Poselska kontrola w resorcie finansów ws. KNF. Jeden z dokumentów już upubliczniono

Posłowie PO weszli dziś do budynku Ministerstwa Finansów, by - jak zapowiedzieli - zabezpieczyć dokumenty związane z aferą KNF. Jeden już upublicznili. To pismo Chrzanowskiego do minister finansów ws. zmian ustawowych "umożliwiających KNF aranżowanie przejęć" banków.

Trójka posłów Platformy Obywatelskiej, Marta Golbik, Cezary Tomczyk i Jarosław Urbaniak, weszła dzisiaj do Ministerstwa Finansów, by przeprowadzić kontrolę poselską.

Wizyta w gmachu przy Świętokrzyskiej miała związek z aferą Komisji Nadzoru Finansowego - posłowie chcieli sprawdzić korespondencję resortu. Zainteresowali się też wątkiem poprawki, jaką przyjęła Komisja Finansów Publicznych, która trafiła później do ustawy przegłosowanej przez Sejm.Chronologia prac nad ustawą, jej procedowanie, nasuwają pewne wątpliwości.

Chodzi o słynną już poprawkę nazywaną "bank za złotówkę", która nadaje KNF uprawnienia do tego, by nakazywać bankom przejmowanie innych banków. Sejm przegłosował ją dwa dni po tym, jak do prokuratury trafiło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Marka Chrzanowskiego, byłego już szefa KNF.

Chrzanowski pisał do MF ws. "aranżowania przejęć" banków

Na Twitterze posłowie ujawnili pismo Marka Chrzanowskiego do minister finansów Teresy Czerwińskiej z 26 października tego roku, w którym wskazuje on na pilną potrzebę zajęcia się rozwiązaniami, właśnie w zakresie tej poprawki. W piśmie pada wprost:

Rozwiązaniem tej kwestii [sprawnego przeprowadzania procesu łączeniowego banków - red.] byłoby wprowadzenie zmian ustawowych umożliwiających KNF aranżowanie przejęć wyłącznie za zgodą banku przejmującego.

Po wizycie w Ministerstwie Finansów posłowie na konferencji prasowej ponownie podkreślali, że w sprawie afery KNF należy powołać komisję śledczą, ponieważ jest wokół niej wiele wątków do wyjaśnienia.

Afera KNF - to warto wiedzieć:

Więcej o:
Komentarze (277)
Afera KNF. Posłowie PO weszli do Ministerstwa Finansów. Jest pismo Chrzanowskiego
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 130 razy 114

  Puzle tej układanki zaczynają do siebie pasować.
  PiS tworzy państwo mafijne.

 • achaszwerosz

  Oceniono 95 razy 81

  Plan bankstera Mateusza uknuty w zaciszu gabinetu na Żoliborzy razem z rechoczącym Trolem.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 74 razy 68

  Pisiorskie bolszewiki, przy pomocy rządu i parlamentu chciały ukraść "prywaciarzowi" jego bank za złotówkę... a potem wpompować do niego dwa miliardy złotych z naszych podatków, maja rozmach pisiesyny!
  Patrzcie i uczcie się, tak się juma! a nie jakieś śmieszne zegarki i ośmiorniczki z Lida

 • inz.morszczuk

  Oceniono 74 razy 66

  Ludzie, kogo wyście dopuścili do władzy. Oni rozgrabią ten kraj.
  Biedne będą Wasze dzieci. Szkoda Polski.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 60 razy 58

  To jest największa afera po 1989 roku. Pierwszy raz w historii III Rzeczypospolitej wysoki urzędnik państwowy powołany bezpośrednio przez rząd korumpuje prywatnych biznesmenów szantażując ich i żądając od nich pieniędzy.

  Na taśmie pada nazwisko Kowalczyka, któremu Chrzanowski załatwia pracę z wielomilionową pensją. Kowalczyk przyznaje w wywiadzie, że z Chrzanowskim "znają się prywatnie". Co teraz robi Kowalczyk?

  Krótko po tym jak nagrano taśmy Kowalczyk dostał miejsce w zarządzie innego banku...

  Nie ma szans, żeby o tym nie wiedział premier Morawiecki.

 • ochujek

  Oceniono 46 razy 44

  Brawo. Jeszcze powinni skontrolować finansowanie Rydzyka i działalność Kościelnej komisji Majątkowej.

 • Szymon Suchar

  Oceniono 41 razy 41

  mafia na każdym szczeblu... od szefa KNF, przez premiera, wicemarszałka sejmu, doradce prezydenta... to się w głowie nie mieści, że ten rzą w te chwili jeszcze funkcjonuje... my naprawdę przeszliśmy na stronę bolszewickich standardó, CBA daje 2 godziny facetowi, który od powrotu do pl powinien juz być tymczasowo aresztowany, na "posprzątanie" biura zanim wejdzie kontrolnie, żeby podac do prasy - GDZIE MY KU... ZYJEMY!!!! OBUDŹCIE SIĘ LUDZIE BO SKOŃCZY SIĘ TO TRAGICZNIE DLA NAS WSZYSTKICH!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX