Sokal miał ułożyć plan i doprowadzić do przejęcia banku. "Działam w granicach prawa"

- Absolutnie nie prowadziłem żadnego lobbingu i działałem zgodnie z przepisami - zapewnia w TVN24 prezydencki doradca i członek KNF Zdzisław Sokal. W nagranej rozmowie były szef KNF twierdził, że Sokal ma plan niezgodnego z prawem przejęcia Getin Banku.

Poza (byłym już) szefem KNF Markiem Chrzanowskim i Leszkiem Czarneckim, właściciel m.in. Getin Noble Banku, zainteresowanie w aferze KNF budzi postać Zdzisława Sokala. To prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i przedstawiciel prezydenta w KNF. 

Sam Sokal nie został nagrany na taśmie ujawnionej przez "Gazetę Wyborczą", jednak Chrzanowski opisywał, że ma on plan doprowadzenia do przejęcia banku, który mógłby być niezgodny z prawem. W podsłuchanej rozmowie mówi:

Zdzisław (Sokal - red.) ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin (Bank - red.) powinien upaść, za złotówkę zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków.

W odpowiedzi Czarnecki stwierdza, że "to jest sprzeczne z prawem". - Jest sprzeczne z prawem, ale rozmawiamy przy pełnej dyskrecji, tak? - odpowiada ówczesny szef KNF Marek Chrzanowski. Zawiadomienie ws. Sokala już wpłynęło do prokuratury.

"Zawsze działam w granicach prawa"

Sokal - w przeciwieństwie do Chrzanowskiego - nie złożył dymisji. Jednak wg nieoficjalnych doniesień został we wtorek wieczorem wezwany do pałacu prezydenckiego. Wczoraj w wypowiedzi dla TVN24 po raz pierwszy odniósł się do sprawy, nie wyjaśnił jednak wiele.

- Zawsze działam w granicach i w oparciu o prawo. Absolutnie nie prowadziłem żadnego lobbingu i działałem zgodnie z przepisami - stwierdził Sokal.

Zapytany o słowa Chrzanowskiego nt. planu Zdzisław Sokal stwierdził, że "nie chce oceniać wypowiedzi". - Bankowy Fundusz Gwarancyjny działa w oparciu i w granicach prawa. Nie odnoszę się do kwestii taśm - stwierdził. 

Afera w KNF - to trzeba wiedzieć:

Więcej o:
Komentarze (209)
Sokal miał ułożyć plan i doprowadzić do przejęcia banku. "Działam w granicach prawa"
Zaloguj się
 • falbor

  Oceniono 89 razy 81

  Czy na pewno to ten sam wielki wizjoner, strateg i mistrz subtelnej dyplomacji i zakulisowych rozgrywek?
  A może jednak tylko zgorzkniały, nieszczęśliwy staruszek, który po prostu nienawidzi i niszczy wszystko czego nie rozumie, posługując się metodami pozornie tylko różniącymi się od zwykłego walenia kijem do baseballa...

  Maj 2017 - Min. Finansów wydaje rozporządzenie, które wprowadza nowe wymagania kapitałowe wobec banków: Dla Getin Nobel Bank oznacza to, że mimo iż jest rentowny i płynny musi zostać dokapitalizowany.

  Grudzień 2017 - Rozporządzenie wchodzi w życie, a KNF żąda dokapitalizowania G.N. Bank kwotą blisko 1 mld zł i nazywa to restrukturyzacją. Aby zablokować przejęcie, G.N. Bank zobowiązuje się do podniesienia kapitałów własnych.

  Marzec 2018 - G.N. Bank nadal poszukuje inwestora. Równocześnie L.Czarnecki nagrywa korupcyjną propozycję M.Chrzanowskiego, w skrócie: Jak dasz 40 baniek mojemu znajomemu prawnikowi, to się odwalimy!

  7 listopada 2018 - Czarnecki/Giertych składa zawiadomienie do Prokuratury.

  8 listopada 2018 - Sejmowa Komisja Finansów Publicznych niespodziewanie pozytywnie opiniuje nowelizację Prawa Bankowego przygotowaną już jakiś czas temu przez Rząd i KNF. Rekomendowana zmiana idzie m.in. w takim kierunku, że zobowiązanie do uzupełnienia kapitału, które przedłożył KNF'owi G.N. Bank nie będzie już go chroniło przed przejęciem przez inny bank.

  9 listopada 2018 - Sejm przegłosowuje ustawę w kształcie zapr. przez KFP.

  13 listopada 2018 (rano) - Wyborcza publikuje artykuł, a Prokuratura wszczyna śledztwo w związku z podejrzeniem przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez szefa KNF.

  13 listopada 2018 (wieczór) - Premier spotyka się pilnie z Prok. Generalnym oraz szefami służb specjalnych i zobowiązuje ich do "współpracy w celu szybkiego wyjaśnienia sprawy byłego już w tym momencie szefa KNF".

  14 listopada 2018 (rano) - Chrzanowski wraca z wyjazdu służbowego już jako osoba prywatna (poprzedniego dnia podał się do dymisji) i udaje się do siedziby KNF.

  14 listopada (przed południem) - CBA dokonuje przeszukania w biurze szefa KNF. Tu zacytuję KATARYNĘ, bo nikt trafniej tego nie oddał: "To miłe z ich strony (agenci CBA), że poczekali z tym (przeszukanie biura), aż Chrzanowski wróci z Singapuru i wpadnie rano uporządkować papiery".

  14 listopada 2018 (po południu) - Okazuje się, że znajomy prawnik Chrzanowskiego, wcześniej zasiadał z rekomendacji KNF w RN Plus Banku, instytucji należącej do właściciela Polsatu Z.Solorza-Żaka.

  14 listopada 2018 (wieczór) - Prok. Generalny udziela wywiadu TVP w stylu: p.Chrzanowski jest oczywiście passe i nie popieramy..., ale wszystko jest już pod kontrolą, a sam Czarnecki zostanie odpowiednio przesłuchany przez prokuratorów prowadzących sprawę...

  Ranek 15 listopada 2018 - Kogo dzisiaj wielki Mag wskaże gawiedzi jako nowego wroga Ojczyzny i Narodu? Kogo napiętnuje zdradą albo złodziejstwem? Oby to był jakiś obcy gość... Chociaż równie dobrze mogę to być ja, albo mój brat!
  A co jeżeli tym razem będziesz to Ty przyjacielu...?

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 69 razy 61

  Oczywiscie, ze Sokal dziala w granicach prawa. W tym celu pan Terlecki na telefon zmienia je w czasie jednego posiedzenia Sejmu.

 • ka2

  Oceniono 64 razy 60

  To jest prawdziwa twarz tej władzy. Od niejednego wysokiej rangi urzędnika z nadania PIS słyszałam - to teraz się weźmiemy za was prywaciarzy, zaorzemy was. Buce granatem od pługa oderwane, ludzie którzy złotówki nie zarobili ciężką, uczciwą pracą.

 • fakiba

  Oceniono 50 razy 44

  Następny w kolejce do pierdla , prowadził rozmowy zgodnie z pisim prawem a raczej bezprawiem

 • g.lesio

  Oceniono 48 razy 44

  Zawsze tak jest jak coś u kombinatorów wyskoczy - nie wiem, nie widziałem i nie słyszałem, działam zawsze zgodnie z prawem i inne tego typu bzdety.
  Dobra zmiana w natarciu. - wyrażnie ostatnio widać, że są coraz pazerniejsi a w dodatku prawie już się nie kryją.
  Ostatecznie prokuratura i wymiar sprawiedliwości praktycznie przejęli więc co im można zrobić?

 • tani_dran

  Oceniono 44 razy 38

  Oczywiście że w granicach prawa. I sprawiedliwości.
  Gdzie indziej to się nazywa rekiet.

 • kukunapniu

  Oceniono 39 razy 33

  jakiego prawa?... przecież PISwskie prawo jest stanowione w czasie 24 godzin
  i zawsze działa wstecz, a potencjalne niezgodności ze stanem uprzednim są
  naturalnie korygowane ułaskawiającymi dekretami prezydenta

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 40 razy 32

  Ziobro wczoraj na konferencj dziwnie zmeczony, a do tego czerwony na twarzy. Chyba pali sie ziemia pod nogami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX