Sejm odrzucił projekt antyszczepionkowców. Miał znieść obowiązek szczepień

Posłowie odrzucili obywatelski projekt ustawy znoszący obowiązek szczepień ochronnych w Polsce. W czwartek rekomendowały to Sejmowi połączone komisje: zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny.

Posłowie zdecydowali, co dalej z obywatelskim projektem ustawy znoszącym obowiązek szczepień ochronnych. Za jego odrzuceniem opowiedziało się 354 posłów, 10 było przeciw, 16 osób wstrzymało się od głosu.

Sejm odrzucił projekt znoszący obowiązek szczepień w Polsce

Za odrzuceniem projektu zagłosowało PO, PiS, Nowoczesna, PSL, a także posłowie z kół Wolni i Solidarni (oprócz posła Jarosława Porwicha, który zagłosował "przeciw") oraz Liberalno-Społeczni.

Przeciwko odrzuceniu projektu zagłosowała Anna Maria Siarkowska z PiS, a także posłowie niezależni: Marek Jakubiak, Janusz Sanocki, Magdalena Błeńska, Jacek Wilk i Robert Winnicki.

Rozłam nastąpił w Kukiz'15. Siedmiu posłów partii zagłosowało za odrzuceniem projektu antyszczepionkowców, zaś trzech było przeciw: Andrzej Kobylarz, Jarosław Sachajko i Paweł Skutecki. 13 posłów Kukiz'15 wstrzymało się od głosu. Wśród nich byli m.in. Paweł Kukiz i Stanisław Tyszka.

W czwartek projekt antyszczepionkowców odrzuciły sejmowe komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny.

Projekt zakładał dobrowolność szczepień,a także nakładał na lekarza obowiązek przeprowadzenia wywiadu przed szczepieniem oraz pisemną informację o ryzyku związanym ze szczepieniem, obowiązek wywiadu lekarskiego po szczepieniu oraz daje rodzicom możliwość zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Lekarze i eksperci wskazywali, że ów projekt niesie ze sobą wiele zagrożeń, a same szczepionki są niezbędne do powstrzymania niebezpiecznych chorób.

W Polsce szczepienia u dzieci i młodzieży do 19 roku życia są obowiązkowe. Wśród nich są m.in. te przeciwko gruźlicy, odrze, błonicy, krztuścowi, polio, śwince, tężcowi czy różyczce.

Więcej o: