PiS dzieli władzę. Są kandydaci na marszałków w pięciu województwach. W tym dwóch posłów

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek opublikowała listę "pięciu szczęśliwców", czyli zarekomendowanych przez Komitet Polityczny partii nowych marszałków województw. Poznaliśmy też proponowane składy zarządów województw.

Po wyborach samorządowych przyszedł czas rozdzielania stanowisk na szczeblu wojewódzkim. W czwartek Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości zebrał się, by zdecydować, kto będzie rządził w tych, w których partia może samodzielnie obsadzać władze samorządowe.

Takimi województwami są: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i łódzkie oraz małopolskie. Jednak marszałka województwa to ostatnie jeszcze nie ma, zdecydowano tylko w przypadku pierwszych pięciu.

Zgodnie z opublikowaną przez Beatę Mazurek, rzeczniczkę partii, listą, w województwie lubelskim PiS chce, by marszałkiem został Jarosław Stawiarski, poseł tej partii i wiceminister sportu i turystyki.

Marszałkiem województwa łódzkiego ma być Grzegorz Schreiber, poseł PiS, odpowiedzialny również w KPRM za kontakty z klubem PiS. Na Podkarpaciu z kolei PiS wystawia ponownie Władysława Ortyla, dotychczasowego marszałka województwa.

Tymczasem w województwie podlaskim kandydatem PiS jest Artur Kosicki, szef struktur PiS w Białymstoku. Listę zamyka Andrzej Bętkowski, który miałby zostać marszałkiem województwa świętokrzyskiego, dotychczas był wicewojewodą świętokrzyskim.

Wraz z ogłoszeniem kandydatów na marszałków Komitet Polityczny PiS wskazał również pełne składy zarządów tych województw, zarówno członków, wicemarszałków, jak i przewodniczących sejmików.

Więcej o: