Sąd uchylił decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz. Marsz Niepodległości może się odbyć

Sąd rozpatrzył wniosek organizatorów Marszu Niepodległości, którzy odwołali się od decyzji Hanny Gronkiewicz-Waltz. Decyzja: narodowcy mogą zorganizować swój marsz.

Sąd uchylił decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz, która zakazała wczoraj Marszu Niepodległości. Pełnomocnicy organizatorów stowarzyszenia organizującego marsz podnosili, że "swoboda zgromadzenia i wolność wypowiedzi to fundament społeczeństwa demokratycznego". 

Sąd: Gronkiewicz-Waltz nie miała prawa zakazywać Marszu Niepodległości

Sędzia Michał Jakubowski uzasadnił, że władze Warszawy nie miały prawa zakazać organizacji zgromadzeń cyklicznych, na które rok wcześniej zgodę wydał wojewoda mazowiecki. Od postanowienia sądu władzom miasta przysługuje zażalenie do sądu apelacyjnego, które należy złożyć w ciągu 24 godzin od wydania postanowienia.

Będą dwa marsze?

Wczoraj Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała Marszu Niepodległości, organizowanego przez środowiska narodowe. Prezydent wymieniła kilka powodów, chociażby problemy w policji oraz fakt, że przez rok nie sporządzono aktu oskarżenia, dotyczącego Marszu Niepodległości w 2017 r. - Chociaż prokuratura dysponuje opinią biegłego o zakazanych ideologiach na marszu - podnosiła prezydent. - Warszawa dość już się wycierpiała przez agresywny nacjonalizm - dodała. Do słów prezydent Warszawy odniosła się Komenda Stołeczna Policji, która w stanowisku opublikowanym na Twitterze zarzuciła Hannie Gronkiewicz-Waltz "próbę wciągnięcia policji w grę", w której stanowisko funkcjonariuszy jest jedynym uzasadnieniem zakazu marszu. 

Niedługo po konferencji Gronkiewicz-Waltz, odbyła się pilna narada Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudy. Po spotkaniu rzecznik prezydenta Błażej Spychalski ogłosił, że tą samą trasą co Marsz Niepodległości przejdzie "biało-czerwony" marsz pod patronatem prezydenta. Wystartuje on o godzinie 15. 

Teoretycznie więc na jednej trasie będziemy mieli teraz dwa marsze, choć taką możliwość wyklucza m.in. Ewa Gawor ze stołecznego ratusza. Gawor stwierdziła dzisiaj, że państwowa uroczystość wyklucza możliwość zorganizowania Marszu Niepodległości.

Więcej o:
Komentarze (665)
Sąd rozstrzygnął: Marsz Niepodległości może się odbyć
Zaloguj się
 • desperato

  Oceniono 102 razy 70

  to teraz p.Hanka ma czyste ręce … gdyż Prezydent i Premier posadzili się sami na bombę.

 • Nick Bezimienny

  Oceniono 75 razy 55

  krótko i w temacie :) narodowcy zgłosili marsz bo chcieli, HGW zakazała marszu bo mogła, sąd odwołał zakaz bo tak trzeba.... a jedynie Budyń z Pinokiem wyszli na dupków i narobili bajzlu :)

 • kapitandragan

  Oceniono 50 razy 36

  Obiektywnie mówiąc to wygląda na to, że Pan Prezydent i Pan Premier dali się rozegrać HGW jak malcy w piaskownicy. Ciekawe, czy w sprawach prawdziwej Racji Stanu są równie dobrymi graczami? Mam nadzieję, że dla wszystkich myślących jest jasne, że wszystkie marsze są tematami zastępczymi?

 • ochujek

  Oceniono 53 razy 35

  Lepszego prezentu pani Gronkiewicz nie mogła dostać na zwieńczenie kadencji. Prezydent z premierem wystawieni na ulicy. Cwany prezes nosa nie wychyli z domu. Tylko PiS potrafi tak mieszać. Wybory niczego ich nie nauczyły.

 • miniorek

  Oceniono 59 razy 35

  Pani Hanno. To było genialne posunięcie. Teraz cała odpowiedzialność spada na rządzących. Skoro im tak zależy to niech się tym zajmują. Genialny ruch Pani Prezydent. Szacunek.

 • krynolinka

  Oceniono 73 razy 35

  Pat.
  Nie ma wyjścia. Prezes musi zainterweniować. Okrzyknie się marszałkiem..

 • state77

  Oceniono 53 razy 33

  To może jeszcze Rydzyk zorganizuje na szybko pielgrzymkę niepodległościową po Warszawie z biletami oczywiście.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX