Nowe paszporty na 100-lecie niepodległości z błędem. Pokazali kopiec, którego nie ma

W nowych paszportach drukowanych w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości jest błąd. Kopiec Piłsudskiego w Krakowie nazwano Kopcem Niepodległości, a taki nie istnieje. "Ta nazwa ma rodowód komunistyczny" - mówią historycy w rozmowie z "Rzeczpospolitą", która poinformowała o sprawie.

Nowe paszporty nawiązujące do stulecia odzyskania niepodległości wydawane są wszystkim, którzy wystąpili wniosek o wyrobienie po 5 listopada.

Wpadka MSWiA. "To istotny błąd"

W środku paszportów znalazły się zdjęcia zabytków i miejsc kojarzących się z niepodległością. Część z nich wybrali internauci w głosowaniu. Wśród nich jest znajdujący się w Krakowie kopiec, nazwany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji "Kopcem Niepodległości" .

Jak informuje "Rzeczpospolita", nazwa na nowych paszportach jest błędna. Poprawna  to "Kopiec Piłsudskiego" , bo - jak argumentują historycy - kopiec został usypany właśnie Piłsudskiemu i pod takim określeniem figurował zarówno w aktach zarządu parku, jak i w archiwach i przedwojennej prasie. 

- Jest to istotny błąd, który dawno powinien zostać sprostowany - tłumaczy w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jerzy Bukowski, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. 

Historyczka Iwona Fischer z Archiwum Narodowego w Krakowie dodaje z kolei, że  używanie mylnej nazwy Kopiec Niepodległości "rozpowszechniło się w czasach komunistycznych".

- Ówczesna władza robiła wszystko, by nie pojawiło się nazwisko Piłsudski – podkreśla historyczka - podkreśla historyczka w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

13 września 2017 roku przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa napisał list otwarty do poprzedniego szefa resortu, Mariusza Błaszczaka. Prosił w nim o zmianę nazwy "Kopiec Niepodległości" na "Kopiec Piłsudskiego".

Poprosiliśmy MSWiA o komentarz w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź.

Nowe paszporty od 5 listopada

Zmiana paszportów zbiegła się z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Wcześniej kontrowersje wzbudził między innymi fakt, że na każdym z paszportów znajdzie się dewiza "Bóg, Honor, Ojczyzna"

W zeszłym roku burzę w relacjach Polski z Litwą i Ukrainą wywołał z kolei pomysł umieszczenia w paszportach Ostrej Bramy i Cmentarza Orląt. Ostatecznie z pomysłu się wycofano. 

Więcej o:
Komentarze (85)
Błąd w nowych paszportach MSWiA. "Użyto nazwy z czasów komunistycznych"
Zaloguj się
 • seroo1

  Oceniono 46 razy 34

  Ale, ale...gdzie tu błąd??????
  Przecież PiS to pogrobowcy komunistów.
  Bierut, późny Stalin, późny Gomułka to ich idole.
  Na nich się wzorują, ich zasadom hołdują.
  Więc określenie w paszporcie drukowanym za ich czasów jest jak najbardziej prawidłowe.
  Ja, na szczęście, zmieniałem paszport 3 lata temu. Zanim straci ważność, będą nowe, bez tych pislamskich wypocin.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 28 razy 22

  Czy w przyszłym roku już będzie normalnie? Bo z takim "paszportem" to wstyd się gdziekolwiek.. legitymować...

 • kocanka1954

  Oceniono 27 razy 21

  Czy jest choć jedna dziedzina, w której PiS zrobił coś dobrze???!!! Czy jest choć jedna, jedyna rzecz zrobiona przez PiS, za którą Polacy nie musieliby się wstydzić?.??

 • munaciello

  Oceniono 25 razy 19

  PiS to taki nasz król Midas ze sławojki.
  Czegokolwiek by się PiS nie dotknął, zamienia to w gó....

 • justas32

  Oceniono 26 razy 16

  Symbolem sukcesów PiS w Polsce jest ogon Tupolewa sterczący pod Smoleńskiem ...

 • ochujek

  Oceniono 14 razy 14

  Czego jeszcze nie spieprzyli ci z dojnej zmiany?

 • justas32

  Oceniono 17 razy 13

  Ten cały PiS to jeden wielki błąd ...

 • justas32

  Oceniono 20 razy 12

  Symbolem w paszportach Kolonii Watykańskiej powinien być Licheń albo Radio Maryja ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX