Poselska kontrola w resorcie finansów ws. KNF. Jeden z dokumentów już upubliczniono

Posłowie PO weszli dziś do budynku Ministerstwa Finansów, by - jak zapowiedzieli - zabezpieczyć dokumenty związane z aferą KNF. Jeden już upublicznili. To pismo Chrzanowskiego do minister finansów ws. zmian ustawowych "umożliwiających KNF aranżowanie przejęć" banków.

Trójka posłów Platformy Obywatelskiej, Marta Golbik, Cezary Tomczyk i Jarosław Urbaniak, weszła dzisiaj do Ministerstwa Finansów, by przeprowadzić kontrolę poselską.

Wizyta w gmachu przy Świętokrzyskiej miała związek z aferą Komisji Nadzoru Finansowego - posłowie chcieli sprawdzić korespondencję resortu. Zainteresowali się też wątkiem poprawki, jaką przyjęła Komisja Finansów Publicznych, która trafiła później do ustawy przegłosowanej przez Sejm.Chronologia prac nad ustawą, jej procedowanie, nasuwają pewne wątpliwości.

Chodzi o słynną już poprawkę nazywaną "bank za złotówkę", która nadaje KNF uprawnienia do tego, by nakazywać bankom przejmowanie innych banków. Sejm przegłosował ją dwa dni po tym, jak do prokuratury trafiło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Marka Chrzanowskiego, byłego już szefa KNF.

Chrzanowski pisał do MF ws. "aranżowania przejęć" banków

Na Twitterze posłowie ujawnili pismo Marka Chrzanowskiego do minister finansów Teresy Czerwińskiej z 26 października tego roku, w którym wskazuje on na pilną potrzebę zajęcia się rozwiązaniami, właśnie w zakresie tej poprawki. W piśmie pada wprost:

Rozwiązaniem tej kwestii [sprawnego przeprowadzania procesu łączeniowego banków - red.] byłoby wprowadzenie zmian ustawowych umożliwiających KNF aranżowanie przejęć wyłącznie za zgodą banku przejmującego.

Po wizycie w Ministerstwie Finansów posłowie na konferencji prasowej ponownie podkreślali, że w sprawie afery KNF należy powołać komisję śledczą, ponieważ jest wokół niej wiele wątków do wyjaśnienia.

Afera KNF - to warto wiedzieć:

Więcej o: