Sąd uchylił decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz. Marsz Niepodległości może się odbyć

Sąd rozpatrzył wniosek organizatorów Marszu Niepodległości, którzy odwołali się od decyzji Hanny Gronkiewicz-Waltz. Decyzja: narodowcy mogą zorganizować swój marsz.

Sąd uchylił decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz, która zakazała wczoraj Marszu Niepodległości. Pełnomocnicy organizatorów stowarzyszenia organizującego marsz podnosili, że "swoboda zgromadzenia i wolność wypowiedzi to fundament społeczeństwa demokratycznego". 

Sąd: Gronkiewicz-Waltz nie miała prawa zakazywać Marszu Niepodległości

Sędzia Michał Jakubowski uzasadnił, że władze Warszawy nie miały prawa zakazać organizacji zgromadzeń cyklicznych, na które rok wcześniej zgodę wydał wojewoda mazowiecki. Od postanowienia sądu władzom miasta przysługuje zażalenie do sądu apelacyjnego, które należy złożyć w ciągu 24 godzin od wydania postanowienia.

Będą dwa marsze?

Wczoraj Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała Marszu Niepodległości, organizowanego przez środowiska narodowe. Prezydent wymieniła kilka powodów, chociażby problemy w policji oraz fakt, że przez rok nie sporządzono aktu oskarżenia, dotyczącego Marszu Niepodległości w 2017 r. - Chociaż prokuratura dysponuje opinią biegłego o zakazanych ideologiach na marszu - podnosiła prezydent. - Warszawa dość już się wycierpiała przez agresywny nacjonalizm - dodała. Do słów prezydent Warszawy odniosła się Komenda Stołeczna Policji, która w stanowisku opublikowanym na Twitterze zarzuciła Hannie Gronkiewicz-Waltz "próbę wciągnięcia policji w grę", w której stanowisko funkcjonariuszy jest jedynym uzasadnieniem zakazu marszu. 

Niedługo po konferencji Gronkiewicz-Waltz, odbyła się pilna narada Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudy. Po spotkaniu rzecznik prezydenta Błażej Spychalski ogłosił, że tą samą trasą co Marsz Niepodległości przejdzie "biało-czerwony" marsz pod patronatem prezydenta. Wystartuje on o godzinie 15. 

Teoretycznie więc na jednej trasie będziemy mieli teraz dwa marsze, choć taką możliwość wyklucza m.in. Ewa Gawor ze stołecznego ratusza. Gawor stwierdziła dzisiaj, że państwowa uroczystość wyklucza możliwość zorganizowania Marszu Niepodległości.

Więcej o: