PiS zawiązał koalicję w mateczniku Schetyny. PiS i Bezpartyjni będą rządzić na Dolnym Śląsku

W środę po południu podczas konferencji Michał Dworczyk poinformował, że koalicja między PiS a Bezpartyjnymi Samorządowcami została zawiązana. Polityk dodał, że to dowód na to, że współpraca ponad podziałami jest możliwa.

Początkowo pojawiały się sprzeczne informacje dotyczące koalicji na Dolnym Śląsku.

Kilka godzin wcześniej szef kancelarii prezesa Rady Ministrów poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość oraz Bezpartyjni Samorządowcy podpisali umowę koalicyjną. Tymczasem wiceprezes PiS Adam Lipiński mówi rozmowie z RMF FM, że "dopóki nie będzie podpisana, to nie ma żadnej koalicji".

Koalicja PiS i Bezpartyjnych na Dolnym Śląsku

We wtorek po godz. 15 informacja została potwierdzona podczas oficjalnej konferencji, na której pojawili się politycy PiS i Bezpartyjni Samorządowcy.

Michał Dworczyk (Bezpartyjni) oraz Adam Lipiński (PiS) mówili, że porozumienie to udowadnia, że współpraca ponad podziałami jest możliwa.

- Pokazaliśmy, że możemy osiągnąć ponadpartyjne porozumienie - mówił Adam Lipiński.

Dworczyk dodał, że dzięki porozumieniu region ma szansę na rozwój.

Dolny Śląsk jest siódmym województwem, w którym będzie rządziła taka koalicja.

Zamieszanie w sprawie koalicji na Dolnym Śląsku

Kilka godzin wcześniej Michał Dworczyk podziękował we wpisie na Twitterze prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za wsparcie dla regionu. Poinformował też, że szczegóły porozumienia mają zostać wkrótce przedstawione na konferencji prasowej. 

Lipiński: "Ja się muszę pod tym podpisać"

Tymczasem wiceprezes PiS Adam Lipiński w rozmowie z RMF FM powiedział, że nie złożył jeszcze podpisu pod porozumieniem, a o koalicji nie można mówić, "dopóki nie będzie podpisana".

- Ja się muszę pod tym podpisać - dodał w rozmowie z RMF FM.

Do jego słów odniósł się już Michał Dworczyk, który zapewnił, że pod umową złożono podpisy, a sprzeczne sygnały na temat zawarcia koalicji to "jakieś nieporozumienie".  

Przypomnijmy, że w tegorocznych wyborach samorządowych w sejmiku dolnośląskim było do zdobycia było 36 mandatów. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 14, Koalicja Obywatelska - 13, Bezpartyjni Samorządowcy - 6, KWW z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska - 2 mandaty, a PSL - 1 mandat.

Poranna rozmowa z Aleksandrem Kwaśniewskim. 'Tusk jak będzie chciał wrócić, to wróci'

Więcej o: