Sejm odrzucił projekt antyszczepionkowców. Miał znieść obowiązek szczepień

Posłowie odrzucili obywatelski projekt ustawy znoszący obowiązek szczepień ochronnych w Polsce. W czwartek rekomendowały to Sejmowi połączone komisje: zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny.

Posłowie zdecydowali, co dalej z obywatelskim projektem ustawy znoszącym obowiązek szczepień ochronnych. Za jego odrzuceniem opowiedziało się 354 posłów, 10 było przeciw, 16 osób wstrzymało się od głosu.

Sejm odrzucił projekt znoszący obowiązek szczepień w Polsce

Za odrzuceniem projektu zagłosowało PO, PiS, Nowoczesna, PSL, a także posłowie z kół Wolni i Solidarni (oprócz posła Jarosława Porwicha, który zagłosował "przeciw") oraz Liberalno-Społeczni.

Przeciwko odrzuceniu projektu zagłosowała Anna Maria Siarkowska z PiS, a także posłowie niezależni: Marek Jakubiak, Janusz Sanocki, Magdalena Błeńska, Jacek Wilk i Robert Winnicki.

Rozłam nastąpił w Kukiz'15. Siedmiu posłów partii zagłosowało za odrzuceniem projektu antyszczepionkowców, zaś trzech było przeciw: Andrzej Kobylarz, Jarosław Sachajko i Paweł Skutecki. 13 posłów Kukiz'15 wstrzymało się od głosu. Wśród nich byli m.in. Paweł Kukiz i Stanisław Tyszka.

W czwartek projekt antyszczepionkowców odrzuciły sejmowe komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny.

Projekt zakładał dobrowolność szczepień,a także nakładał na lekarza obowiązek przeprowadzenia wywiadu przed szczepieniem oraz pisemną informację o ryzyku związanym ze szczepieniem, obowiązek wywiadu lekarskiego po szczepieniu oraz daje rodzicom możliwość zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Lekarze i eksperci wskazywali, że ów projekt niesie ze sobą wiele zagrożeń, a same szczepionki są niezbędne do powstrzymania niebezpiecznych chorób.

W Polsce szczepienia u dzieci i młodzieży do 19 roku życia są obowiązkowe. Wśród nich są m.in. te przeciwko gruźlicy, odrze, błonicy, krztuścowi, polio, śwince, tężcowi czy różyczce.

Więcej o:
Komentarze (155)
Sejm odrzucił projekt ustawy znoszący obowiązek szczepień ochronnych
Zaloguj się
 • t0tylk0ja

  Oceniono 36 razy 28

  Czyli szczęście w nieszczęściu, że akurat teraz wystąpiło tyle zachorowań na odrę, a ludzie zaczęli przynajmniej w mediach i internecie) panikować, gdyby nie to, to nie wiadomo co by nasi posłowie wymyślili.

 • tojaaaa

  Oceniono 30 razy 20

  Brawo.!! Jeszcze tylko zakaz wstępu nieszczepionych do publicznych przedszkoli i szkół i ciemnogród się skończy.

 • lumpior

  Oceniono 27 razy 17

  A ci przeciw,wstrzymujący się mają rodziny,są nieśmiertelni,a może mają betonowe łby?

 • knur.ponury

  Oceniono 15 razy 11

  Osły z Wiejskiej się przestraszyły, że spadną słupki!

  Potrzeba było do tego aż śmierci dzieciaka?
  A wystarczyło wcześniej pomyśleć?

 • signum_t

  Oceniono 11 razy 11

  Przeciwko odrzuceniu projektu zagłosowała Anna Maria Siarkowska z PiS, a także posłowie niezależni: Marek Jakubiak, Janusz Sanocki, Magdalena Błeńska, Jacek Wilk i Robert Winnicki..
  ...i wszystko jasne.

 • canuck_eh

  Oceniono 16 razy 10

  No i moje pytanie jest takie - jak panstwo chce wyegzekwowac na rodzicach z mylnym przeswiadczeniem ze szczepienia powoduja autyzm, i nakazac im szczepienie dzieci.Jak to jest kontrolowane? W Ontario nie zapiszesz do szkoly dziecka jak nie pokazesz wszystkich obowiazkowych szczepien.Malo tego jak kiedys zapomnialam zglosic jedno szczepienie dostalam list z ponagleniem by owe szczepienie wykonac u lekarza.

 • n0th

  Oceniono 13 razy 9

  Jakaś jedna szara komórka w tych pustych saganach miała jednak dzisiaj dyżur ...

 • pan.szklanka

  Oceniono 11 razy 9

  Ciekawe kiedy wymyślą, że nakaz ruchu prawostronnego godzi w wolność i trzeba projekt przesłać do komisji.
  I to wszystko w kraju, gdzie za krzak konopi jest 8 lat więzienia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX