Poseł Kukiz'15 chce złagodzenia przepisów dot. przechodzenia na czerwonym świetle. MI odpowiada

Poseł Paweł Szramka z partii Kukiz'15 chce, by przechodzenie na czerwonym świetle było dozwolone. Ministerstwo Infrastruktury zauważa, że to niebezpieczne.

Poseł ugrupowania Kukiz'15 uważa, że polskie przepisy dotyczące zakazu przechodzenia na czerwonym świetle są zbyt restrykcyjne. Aby je zmienić, złożył w tej sprawie interpelację do Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Poseł Kukiz'15 chce złagodzenia przepisów dot. przechodzenia na czerwonym świetle

W interpelacji poseł Paweł Szramka przedstawił swój pomysł na zmianę organizacji ruchu drogowego, tak aby piesi mogli przechodzić na czerwonym świetle. 

W swoim piśmie do MI, MS, i MSWiA przekonuje, że polskie przepisy są restrykcyjne i powołuje się na przykład Szwajcarii, Norwegii czy też Wielkiej Brytanii, gdzie przechodzenie na czerwonym świetle jest dozwolone. W dalszej części tekstu czytamy:

Przechodzący we własnym zakresie ma upewnić się, iż przechodząc, nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie ani innych uczestników ruchu drogowego. Sygnał czerwony jest jedynie ostrzeżeniem dla pieszego, wskazówką, że trzeba uważać na nadjeżdżające samochody, a nie nakazem bezwzględnego zatrzymania się i czekania na zielone.

Poseł Paweł Szramka zauważył też, że mandaty za przechodzenie na czerwonym świetle są wysokie - kara za takie zachowanie to mandat w wysokości 100 zł.

Odpowiedź MI: Ten pomysł nie wpłynie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Do interpelacji posła Kukiz'15 odniósł się podsekretarz stanu Ministerstwa Infrastruktury Marek Chodkiewicz. Jego zdaniem złagodzenie przepisów dot. przechodzenia na czerwonym świetle nie przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

- Biorąc pod uwagę ilość zdarzeń drogowych, w tym ze skutkiem śmiertelnym, z udziałem pieszych do których dochodzi corocznie na polskich drogach, wydaje się, że proponowane w interpelacji rozwiązanie prawne nie wpłynie w żaden sposób na poprawę stanu bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego, wręcz przeciwnie – mając na uwadze, że zastosowanie takiego rozwiązania wymaga bardzo wysokiej kultury w relacjach kierowca-pieszy – może skutkować zwiększeniem liczby wypadków i kolizji z udziałem pieszych - skomentował pomysł Szramki Marek Chodkiewicz.

Więcej o:
Komentarze (257)
Poseł Kukiz'15 chce, żeby przechodzenie na czerwonym świetle było dozwolone
Zaloguj się
 • kali23

  Oceniono 69 razy 35

  Debil ? To raczej wy polscy PRYMITYWI nie kumacie w czym rzecz!
  Oczywiście w państwie którego obywatele to przykładowe półgłówki do czegoś takiego nie można dopuścić.
  Są jednak państwa których obywatele MYŚLĄ !! Np. Szwecja gdzie można przejść na czerwonym świetle na WŁASNĄ OPOWIEDZIALNOŚĆ !!
  Niestety w niektórych krajach gdzie 90 % populacji to kretyni którym kler odebrał zdolność myślenia, takie rozwiązania są niemożliwe.
  Dotyczy to przede wszystkim państw gdzie " kierowcy" to byli furmani.

 • kunwyscigowy

  Oceniono 63 razy 29

  Mimo, iż partię Kukiz mam za dno. To w tym (chyba jedynym) przypadku się zgadzam.
  Stanie jak cymbał w nocy na jakimś zadupiu w miejscu gdzie pierwszy samochód przejedzie rano za trzy godziny tylko dlatego bo się jakieś światełko świeci, uwłacza rozumowi. I takiego zachowania może wymagać od obywatela władza kraju typu Korea Pół.

 • zgryz3

  Oceniono 32 razy 16

  Nie wpłynie na bezpieczeństwo? Ale wpłynie na logikę przepisów, które powinny być dla człowieka, a nie człowiek - dla nich. Jeśli w promieniu 100 metrów nie ma żadnego pojazdu, a ja mam stać, bo jest czerwone światło, to jest to sytuacja, kiedy człowiek jest niewolnikiem głupiego przepisu. Czy przepis nakazujący jeżdżenie przez okrągły rok ze światłami wpłynął na zmniejszenie liczby wypadków? Moim zdaniem był i pozostał pobożnym życzeniem. A piesi i tak są zabijani na pasach, choć mają zielone światło.

 • orxor

  Oceniono 32 razy 16

  Nie rozumiecie, że to jest prawo do przejścia na czerwonym a nie obowiązek? Teraz np. o północy musisz czekac na czerwonym choć ruch jest zerowy, W wielu krajach taki przepis jest i liczba ofiar wypadków jest o wiele mniejsza niż u nas. A to dlatego, że nie wpływa to na bezpieczeństwo tylko na wygodę.

 • walkirrr

  Oceniono 31 razy 13

  popieram, szlag człowieka trafia gdy nie ma zadnego samochodu a świeci czerwone i musisz stać jak jeleń

 • bonifacyp

  Oceniono 20 razy 12

  Popieram pomysł. Jezdnia pusta, światło czerwone, stoisz i czekasz jak idiota. W Szwecji ludzie mają więcej rozumku - nikt nie pcha się pod nadjeżdżający samochód. Jest pusto, przechodzę niezależnie od koloru świateł.

 • TheWierzbionek

  Oceniono 25 razy 9

  Ci co mają mentalność niewolnika tego nie zrozumieją nigdy. Cywilizowane kraje dawno to wdrożyły (Szwecja). Niewolnik ma stać na przejściu nawet jak żywego ducha wokół nie ma i ma czekać jak się światełko zmieni. Wtedy niewolnik szczęśliwy jak jego Pan każdy aspekt życia mu urządzi.

 • rivka1

  Oceniono 22 razy 8

  Mimo wszystko, uważam że ten pan może mieć trochę racji z tym złagodzeniem. Nigdzie na Wyspach, czy we Francji nie spotkałam się z czymś takim, że jak od kilku minut w zasięgu wzroku nie ma żadnego auta, a ktoś,nawet przy przechodzącym obok patrolu pieszym (!), przechodząc NIE po pasach, czy na czerwonym, zostałby ukarany mandatem. U nas? Cicho, ciemno, wieczór, zimno i słota, ulica jednokierunkowa, pusta, bo nic nie jeździ już o tej godzinie. Przechodzisz z psem na siku 3 m od pasów, a tu kogut i 100 zł w plecy. No ma to sens głębszy? Czy to naprawdę stwarzało komuś jakieś realne zagrożenie? Że nie wspomnę o miejscach, gdzie pasy przydałyby się częściej niż raz na 500 metrów...

 • b.szrama

  Oceniono 16 razy 6

  Zgadzam się jak najbardziej!!! Członkowie i sympatycy K15 oraz PiS mogą przechodzić przy czerwonym świetle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX