Fort Trump w Polsce? Mariusz Błaszczak o szczegółach negocjacji: Jest postęp

Minister Mariusz Błaszczak zakończył wizytę w Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadził rozmowy na temat stałej obecności wojsk USA w Polsce. Przed odlotem z Waszyngtonu powiedział Polskiemu Radiu, że spotkał się z przychylnością wobec propozycji utworzenia amerykańskiej bazy.

Minister chwalił dobrą atmosferę rozmów w Pentagonie i Kongresie. Ocenił, że przyniosły one postęp. „Poszliśmy naprzód ponieważ spotkanie grup roboczych na czele z ministrami miało charakter bardzo konkretny” - powiedział szef resortu obrony w wywiadzie dla Polskiego Radia. Mariusz Błaszczak nie chciał odpowiedzieć na pytanie czy Amerykanom odpowiada wskazana przez Polskę lokalizacja dla bazy w rejonie Bydgoszczy i Torunia. Tłumaczył, że ujawnianie szczegółów osłabiłoby pozycję negocjacyjna Polski.


Minister dał do zrozumienia, że nie widzi potrzeby aby w dyskusje i negocjacje na temat amerykańskiej bazy w Polsce włączać NATO. „Doświadczenia uczą nas, że Stany Zjednoczone z innymi państwami Sojuszu Północnoatlantyckiego zawierają umowy dwustronne” - powiedział minister wskazując, że właśnie takie dwustronne porozumienia o stacjonowaniu wojsk amerykańskich mają Niemcy czy Grecja. Błaszczak podkreślił, że sojusznicy w ramach NATO będą informowani o działaniach Polski i Stanów Zjednoczonych.

Podczas dwudniowej wizyty w Waszyngtonie minister Mariusz Błaszczak był oficjalnym gościem w Pentagonie. Rozmawiał także z czterema senatorami z obu amerykańskich partii. Minister zapowiedział ponowny przyjazd do Waszyngtonu na początku przyszłego roku, gdy prace rozpocznie Kongres w nowym składzie, w którym większość w Izbie Reprezentantów będą mieć Demokraci a w Senacie - Republikanie. 

***

Gościem Piotra Maślaka w Poranku Gazeta.pl będzie w czwartek Leszek Balcerowicz, były minister finansów. Początek rozmowy o go.dz 8.30 na żywo w Gazeta.pl. 

Więcej o:
Komentarze (79)
Fort Trump w Polsce? Mariusz Błaszczak o negocjacjach: Jest postęp
Zaloguj się
 • freon

  Oceniono 12 razy 10

  Jest postęp jest. Co prawda nadal trzeba zapłacić parę miliardów, ale na pocieszenie pan Mario zawiózł trumpowcom wiadomość, że rząd rozpoczął już zbieranie kasy po bankach :)

 • ziggybam

  Oceniono 14 razy 10

  Zrobią Fort Trump kiedy ani Trumpa ani PiS-dzielców dawno nie będzie u władzy. Po co?

 • dziadekjam

  Oceniono 13 razy 9

  "Przed odlotem z Waszyngtonu powiedział Polskiemu Radiu, że spotkał się z przychylnością wobec propozycji utworzenia amerykańskiej bazy."
  ===================================
  Jakoś nie pamiętam, żeby jakiś PRL-owski szef MON chwalił się namawianiem ówczesnych "braci" do stworzenia bazy w Polsce i to do tego bazy za którą by Polska płaciła...

 • dziadekjam

  Oceniono 11 razy 7

  Może Błaszczak namówi Yankesów żeby do Polski Fort Knox przenieśli, a nie jakiś zasrany Fort Trump tworzyli...:-)

 • 174pit

  Oceniono 12 razy 6

  Ministrant Błystek ogłasza kolejny sukces. Jak nic będzie to sukces na miarę hełmów odzyskanych ze szkolnych izb pamięci i tradycji oraz wykopalisk na polach bitew II wojny światowej.
  Podtatusiały jełop udaje przed ciemniakami, że usłyszał co innego niż: "pie...ol się" wyrażone językiem dyplomacji.
  Jest śmiesznie, ale nie zabawnie - buraczana władza drobnymi kroczkami wyprowadza Polskę nie tylko z UE, ale też i z NATO.

 • Jacek Bereda

  Oceniono 6 razy 6

  "Minister dał do zrozumienia, że nie widzi potrzeby aby w dyskusje i negocjacje na temat amerykańskiej bazy w Polsce włączać NATO"
  A czy sekretarz obrony USA James Mattis nie powiedział czegoś przeciwnego czasem? Że USA będą o Fort Trump rozmawiać na forum NATO?
  Poza tym, instalowanie bazy USA w Polsce nie tłumaczy rozformowywania WP przez Dobrą Zmianę.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 10 razy 6

  Biorąc pod uwagę że już od pewnego czasu stacjonuja u nas żołnierze USA, budujemy bazę dla amerykańskich rakiet, należymy do NATO i UE
  Ciśnie się na usta pytanie... Na jaki choooy, potrzebny jest nam jeszcze fort z Amerykanami, za 8 miliardów złotych???!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX