Dworczyk o aferze KNF: "Na razie opieramy się na doniesieniach medialnych"

Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, rozmawiał w środę rano z prowadzącymi Polskiego Radia. Skomentował aferę KNF i zaprzeczył, jakoby rząd - zgodnie z życzeniami opozycji - planował zwołać komisję śledczą w tej sprawie.

Michał Dworczyk opowiedział o wieczornym spotkaniu zwołanym przez premiera Mateusza Morawieckiego.

- Wczoraj wieczorem premier przeprowadził odprawę służb. Wzięli w niej udział minister koordynator służb specjalnych (Mariusz Kamiński - przyp red.), jak również minister sprawiedliwości (Zbigniew Ziobro - przyp red.) - mówił Dworczyk.

Jak dodał, na spotkaniu przedstawiciele służb przedstawili premierowi materiał w sprawie afery KNF, który wcześniej zbierali zgodnie z jego zaleceniami.

Afera KNF. Dworczyk: Komisji śledczej nie będzie

Szef kancelarii premiera podkreślał też, że sprawę afery KNF musi krok po kroku wyjaśnić prokuratura.

- Muszą być wyjaśnione wszystkie aspekty tej sytuacji, musimy poznać fakty. Na razie opieramy się na doniesieniach medialnych. (...) Zaczynając od tego, co tam się właściwie stało, jaki ta rozmowa miała przebieg - mówił Dworczyk.

Jak podkreślił, prokuratura zbada też, dlaczego stenogram rozmowy został ujawniony przez Leszka Czarneckiego właśnie teraz, skoro był w jego posiadaniu od marca. Stwierdził też, że "sam fakt przeprowadzenia takiej rozmowy jest niedopuszczalny" a dymisja szefa KNF-u była słuszna.

Na pytanie dziennikarza, czy rząd zamierza powołać w sprawie afery KNF komisję śledczą zgodnie z wymaganiami opozycji, odpowiedział przecząco.

 - Komisja śledcza jest powoływana wówczas, gdy nie działają instytucje państwa. Tutaj działania były podjęte błyskawicznie, zwłaszcza jak porównamy to do tego, co działo się kilka lat temu - podkreślał Dworczyk.

Szef kancelarii premiera potwierdził też, że były szef KNF Marek Chrzanowski jest już w Polsce, ale nie jest przewidziane jego spotkanie z premierem Morawieckim.

Afera KNF

We wtorek "Gazeta Wyborcza" napisała, że Leszek Czarnecki, właściciel m.in Getin Banku oskarżył przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego o złożenie mu niezgodnej z prawem propozycji. Szef KNF miał zaoferować przychylność dla Getin Noble Banku, należącego do Czarneckiego, za około 40 milionów złotych. Prokuratura potwierdziła tę informację. Po południu poinformowano, że szef komisji Marek Chrzanowski złożył dymisję, którą przyjął premier Mateusz Morawiecki. 

We wtorek po południu pojawiła się informacja o drugim zawiadomieniu ws. KNF. Radio ZET poinformowało, że do prokuratury trafiło pismo dotyczące Zdzisława Sokala, doradcy prezydenta i prezesa BFG. Sokal miał według zawiadomienia "lobbować w KNF na rzecz doprowadzenia do upadłości Getin Noble Banku".

Więcej o sprawie KNF i Leszka Czarneckiego przeczytasz w poniższych tekstach:

Doradca Dudy "miał lobbować w KNF". Pilnie wezwany do pałacu prezydenckiego

Afera KNF. Zakończyło się pilnie zwołane spotkanie premiera z szefami służb

Idea Bank Leszka Czarneckiego na liście ostrzeżeń KNF. Nie chodzi o działalność bankową

Więcej o:
Komentarze (45)
Afera KNF. Dworczyk: "Na razie opieramy się na doniesieniach medialnych"
Zaloguj się
 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 16 razy 16

  A kim jest p. Dworczyk? Nikim posadzonym na wysoko płatnym stołku. Tak go postrzegam. Jego opinia to bełkot rozwadniający odpowiedzialność pisobolszewików.

 • Oceniono 14 razy 12

  Oczywiście że komisja śledcza nie postanie bo więcej by wyszło na wierzch afer między innymi zamieszane w to były Skoki a i dwóch Morawieckich zamieszanych w Getback

 • spyderman2

  Oceniono 13 razy 11

  po depisizacji braknie miejsc w więzieniach dla czerwonych pisowskich złodziei. będzie trzeba wynajmować cele w łagrach Korei północnej aby ich wszystkich pomieścić chyba że za zdradę ojczyzny zostanie przywrócone krzesło elektryczne

 • damtek

  Oceniono 11 razy 11

  Te doniesienia są niezmiernie poważne. Ze stenogramu wynikałoby, że jest korupcja w samym sercu państwa, w tym punkcie, gdzie państwo ma styczność z największymi pieniędzmi, czyli z sektorem finansowym - mówi nam @janrostowski, b. minister finansów.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 10 razy 10

  Sprawa wypłynęła teraz, bo w marcu PiS był jeszcze na tyle silny że Kaczyński wysłałby do Czarneckiego swojego seryjnego samobójcę.

  Dworczyk wcale się nie musi opierać na doniesieniach medialnych. Prokuratura już dysponuje materiałem dowodowym (no chyba że Ziobro znowu utopił jakiś dyktafon w wannie).

 • damtek

  Oceniono 10 razy 10

  Jarosław Kurski/twitter

  W obozie władzy zapanowała naiwna wiara, że wyrzucenie za burtę prezesa KNF Marka Chrzanowskiego zamyka #aferaKNF. Tymczasem jest na odwrót. Każdy z szemranych wątków tej sprawy będziemy w @gazeta_wyborcza konsekwentnie opisywać. Sprawa jest rozwojowa.

 • rybka9915

  Oceniono 9 razy 9

  "potwierdził też, że były szef KNF Marek Chrzanowski jest już w Polsce, ale nie jest przewidziane jego spotkanie z premierem Morawieckim." - a to sie juz matoluszkowi odmienilo? Wczoraj grzmial - jak kaczy pierdziel - ze cipcius chrzanowski ma natychmiast wracac i dzisiaj rano sie u niego zameldowac.
  Czy to kolejny przejaw i dowod na "sprawnosc" panstwa czy tez panika z odpalonym lontem pod zadem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX