Będzie państwowy marsz 11 listopada. Ta sama trasa, którą miał iść Marsz Niepodległości

Andrzej Duda spotkał się z Mateuszem Morawieckim. Tematem była decyzja Hanny Gronkiewicz-Waltz ws. Marszu Niepodległości. Po południu rzecznik prezydenta ogłosił: będzie zorganizowany państwowy marsz. Przejdzie tą samą trasą, którą miał iść marsz narodowców.

Informacja o tym, że Andrzej Duda zaprosił Mateusza Morawieckiego na spotkanie pojawiła się na Twitterze Kancelarii Prezydenta. "W związku z decyzją Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która nie wyraziła zgody na Marsz Niepodległości 11 listopada, Prezydent RP Andrzej Duda zaprosił na konsultacje Premiera RP" - ogłoszono.

Spotkanie Duda - Morawiecki w związku z decyzją o Marszu Niepodległości

Niedługo po godzinie 16.00 spotkanie się rozpoczęło, o czym poinformował na Twitterze urzędnik Kancelarii Marcin Kędryna, który wrzucił krótki film z premierem Morawieckim w Pałacu, udającym się na rozmowy.

O czym konkretnie rozmawiali prezydent i premier? Przed Pałacem Prezydenckim odbył się briefing prasowy ministra Błażeja Spychalskiego.

- Ustalono, że zgodnie z propozycjami środowisk kombatanckich zostanie zorganizowany wspólny biało-czerwony marsz - przekazał Spychalski. - Zapraszamy Polaków i Polki - dodał. Powiedział też, że będzie to uroczystość państwowa.

- Marsz będzie miał charakter uroczystości państwowych, w związku z tym wszystkie inne marsze, które ewentualnie mogłyby przebiegać tą samą trasą nie mogą mieć miejsca - ogłosił rzecznik prezydenta.

Na pytania dziennikarzy odpowiedział, że marsz ma przebiegać tą samą trasą jak zakazany Marsz Niepodległości. Spychalski zaprosił "wszystkie środowiska" do udziału w państwowym marszu 11 listopada.

Spychalski dodał, że marsz będzie miał patronat prezydenta Andrzeja Dudy.

Zakaz dla Marszu Niepodległości

Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła dziś po południu, że zakazuje Marszu Niepodległości. - Warszawa dość już się wycierpiała przez agresywny nacjonalizm - powiedziała i przyznała, że decyzję dotyczącą marszu 11 listopada konsultowała z Rafałem Trzaskowskim. Organizatorzy zapowiedzieli złożenie do sądu odwołania od decyzji prezydent. 

Więcej o: