy prezydenta i prezesa BFG. Sokal miał według zawiadomienia "lobbować w KNF na rzecz doprowadzenia do upadłości Getin Noble Banku".

Afera KNF - to trzeba wiedzieć:

Afera KNF. O co w niej chodzi? Wyjaśniamy w dziewięciu punktach [ANALIZA]

Afera KNF. Nie tylko (domniemana) korupcja. W rozmowie Czarneckiego z Chrzanowskim są też inne ciekawe wątki [5 RZECZY]

Giertych: w aferze KNF mogą pojawić się kolejne osoby. "Największa afera III RP"

Jest drugie zawiadomienie ws. KNF, dotyczy doradcy prezydenta. "Miał lobbować w KNF"

Premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisję Marka Chrzanowskiego z funkcji szefa KNF

Idea Bank Leszka Czarneckiego na liście ostrzeżeń KNF. Nie chodzi o działalność bankową

Więcej o:
Komentarze (236)
Afera KNF. Tak Marek Chrzanowski przedstawiał studentom SGH wzór na korupcję
Zaloguj się
 • viaac

  Oceniono 57 razy 47

  Fajne to.
  Prawie tak dobre, jak tłumaczenia w prawicowej prasie tej afery. Dla nich to spisek, oszustwo i ogólnie nic, coby źle świadczyło o PiS.
  Mam uciechę jak to czytam.
  Dzięki!

 • golem_t

  Oceniono 41 razy 31

  W takim razie może się tłumaczyć że nie proponował łapówki ale tylko prowadził badania.

 • cezar85

  Oceniono 45 razy 31

  jesli ja biorę, to nie jest korupcja

  jak w delegacji, to nie jest korupcja

  jeśli nie będę ruszał tyłkiem w rytmie ksiedza za mną, to nie jest grzech, ani gay

 • pcat

  Oceniono 36 razy 28

  34 letni akademicki teoretyk na szefa KNF. I on miał sobie radzić z rekinami biznesu, weteranami rynku finansowego, inwestorami z najwyższej półki, a także oszustami...

 • chi-neng

  Oceniono 36 razy 28

  Mózg staje i włos się jeży na myśl o tym kogo i gdzie w tej ‘prywatnej maszynerii’ pousadzał DYREKTOR Cyrku Marionetkowego, planując ekonomiczną przyszłość dla siebie, sitwy Kaczyńskich i ca łej Kaczej Farmy.
  Przecież on w tej swojej sekcie MA TYLKO I WYLACZNIE ZŁODZIEI, KŁAMCÓW I OSZUSTÓW, PRACUJĄCYCH NA KAŻDE JEGO SKINIENIE I ŻYCZENIE.
  TAKIM OBSADZA NAJWAZNIEJSZE STO ŁKI W POLSCE.

 • lynx4

  Oceniono 31 razy 23

  Jedno trzeba powiedzieć jasno - w temacie, którego nauczał studentów jest profesjonalistą pierwszej klasy. Pasowałoby tylko sprawdzić jeszcze, czy nie wykładał o oszustwach finansowych, spekulacjach walutowych, manipulowaniu akcjami i o unikaniu opodatkowania...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX