Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała Marszu Niepodległości. Policja: jesteśmy zaskoczeni

Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła dziś, że zakazuje Marszu Niepodległości. Jednym z powodów ma być trudna sytuacja policji. - To ogromne zaskoczenie - komentuje w rozmowie z Gazeta.pl komisarz Sylwester Marczak, rzecznik prasowy stołecznej policji.

Hanna Gronkiewicz-Waltz wymieniła kilka powodów zakazu Marszu Niepodległości w Warszawie. Wiele zarzutów padło pod adresem policji. Ewa Gawor, dyrektorka biura bezpieczeństwa w ratuszu stwierdziła, że wie, "jak stan etatowy w policji wygląda". - W ubiegłym roku policja nie była w stanie wydać środków finansowych przeznaczonych przez miasto na służby ponadnormatywne - powiedziała Gawor. Później wspomniała o tym, jak policja chciała wygrodzić ulice.

Marsz Niepodległości zakazany. Gronkiewicz-Waltz o policji

- Skierował prośbę do miasta (komendant stołecznej policji - red.) o wygrodzenie przegrodami ulic, wzdłuż których będzie szedł Marsz Niepodległości w celu zaniechania ewentualnego ataku terrorystycznego, czyli policja z jednej strony pisze do nas taką prośbę i ma jakieś obawy, ale z drugiej formalnie takiego stanowiska nie dostaliśmy - stwierdziła.

Z kolei Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła także, że nie bez znaczenia jest sprawa masowych zwolnień (lekarskich), na których od pewnego czasu przechodzą policjanci. 

Prezydent Warszawy odniosła się też do faktu, że marsz jest wydarzeniem cyklicznym na liście wojewody. Gronkiewicz-Waltz stwierdziła: - My mamy odpowiedzialność przed mieszkańcami. Mamy zapewnić bezpieczeństwo. To jest moja odpowiedź - powiedziała, a prawnik ratusza stwierdził, że decyzja należy nie do wojewody, tylko do sądu, który może decyzję władz miasta podważyć.

Policja odpowiada. "Ogromne zaskoczenie"

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Komendą Stołeczną Policji.

"Nie było żadnych rozmów ze strony Prezydent m. st. Warszawy z Komendantem Stołecznym Policji odnośnie zakazania Marszu Niepodległości. Nie było żadnych pytań odnoście zabezpieczenia marszu z naszej strony. Informacja ta jest dla nas ogromnym zaskoczeniem. Pytanie, jaki skutek może przynieść dana decyzja na kilka dnia przed marszem" - czytamy w oświadczeniu komisarza Sylwestra Marczaka z KSP. Dalej policja informuje, że "Niestety odpowiedzi, które przychodzą nam do głowy niosą wiele obaw". 

"Prezydent m. st. Warszawy nie kontaktowała się z Komendantem Stołecznym Policji na temat zwolnień policjantów oraz planowanych działań. Informacja, która znalazła się w części zakazu wydanego przez Prezydent m. st. Warszawy to w mojej ocenie próba wciągnięcia Policji w grę, w której stanowi ona jedynie przedmiot usprawiedliwiający zaskakującą dla nas decyzję" - podkreśla kom. Marczak.

Więcej o:
Komentarze (244)
Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała Marszu Niepodległości. Jest odpowiedź policji
Zaloguj się
 • macwies

  Oceniono 77 razy 53

  "Próba wciągnięcia policji w grę"
  To niech policja pójdzie na urlop.
  Gdy trzy kobiety odpaliły rację to kulsony wyciągnęły je z tłumu.
  Niech tak samo zrobią z faszystami :)))

 • myszykiszek

  Oceniono 41 razy 31

  Szkoda że p. Marczak nie narzekał gdy Policja była wciągana w pisią grę mięsięcznicami. Można by go wtedy podejrzewać o bezstronność i może nawet szanować jego zdanie.

 • pysio62

  Oceniono 43 razy 27

  Jeszcze raz. Mam mocno mieszane uczucia jesli chodzi o ta decyzje. G-W ma wiele racji, zwlaszcza jeszcze przy znanych klopotach Policji. Z drugiej strony, prawo organizowania manifestacji, marszow jest podstawa, fundamentem demokracji. Taki zakaz jest tez niebezpiecznym precedensem. Inna sprawa, ze nalezy karac z cala surowoscia prawa, tych ktorzy zlamia prawo podczas takiego marszu, a w ostatecznosci, taki marsz rozwiazac. Zadecyduje sad, zobaczymy jak to sie skonczy.

 • vito60

  Oceniono 36 razy 24

  Durny kulsonie, w zeszłym roku zamykaliscie protestujące kobiety, bijących pusciliscie wolno. Palących race i bluzgajacych, agresywnych troglodytów nie udało się wam zidentyfikować. Oczekujecie szacunku i zaufania?

 • tadjan

  Oceniono 48 razy 22

  a to kacze gestapo nie jest gotowe? wolą kobitki od qrew wyzywać i po asfalcie targać.... to jest odpowiednie dla nich zadanie?

 • krynolinka

  Oceniono 33 razy 21

  Tak jak Wy wierzę w sens służby, w poświęcenie i oddanie. Wierzę, że wszyscy mamy pełną świadomość tego, co może się stać, kiedy zabraknie nas na ulicach" - napisał w liście do policjantów i policjantek komendant główny policji Jarosław Szymczyk. "Staję przed Wami i proszę o zrozumienie. Nie dopuśćmy do tego, by na ulicach zaczęli rządzić bandyci" - podkreślił.

  Taki apel to o czym świadczy?
  Może o tym, że jak ktoś ma niezałatwione, niewyrównane, porachunki to niech startuje z równaniem, bo nie ma policji na służbie.

 • rybka9915

  Oceniono 26 razy 18

  A to wam Marczak wieprzo Zielinski pisma nie przekazal? Straszny u was burdel Marczaku. A ten wczorajszy lament waszego szefunia Szymczaka i proba korupcji kulsonow przez brudzinskiego - to nam sie tylko snilo?? Oj tchorz z was Marczak, smierdzacy tchorz.

 • ibrylowska

  Oceniono 33 razy 17

  Nie ma zgody większości społeczeństwa na marsz chuliganów z ugrupowań narodowców Młodzieży Wszechpolskiej i ONR oraz propagowanie rasistowskich i antysemickich haseł. Brawo prezydent Hanna Gronkiewicz - Waltz za zakazanie Marszu Niepodległości w Warszawie i brawo prezydent Rafał Dutkiewicz za zakazanie marszu we Wrocławiu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX