Doradca Dudy "miał lobbować w KNF". Pilnie wezwany do pałacu prezydenckiego

Cały czas pojawiają się kolejne wątki ws. afery w KNF ujawnionej przez "Gazetę Wyborczą". Doradca prezydenta Zdzisław Sokal został wieczorem wezwany do Pałacu. Na nagranej rozmowie Marek Chrzanowski stwierdził, że Sokal miał plan, by doprowadzić do upadku Getinu.

Zdzisław Sokal, doradca prezydenta i prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, jest drugą osobą, którą w aferze KNF wskazuje Leszek Czarnecki, miliarder, właściciel m.in. Getin Noble Banku.

Zawiadomienie ws. Sokala już wpłynęło do prokuratury. W przypadku Sokala chodzi o słowa, które padają z ust Marka Chrzanowskiego, szefa KNF.

Jak ustaliły nieoficjalnie "Wydarzenia" Polsat News, Sokal został wieczorem wezwany do pałacu prezydenckiego, zapewne, by złożyć wyjaśnienia w tej sprawie.

 Afera w KNF. "Zdzisław ma swój plan"

Dlaczego w ogóle pojawił się wątek Sokala? Wyjaśniają to stenogramy, które opublikowała "Gazeta Wyborcza". Oto zapis wymiany zdań między Chrzanowskim a Czarneckim:

Marek Chrzanowski: Między nami, no to Zdzisław (Sokal - red.) ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść, za złotówkę zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków, i on chciałby dokapitalizować to kwotą dwóch miliardów złotych. Czyli już ten bank, który to przejmie. I to jest jego wizja rozwiązania sprawy (...).

Leszek Czarnecki: Ale to jest sprzeczne z prawem.

Marek Chrzanowski: Jest sprzeczne z prawem, ale rozmawiamy przy pełnej dyskrecji, tak?

Jak podaje Radio ZET, w zawiadomieniu, które złożył Roman Giertych, reprezentujący Czarneckiego, padło stwierdzenie, że Sokal "miał lobbować w Komisji Nadzoru Finansowego na rzecz doprowadzenia do upadłości Getin Noble Banku i odkupienia go za symboliczną kwotę".

Więcej o sprawie KNF i Leszka Czarneckiego przeczytasz w poniższych tekstach:

Premier przyjął dymisję Marka Chrzanowskiego z funkcji szefa KNF

Jest drugie zawiadomienie ws. KNF, dotyczy doradcy prezydenta. "Miał lobbować w KNF"

Ziobro o sprawie Chrzanowskiego i KNF: Wydałem polecenie wszczęcia śledztwa

Giertych: w aferze KNF mogą pojawić się kolejne osoby. "Największa afera III RP"

Więcej o: