Andrzej Duda: Niech na każdym polskim domu zawiśnie biało-czerwona flaga

Para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda zapraszają do wspólnego świętowania niepodległości. "Niech setna rocznica odzyskania Polski Niepodległej będzie świętem wszystkich nas, Polaków" - powiedział prezydent w orędziu w przeddzień 11 listopada.

Andrzej Duda przypomniał, że 11 listopada 1918 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie, Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu zwierzchnictwo nad wojskami polskimi, a trzy dni później - pełnię władzy nad niepodległym państwem polskim. Prezydent dodał, że po 123 latach zaborów, niewoli, prześladowań i wynaradawiania, walk powstańczych i pracy organicznej, mocarstwa zaborcze musiały się wycofać z polskiej ziemi.

Prezydent i pierwsza dama mówili też w orędziu o roli rodziny, tradycji, kultury w dochodzeniu Polski do niepodległości.

Agata Kornhauser-Duda powiedziała, że Jan Paweł II podkreślał, że wolna Polska przetrwała w rodzinnych opowieściach i pamiątkach, w tradycjach polskiej wsi i dworu. Zaznaczyła, że pieśni patriotyczne, arcydzieła literackie, malarskie i muzyczne, prace historyków i uczonych podtrzymywały wiarę w odrodzenie ojczyzny. Pierwsza dama mówiła też o pamięci o dzielnych polskich kobietach, które stały na straży rodzinnych domów, przekazywały dzieciom i wnukom pamięć i tradycję. - Polki na równi ze swoimi mężami, ojcami i braćmi walczyły o niepodległą - powiedziała pierwsza dama.

 

Z kolei prezydent zaznaczył, że kiedy tylko Polska odzyskała niepodległość, to Polki - jako jedne z pierwszych kobiet w Europie - uzyskały od razu pełnię praw obywatelskich. 

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda zapraszali do wspólnego świętowania rocznicy odzyskania niepodległości i odśpiewania hymnu narodowego.

Jutro dokładnie w południe w całej Polsce i wielu skupiskach Polonii i Polaków odbędzie się wspólne śpiewanie hymnu państwowego. "Zapraszamy do wyjścia na ulice i place rodzinnych miast i wsi, do spotkania się z rodzinami, przyjaciółmi i sąsiadami" - mówił prezydent.

100 lat temu - 11 listopada 1918 roku - Polska odzyskała niepodległość. Po 123 latach zaborów nasz kraj ponownie pojawił się na mapie Europy. Kulminacyjnym punktem jutrzejszych obchodów 100. rocznicy tych wydarzeń ma być wspólny marsz z Ronda Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego w Warszawie.

Więcej o:
Komentarze (83)
Orędzie pary prezydenckiej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
Zaloguj się
 • sacc77

  Oceniono 29 razy 25

  Wspólnie z wielokrotnym przestępcą depczącym Konstytucję Rzeczypospolitej?
  Co robić z nim wspólnie?
  Sqrwić się?
  Dziękuję, ne samosqrwienie się nie reflektuję.

 • nie_mam_facebooka

  Oceniono 33 razy 23

  Żadnych flag. Uroczystość rodzinna. Dudzina obrzydziła mi święto. Nie podskakiwała i nie dyrygowała.

 • pieniadzeistolki

  Oceniono 31 razy 23

  Liczmu przede wszystkim na siebie. Józef Piłsudski, kiedy pokonywał bolszewików, a więc bronił zachodu, to miał trochę trudniejszą sytuację niż my dzisiaj. Kiedy Lech Wałęsa pokonywał bolszewików w symbolicznym sensie, to miał o wiele trudniejszą sytuację. Skoro oni dali radę pokonać bolszewików, dlaczego My nie mielibyśmy pokonać współczesnych bolszewików?

 • ap.aries

  Oceniono 21 razy 19

  A na stulecie zafundowaliśmy sobie dudę . I gnoma. Ojczyznę naszą spowiły niejakie chmury ..../szwejk/ ;--)))))))

 • pioart100

  Oceniono 18 razy 18

  ktoś kto całuje biskupów po rączkach i klęka przed nimi mówi o niepodległości

 • cmochall

  Oceniono 22 razy 18

  Na marsz z neofaszystami tez zachecal ?

 • urian

  Oceniono 24 razy 18

  Duda uważa Kaczyńskiego za wzór do naśladowania. Teraz rozumiem dlaczego kiedyś w kościele czerwony jak burak, miał problemy z utrzymaniem równowagi i mało nie rzygnął. W kościele, na mszy !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX