Marsz Niepodległości został zakazany. Czy Polacy wzięliby w nim udział? Wyniki sondażu

Marsz Niepodległości w Warszawi został zakazany. Okazuje się jednak, że Polacy nie byli nim zainteresowani. 79 proc. ankietowanych przez IBRiS powiedziało, że gdyby miało taką możliwość nie wybrałoby się na marsz organizowany przez narodowców.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadziło sondaż, w którym pytano m.in. o Marsz Niepodległości, który miał być organizowany w Warszawie w najbliższą sobotę 11 listopada

Marsz Niepodległości. 79 proc. nie chciałoby przyjść

Jak podaje "Rzeczpospolita", mieszkańcy dużych miast nie są zmartwieni tym, że Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe się nie odbędzie. 

Polaków spytano o to, czy jeśli mieliby taką możliwość, czy przyszliby na Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe w Warszawie. Aż 79 proc. z nich odpowiedziało, że nie. Tylko 2 proc. wyraziło taką chęć. Reszta, 19 proc., nie jest zdecydowana. 

Z sondażu IBRiS wynika, że zwolennikami Marszu Niepodległości były osoby mieszkające we wsiach, mające wykształcenie podstawowe lub zasadnicze i prawicowe poglądy.

Wśród chętnych najwięcej było ludzi młodych w wieku od 18 do 25 lat (29 proc.). Drugą największą grupą (25 proc.) były osoby w wieku 50-59 lat. Prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego mówi "Rz", że taka zależność demograficzna ma zabawienie subkulturowe. Tłumaczy, że wydarzenie polityczne stało się dla niektórych młodych ludzi tożsame z identyfikacją z daną grupą społeczną. Dodaje jednak, że "z subkultur się wyrasta", więc takie wydarzenia nie mają przyszłości. 

Marsz Niepodległości odwołany

Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała w środę, że zakazuje Marszu Niepodległości, który miał się odbyć 11 listopada w Warszawie, i wymieniła kilka kilka powodów tej decyzji. Wśród nich znalazła się m.in. obawa o to, że podczas zgromadzenia zapewnienie bezpieczeństwa nie będzie możliwe.

Prezydent zwróciła uwagę, że przez rok nie sporządzono aktu oskarżenia, dotyczącego Marszu Niepodległości w ubiegłym roku, "chociaż prokuratura dysponuje opinią biegłego o zakazanych ideologiach na marszu".

Organizatorzy Marszu Niepodległości już zapowiedzieli, że będą odwoływać się od decyzji prezydent Warszawy. - Nikt nie zabroni Polakom dumnym z odzyskania niepodległości manifestować swojego patriotyzmu. Próbowano tego wcześniej, próbowano w poprzednim ustroju, nigdy się to nie udało. Teraz też się nie uda – mówi portalowi Gazeta.pl Witold Tumanowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Więcej o:
Komentarze (116)
Marsz Niepodległości został zakazany. Czy Polacy wzięliby w nim udział? Wyniki sondażu
Zaloguj się
 • wojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 54 razy 36

  Zohydzili nam narodowe święto.

  Czego się nie dotkną zamieniają w...

 • 2majtek1

  Oceniono 31 razy 23

  MARSZE - co to takiego ?
  Kto ten idiotyzm kontynuuje , marsz 1-maja, marsz równości, marsz niepodległości,
  marsz-procesja, marsz ku czci , itd, itp.

 • freon

  Oceniono 37 razy 21

  To wydaje się normalne. Większość społeczeństwa nie jest faszystowska i niechętnie bierze udział w zadymach. Problem polega na tym, że ta większość ulega wrzeszczącej i agresywnej mniejszości. Polacy to nie oenerowcy, nawet jeśli oenerowcy to niestety także Polacy.

 • justas32

  Oceniono 32 razy 20

  Wysłać tam Kaczyńskiego z Dudą i Morawieckim !!! Niech na własnych potłuczonych gębach poznają siłę i poglądy swojego elektoratu ...

 • miniorek

  Oceniono 29 razy 19

  Dość tych marszy, tej pompy, tych przemówień, tego leczenia kompleksów słowami jacy jesteśmy bohaterscy i dzielni. Ludzie chcą wyjść na spacer tego dnia i zobaczyć flagi wywieszone na budynkach i to WSZYSTKO! Świętowanie to radosne chwile w gronie przyjaciół i rodziny a nie ta niekończąca się bufonada rządzących i defilowanie band nacjonalistów.

 • yaspiman

  Oceniono 30 razy 16

  skoro faszyzm jest nielegalny (teoretycznie), to również faszystowskie imprezy powinny być nielegalne. i oczywiście organizacja wspierające faszystów jak pis i kk tez powinny zostać zdelegalizowane.

 • chi-neng

  Oceniono 32 razy 16

  Niech idzie tylko i wyłącznie cały ten 'nierządny rząd' marionetkowy w towarzystwie mafii smoleńskiej w komplecie, wespół z naziolami i kukizo-korwino - kibolskim warcholstwem.

 • readme.txt

  Oceniono 27 razy 15

  Marsz "niepodległości" pod Egidą faszystów i narodowców - czyli ludzi chorych na umyśle, ksenofobów i rasistów, specjalistów od zastraszania i niewolenia innych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX