Wrocław: sąd uchylił decyzję Rafała Dutkiewicza o odwołaniu Marszu Niepodległości

Sąd Okręgowy we Wrocławiu uchylił decyzję prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada. Miasto ma czas na odwołanie do piątku do godz. 12:25

"Sąd Okręgowy we Wrocławiu uwzględnił odwołanie organizatorów marszu narodowców 11 listopada we Wrocławiu i uchylił zakaz Rafała Dutkiewicza. Od tej decyzji przysługuje odwołanie do jutra do godz. 12:25" - napisał na Twitterze dziennikarz Polskiego Radia Dominik Panek.

Jak podaje na Twitterze dziennikarz "Gazety Wyborczej" Jacek Harłukowicz, władze miasta skorzystają z prawa do odwołania.

Marsz we Wrocławiu organizowany jest m.in. przez byłego duchownego Jacka Międlara i Piotra Rybaka.

"Sąd zgodnie z prawem a przeciwko liberalnemu zamordyzmowi Rafała Dutkiewicza. I dobrze! Teraz czas na Warszawę!" - skomentował na Twitterze prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki.

Zamieszanie wokół marszu

Rafał Dutkiewicz podjął decyzję o zakazie organizacji Narodowego Marszu Niepodległości we wtorek.

W uzasadnieniu Dutkiewicz powołał się m.in. na opinię Komendy Miejskiej Policji, z której wynikało, że w poprzednich tego typu zgromadzeniach w mieście uczestniczyły osoby "identyfikujące się ze środowiskami skrajnie prawicowymi, utożsamiające się z organizacjami takimi, jak Młodzież Wszechpolska, ONR, Ruch Wolności oraz pseudokibice WKS Śląsk Wrocław".

Działacz środowisk narodowych Jacek Międlar bezpośrednio po ogłoszeniu decyzji przez Dutkiewicza zapowiadał, że organizatorzy złożą odwołanie.

Marsz Niepodległości w Warszawie

Na zakaz dla Marszu Niepodległości zdecydowała się w środę także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Również i w tym przypadku narodowcy złożyli odwołanie do sądu, które ma być rozpatrzone w czwartek o godz. 18.30. Deklarują, że niezależnie od sytuacji prawnej marsz i tak się odbędzie.

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki zdecydowali, że tego dnia na trasie Marszu Niepodległości przejdzie marsz państwowy.

Więcej o:
Komentarze (360)
Wrocław: sąd uchylił decyzję Rafała Dutkiewicza o odwołaniu Marszu Niepodległości
Zaloguj się
 • freud1

  Oceniono 95 razy 57

  Dobra, mozna sie bylo tego spodziewac.
  Wolnosc zgromadzen i demokracja, takze dla tych, ktorzy chca je zwalczac...

  ALE, w swiat poszedl jasny i czytelny sygnal, ze WLADZE, nie centralne, ale lokalne, nie zgadzaja sie na parade faszystow we Wrocku. Tyle dobrego. Niech swiat wie, ze w PL nie wszyscy do reszty zglupieli.

 • elenem

  Oceniono 71 razy 35

  No to niech idą.... niech się cała Europa patrzy jak się w Polsce czci Faszyzm.
  I gitara. :) Ku chwale PIS-u.
  Ja bym im pozwoliła... niech się to szambo pisowskie wyleje na ulice. Normalni ludzie tam nie pójdą.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 55 razy 31

  I pięknie. Od tego momentu samorząd nie ponosi odpowiedzialności. Lokalny włodarz postąpił słusznie. Pisoidom się nie podoba. Życzymy miłego dnia w zabezpieczaniu bezpieczeństwa Mieszkańców Wrocławia.

 • wojto51

  Oceniono 40 razy 24

  Teraz były ksiąz-naziol będzie mół bez przeszkód głosic swą "ewangelię nienaiwści", jeszcze w 100-lecie niepodlełości.

 • aeromonas

  Oceniono 26 razy 18

  No to rząd ma problem. Teraz to MSW musi zapewnić bezpieczeństwo. Wiadomo, że nie zapewni i się skompromituje. PiS jest już na stromej równi pochyłej i koniec tego ponurego kabaretu jest bliski.

 • js08836

  Oceniono 23 razy 17

  Świetnie. Za burdy i zniszczenia sąd bierze na siebie. Za likwidację szkód zapłaci podatnik.

 • rafiol

  Oceniono 27 razy 17

  Ten zakaz był ważny jako symbol. Szkoda, że nastąpił na samym końcu rządów RD, ale mimo to było warto, bo wszyscy muszą wiedzieć, że we Wrocławiu nie ma przyzwolenia na nacjonalizm, mowę nienawiści i pogardę dla innych ludzi. Zobaczymy, co z kolejnym odwołaniem, byłoby niedobrze, gdyby marsz się odbył, bo ze wskazanych wyżej powodów prawo do zgromadzeń i wolności wypowiedzi powinno w tym przypadku podlegać ustawowym ograniczeniom. Art. 13 i 35 konstytucji oraz stosowne paragrafy KK powinny pomóc, jak nie prewencyjnie to już po starcie marszu, w jego rozwiązaniu.

 • kaviar100

  Oceniono 32 razy 14

  Nie będę na marszu, nie będę popierał rasizmu, szowinizmu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX