"My, Naród!". W 1989 roku Wałęsa wygłosił historyczne przemówienie w Kongresie

15 listopada 1989 roku Lech Wałęsa, jeszcze jako przewodniczący Solidarności, wygłosił historyczne przemówienie w amerykańskim Kongresie. Wałęsa był trzecim obcokrajowcem, niepełniącym funkcji państwowych, którego spotkał taki zaszczyt.

Dokładnie dzisiaj mija 29 lat od historycznego przemówienia Lecha Wałęsy przed połączonymi izbami amerykańskiego parlamentu. Słowa przewodniczącego Solidarności relacjonował "Głos Ameryki", a za pośrednictwem rozgłośni wystąpienie Wałęsy było transmitowane na żywo do Polski.

- My naród! - zaczął swoje przemówienie Lech Wałęsa w Kongresie. - Oto słowa, od których chcę zacząć moje przemówienie. Nikomu na tej sali nie muszę przypominać skąd one pochodzą. Nie muszę też tłumaczyć, że ja elektryk z Gdańska też mam prawo się na nie powoływać - mówił przywódca Solidarności nawiązując tym samym do pierwszych słów konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Przed Wałęsą w Kongresie przemawiały tylko dwie osoby - uczestnik wojny o niepodległość USA, markiz Marie Joseph de La Fayette oraz premier Wielkiej Brytanii, Winston Churchill.

Więcej o:
Komentarze (172)
"My, Naród!". W 1989 roku Wałęsa wygłosił historyczne przemówienie w Kongresie
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 25 razy 15

  Tusk został zaproszony na obchody zakończenia 1 wojny do Paryża, Tusk uczestniczył w rozmowach G7. Kto zaprasza tego prezesa gdziekolwiek?

 • ziaburek

  Oceniono 27 razy 15

  Co się dzieje? Trolnia szachermachera dosłownie oszalała! Walą w klawiatury aż miło- zabolało pisbolszewię? I prawidłowo, trzeba przypominać, że kiedyś Polskę szanowano!

 • von_rosen

  Oceniono 19 razy 13

  Przemówienie "My, naród" wygłosił Lech Kaczyński - i między innymi dlatego ma pomnik na Placu Kaczyńskiego. Lech Wałęsa pracował w kancelarii Lecha Kaczyńskiego i został z niej zwolniony przez Jarosława. Potem Lech palił kukłę krzycząc "Jarosław - zdrajca".
  Założymy się, że takiej historii będą się uczyć dzieci w Bolandzie A.D. 2030?

 • polsilver100

  Oceniono 25 razy 13

  My, Polacy dziwny naród, szubrawcy i karierowicze stoją na pomnikach, ludzie zasłużeni stają się cieniami

 • bsdw

  Oceniono 22 razy 12

  Kłamstwo. To przemówienie wygłosił śp. Prof. prezydent Lech Kaczyński a Jarosłąw Kaczyński mu pomagał.

 • laik404

  Oceniono 22 razy 12

  Takimi momentami Polska jest wielka!

  A nie pisim demolowaniem państwa, kłamstwami premiera i ogłupianiem ciemnego luda

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX