Dziś w Warszawie uroczyste odsłonięcie pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości i w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej 2010 roku, obok Placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie zostanie odsłonięty pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Rzeźbę przedstawiającą sylwetkę Lecha Kaczyńskiego wykonaną z brązu zaprojektowali Stanisław Szwechowicz i Jan Raniszewski. Pomnik stoi przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa, w pobliżu znajduje się też pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczystości potrwają cały dzień i rozpoczną się mszą świętą (godz.8.00) w intencji ofiar katastrofy w kościele seminaryjnym. O 17.00 zostanie odprawiona msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Archikatedrze świętego Jana Chrzciciela na Starym Mieście. O 18.30 spod Archikatedry ruszy Krakowskim Przedmieściem Marsz Pamięci, w którym przejdą uczestnicy nabożeństwa.

Na 19.15 zaplanowano odsłonięcie pomnika, przemówienia, apel pamięci i złożenie wieńców.

W uroczystości wezmą udział rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, brat tragicznie zmarłego prezydenta Jarosław Kaczyński i prezydent Andrzej Duda. Przewidziano wystąpienia prezydenta oraz Jarosława Kaczyńskiego.

Na samym Placu Piłsudskiego stoi już Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, odsłonięty 10 kwietna tego roku, zrealizowany według projektu Jerzego Kaliny.
Oba pomniki stanęły m.in. dzięki staraniom Komitetu Społecznego Budowy Pomników: Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010. Ustawienie takich pomników zapowiadał podczas kolejnych miesięcznic smoleńskich, 10. dnia każdego miesiąca, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Lech Kaczyński był prezydentem Rzeczpospolitej w latach 2005-2010. Zginął wraz z małżonką i 94. innymi osobami w katastrofie samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem, w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Więcej o: